Pytania dotyczące VTTC

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: slu_1982 »

Nie nie musisz, masz tokarkę prawda ? Ciekawi mnie ile byś chciał za wytoczenie takiego samego kółka dla mnie ;)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

Mnie kolega to kółko stoczył za przysłowiową paczkę tytoniu.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: piglet11 »

Ja posiadam tokarnię w domu, robioną bo robioną, ale sprawuje się dobrze. Może i sobie też takie wytoczę :]
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

Tylko najpierw musisz zgrubnie kółko przygotowac by móc toczyc w tokarce.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: piglet11 »

Wystarczy wyciąć kwadrat, przyłożyć kieł z konia, albo w środku nawiercić malutki otwór przeciągając śrubkę, którą złapie się do wrzeciona i jazda.
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

A oto moja iglica do VTTC wykonana z czarnego wkręta, który został przylutowany do nakrętki chyba z dystansówki.
admin

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: admin »

Jeśli chcesz uzyskać jak najdłuższe wyładowania to użycie śruby nie jest dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: piglet11 »

Jaki najlepszy byłby materiał na iglicę do wyładowań?
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

hvman pisze:Jeśli chcesz uzyskać jak najdłuższe wyładowania to użycie śruby nie jest dobrym pomysłem.
To nie jest śruba lecz wkręt. Podpowiedz co będzie najlepiej zdawac egzamin jako iglica?
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: Aztek »

Mam pytanie do tych, którzy budowali VTTC na GU-81. Korzystam ze schematu http://www.otostrona.pl/moje.laboratori ... C-na-GU-81 Chyba wszyscy wiedzą ze trudno zdobyć kondensatory dużej mocy na wysokie napięcie przystosowane do w.cz. Dlatego chcę się zapytać was doświadczonych czy taki kondensator http://allegro.pl/item1147164876_konden ... 10_kv.html 2200pF 10kV się nada zamiast kondensatora 1,5nF 6,3kV(rezonansowy)? Czy zmiana kondensatora rezonansowego na kondensator o tej pojemności nie pogorszy pracy transformatora tesli i nie zmniejszy wyładowań?

Z góry dzięki za pomoc.
admin

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: admin »

Śruba napisała się stad, że myślałem o śrubie z krótkim gwintem - ucinamy łeb i szlifujemy stożek.
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

hvman pisze:Śruba napisała się stad, że myślałem o śrubie z krótkim gwintem - ucinamy łeb i szlifujemy stożek.
Możę zrobię tak jak mówisz. Wezmę i zeszlifuję mosiężną śrubę.
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

A tutaj kilka zdjęc z odpalania VTTC.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: piglet11 »

Ładnie, po wielu trudach udało się :) Jakiej długości są wyładowania? Jeszcze jakaś fajna obudowa i można cieszyć się ukończonym projektem.
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

piglet11 pisze:Ładnie, po wielu trudach udało się :) Jakiej długości są wyładowania? Jeszcze jakaś fajna obudowa i można cieszyć się ukończonym projektem.
O czym ty mówisz? To jeszcze nie jest dokończone. będę się tyle czasu jeszcze z tym męczył aż uzyskam taki efekt jaki miałem gdy pierwszy raz ją uruchomiłem.
Niebawem zamieszczę film z działania vttc.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: Aztek »

Na pewno wystarczy ten kondensator 1nF 14kV? Jak dobrze rozumiem na schemacie napisane jest aby kondensator był na 30kV dla bezpieczeństwa(aby nie został przebity)?
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

Aztek pisze:Na pewno wystarczy ten kondensator 1nF 14kV? Jak dobrze rozumiem na schemacie napisane jest aby kondensator był na 30kV dla bezpieczeństwa(aby nie został przebity)?
O ,który kondensator ci chodzi? rezonansowy?.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: Aztek »

Tak chodzi o rezonansowy.
szkielet-s1

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: szkielet-s1 »

To może byc kondensator mniejszy jak 1nF ale napięcie musi byc zbliżone do 30kV.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Pytania dotyczące VTTC

Post autor: Aztek »

Dzięki za info. Jeśli ktoś ma kondensatory do VTTC (tej o której mowa w temacie) na sprzedaż to piszcie na PW.
ODPOWIEDZ