Q.C.W- By Steve Ward
: 1 maja 2010, 23:09
Dzisiaj chciałbym trochę napisać w temacie o QCW. Jest to tesla o której pewnie wielu z was nigdy nie słyszało. Jest to nowa paca Steve Warda. Skąd tajemnicze QCW ? Już wyjaśniam: Quasi Continuous Wave co w wolnym tłumaczeniu znaczy niby ciągły tryb pracy. Jak to działa, co to jest i po co ten niby tryb ciągłej pracy ? Działa to tak: Mamy dwa mostki jeden pół-mostek primary half bridge (PHB) i drugi pełny nazwijmy go secondary full bridge (SFB). PHB pracuje w klasie D, zasilając SFB tylko dodatnią połówką sinusa, który możemy poddać dowolnej zmianie, prostokąt, piła etc. Co nam to daje ? Możemy tutaj dowolnie zmieniać kształt wyładowań formując piękne dwu-trzy metrowe wyładowania o kształcie podobnych powstających z VTTC, przy minimalnych rozmiarach naszej tesli i kondensatora rezonansowego.Trzeba dodać, że gdyby nie było PHB a stałe napięcie podalibyśmy na SFB to cewka pracowała by w trybie CW. Wyładowania robią ogromne wrażenie, są po prostu piękne. Uzwojenie pierwotne to około 14 zwoji a pojemność kondensatora 20nF/10KV. Zastosowano tutaj kondensatory mikowe. Tranzystory pracujące w PFB są w obudowach ISOTOP, maksymalna moc strat to jakieś 500W, dużo za mało ale jak to zdążyliście poznać konstrukcje Steve-a trzeba cisnąć tyle ile się da i jeszcze więcej. Więc by odebrać jak największe ilości ciepła ze struktur zastosowano chłodzenie wodne, na blokach swojej konstrukcji ! Kolejne zdjęcie to PHB, czyli pół-mostek w konfiguracji wzmacniacza typu D Widzimy oczywiście połączenia światłowodowe między interupterem a cewką.Interupter jako generator jest złożony na procesorze atmega88. Sprzężenie realizowane za pomocą przekładników prądowych. Sterowanie bramek- transformatory separujące GDT. Wymiary uzwojenia wtórnego średnica 112.5mm, wysokość 225mm, drut o przekroju 0.225mm.
Kilka zdjęć Wideo:
Więcej informacji znajdziecie: http://www.flickr.com/photos/kickermagnet http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum ... .php?85760
Autorem jest Steve Ward.
Ps. Mam nadzieje że troszkę przybliżyłem wam temat. Można to potraktować jako ciekawostkę. Na razie żadnych schematów nie ma. Pewnie popełniłem kilka błędów opisując to, czytając co jest napisane pod obrazkami kolejny raz dochodzę że troszkę inaczej to działa. Zobaczymy co czas pokaże i może Steve znajdzie więcej czasu by dokładniej opisać swoje dzieło. Jak to napisał " In a year from now, this will be the standard and we will all be waiting for the next cool tesla coil"