Jak wyjaśnić zjawisko.

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 64
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Jak wyjaśnić zjawisko.

Post autor: grove1982 »

Cześć Wszystkim. Zbudowałem właśnie swoją drugą SGC i zaobserwowałem dziwne świecenie iskiernika. Już tłumaczę, po wyłączeniu tesli przez chwilę widać świecenie na obwodzie iskiernika w kolorze zielonkawym. Iskiernik składa się z tarczy nośnej z PP, na której rozmieszczono elektrody wolframowe zamocowane poprzez ocynkowane łączniki. Od spodu elektrody połączone są taśmą aluminiową stosowaną do mocowania przewodów w tynku. Rozumiem, że promieniowanie UV od pewnej długości fali jest jonizujące, czy to świecenie jest wynikiem jonizacji? Pozdrawiam.
Załączniki
IMG_20240320_212652.jpg
218937_1712240839949_2.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Jak wyjaśnić zjawisko.

Post autor: Yuri »

Polipropylen wykazuje bardzo słabą, zielonkawą fosforescencję gdy zostanie poddany działaniu plazmy. Podejrzewam że lekko zjonizowane podmuchy z łuku iskiernika wystarczają do wzbudzenia zjawiska.

https://www.researchgate.net/publicatio ... emperature
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 64
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Jak wyjaśnić zjawisko.

Post autor: grove1982 »

Yuri pisze: 10 kwie 2024, 20:34 Polipropylen wykazuje bardzo słabą, zielonkawą fosforescencję gdy zostanie poddany działaniu plazmy. Podejrzewam że lekko zjonizowane podmuchy z łuku iskiernika wystarczają do wzbudzenia zjawiska.

https://www.researchgate.net/publicatio ... emperature
Dziękuję Yuri za odpowiedź, podejrzewałem tak jak pisałeś. Jeszcze raz dziękuję. 👍
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 762
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Jak wyjaśnić zjawisko.

Post autor: Yuri »

Ogólnie rolę w zjawisku grają aż trzy mechanizmy, poczytaj sobie papier badawczy który podlinkowałem. :)
ODPOWIEDZ