Transformatory wysokiego napięcia - nawijanie

Wszystko inne związane z wysokimi napięciami a nie pasujące do powyższych kategorii np.: wyładowania, lampy plazmowe, liftery, bezpieczeństwo i inne.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Transformatory wysokiego napięcia - nawijanie

Post autor: Thor »

Nie było by tyle zachodu ze zrobieniem impulsowego trafa AC na wysokie napięcie gdyby w sprzedaży były takie karkasy, gdzie każdą sekcję nawija się spiralnie i są takie specjalne wcięcia po każdej sekcji i one dają bardzo dobrą izolację od siebie. Nie potrzeba by było bawić się w zalewania i inne tego typu rzeczy. Trochę widzę, że ludzie kombinują na drukarkach 3d ale rozdzielczość druku nie pozwala wykonać takiego elementu tak precyzyjnie jak w przypadku wtryskarki. Jak znajdę to wrzucę, nawet ktoś opatentował jak taki karkas wygląda w dokumencie. Kiedyś też szukałem trafa tego typu o określonych parametrach i nawet jeśli chodzi o kupienie gotowego to jest bardzo słaba dostępność takich rzeczy, a to co jest to chiński badziew...
Wrzucam zdjęcia dla przykładu o co chodzi, te plastikowe sekcje były bardzo gęsto i blisko siebie. Oczywiście rdzenie na kształce EI czy ETD kiepsko się spisują pod tego typu trafa z tego względu, że pójdzie przebicie na rdzeń albo między sekcjami. Kiedyś zleciłem jednej firmie na F. wykonanie takiego trafa na maksymalną ilość zwoi najcieńszym jaki mają drut w sprzedaży potrójnie emaliowany i nie zdało to egzaminu. Jeśli kształtkę to tylko U i to z dużym okienkiem tak aby uzwojenie wtórne było jak najdalej od rdzenia.
unnamed.png
ETD49-K-H-20P-5S.jpg
ETD49-K-H-20P-5S.jpg (17.92 KiB) Przejrzano 406 razy
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Transformatory wysokiego napięcia - nawijanie

Post autor: wesolyyyy »

Akurat firma na F robi bardzo ładnie i tanio trafa na zamówienie. Używam ich do nawijania pierdół które mają tak cieniutki drut że go nie widać, bo sam nie dam rady nawinąć tego :)
Tak, takie karkasy byłyby świetne, chociaż też nie do końca. Problemem był ulot od końca uzwojenia do płaszcza rdzenia, a tego nawet powyższy rdzeń nie rozwiąże.
A ja walczę z powietrzem płynącym przewodami :D
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Transformatory wysokiego napięcia - nawijanie

Post autor: Thor »

To ten patent z karkasem na wysokie napięcie:
https://patents.google.com/patent/US7990245B1/en
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: Transformatory wysokiego napięcia - nawijanie

Post autor: wesolyyyy »

Thor pisze:To ten patent z karkasem na wysokie napięcie:
https://patents.google.com/patent/US7990245B1/en
Tak tak, popularne rozwiązanie, ale nieodpowiednie dla mnie.
Już rozwiązałem problem, trafa dwukolumnowe zalane w oleju transformatorowym razem z prostownikami i wszystko śmiga wzorowo. Co prawda w wyniku uszkodzenia jednego kondensatora IGBT mi się spaliły wraz z driverem, ale szybka podmiana i będzie działać.
Tylko dałem doopy i kondensatory rezonansowe równolegle z uzwojeniem mam na 6kV. Może przeżyją :P.
ODPOWIEDZ