RadioWiadroGra pisze: ↑23 sty 2025, 18:13
najpierw napisałeś "Przenikalność zmierzysz nawijając uzwojenie o znanej ilości zwojów", a post później napisałeś "Nie przenikalność rdzenia, tylko Współczynnik Indukcyjności AI" więc nie do końca kumam :]
Zastosowałem skrót myślowy. Jakbyś miał przenikalność, musiałbyś znać przekrój rdzenia, efektywną długość drogi magnetycznej, przy okazji kilka innych rzeczy, wtedy byłbyś w stanie obliczać bardziej skomplikowanymi wzorami ile zwojów musisz nawinąć by uzyskać daną indukcyjność. Zmierzenie tego wszystkiego byłoby nieco skomplikowane, do tego byłoby to po prostu utrudnienie. Mając konkretny rdzeń, zmierzenie współczynika indukcyjności jest wystarczające by obliczać indukcyjnkść za pomocą jednego prostego wzoru który podałem wcześniej.
Jak będziesz znał ten współczynnik, to pomnożenie go przez kwadrat ilości nawiniętych zwojów da Ci indukcyjność uzyskanego dławika.
Druga rzecz do określenie indukcji nasycenia rdzenia, czyli takiej wartości indukcji w rdzeniu której nie da się już bardziej przekroczyć. Ponownie jest to skrót myślowy bo policzenie tej indukcji byłoby krokiem wstecz identycznie jak z obliczaniem przenikalności - skomplikowane, niepotrzebne, do tego utrudni pracę. Dużo łatwiej zmierzyć wartość siły magnetomotorycznej która powoduje nasycenie rdzenia. Mówiąc wprost jest to taka wartość prądu płynącego przez jednozwojowe uzwojenie, która nasyci rdzeń. Często są to dziesiątki amperów, dlatego łatwiej jeat puścić mniejszy prąd lrzez większą ilość zwojów, bo zależy nam na wyniku prąd razy ilość zwojów = amperozwoje.
Wtedy przykładowo zmierzysz że współczynnik indukcyjności wynosi 100nH/zw^2, potrzebujesz 10uH więc musisz nawinąć 1/zwojów, bo 100nH *10^2 daje 10uH.
Dalej zmierzyłeś że rdzeń nasyca się przy powiedzmy 100Azw, masz 10 zwojów czyli rdzeń nasyci się przy prądzie 10A, do tej wartosci się nie zbliżamy.