PCB Musical Tesla Coil

Newsy zza granicy, zobacz jak to robią inni.
Awatar użytkownika
Balcer
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2017, 09:32
Lokalizacja: Warszawa

PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Balcer »

Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 763
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Yuri »

Ta konstrukcja jest podobna do mojej i d3211 cewki: sstc/hfsstc-troche-nowoczesniej-t620.html My jednak pracujemy w pojedynczym rezonansie (praca w CW była wymogiem), nota bene uzyskując większe wyładowania. Jednak modulacja MIDI daje dość inny dźwięk niż przy większych DRSSTC, na żywo jest bardzo "ostry i gwałtowny" - zapewne ze względu na szybsze rozrastanie się korony. :D
Awatar użytkownika
Balcer
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2017, 09:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Balcer »

Jednak w tej PCB TC z linku najciekawsze jest to że uzwojenia są wytrawione bezpośrednio na płytce PCB a w twojej konstrukcji są klasyczne druty.
Można więc powiedzieć że ta PCB TC jest w pewnym sensie trzecią generacją uzwojeń oryginalnej cewki Nikoli Tesli {tzw. płaskiej Cewki Tesli}
A twoja konstrukcja to pierwsza generacja uzwojeń {tzw. klasyczna TC}

Nevermind... Obie konstrukcje są fajne ;-)

Co roku wydaje mi się że już nic ciekawego nie da się wymyślić w zakresie TC a tu proszę następuje era tzw. "Werable Tesla Coil"
Może ktoś zrobi jeszcze "Werable Magnifier Tesla Coil". To było by coś...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 763
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Yuri »

No niestety z pojedynczym rezonansem planarna konstrukcja uzwojeń odpada, chociaż przyznam że rozważaliśmy zrobienie całości jako kanapki PCB. Sporo osób z USA eksperymentuje z podobnymi rozwiązaniami ale niestety taka cewka traci na elastyczności i narzuca sporo ograniczeń. Ostatecznie postawiliśmy więc na elastyczność konstrukcji uzwojeń. Ogólnie powiem Ci, że przeciśnięcie mocy 350-400W (tyle się udało najwięcej) przy Fr w okolicach 1.5MHz nie jest trywialne i jest całkiem całkiem sporo kombinowania z uzwojeniem pierwotnym (niewielka zmiana geometrii zmienia osiągane efekty nawet dwukrotnie).

(nie)stety dalsze eksperymenty stanęły w miejscu, ponieważ nasza cewka została na stałe zabudowana jako zasilacz lampy plazmowej: https://www.youtube.com/watch?v=r0o9d08LObQ

Zostało jednak kilka egzemplarzy do zmontowania oraz planujemy nową rewizję. ;)

Ogólnie dziwi mnie, że dużo wcześniej nikt nie wpadł na wykorzystanie tranzystorów GaN w SSTC - dla małych cewek oferują na prawdę wspaniałe parametry. Chociaż trzeba przyznać, że w ich przypadku poprawny layout jest absolutnie krytyczny - przy tych czasach przełączania wystarczy źle umieścić odprzęganie i tranzystory kaput...
Balcer pisze: Co roku wydaje mi się że już nic ciekawego nie da się wymyślić w zakresie TC a tu proszę następuje era tzw. "Werable Tesla Coil"
Znajomy prosił mnie o opracowanie czegoś, co można zdefiniować w ten sposób. Na razie nie mam czasu, ale może niedługo zacznę w tym kierunku kombinować... :>
Awatar użytkownika
Balcer
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2017, 09:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Balcer »

Obecnie z rynkowych modeli lampek plazmowych podobają mi się najbardziej dwa modele.

1. Za 140 PLN-ów
https://sen-si.pl/pl/p/Lampa-plazmowa-33-cm.-/2100
https://kropka-sklep.pl/produkt/lampa-plazmowa/
https://empis.pl/pozostale/6209-lampa-plazmowa.html
https://sen-si.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_5b8837f21a10086627b1bc1ef7695dd9.jpg
2. Za 300 PLN-ów
https://luxlamp.pl/pl/p/Tuba-plazmowa-a ... ek-40cm/88
https://sklep-darterapii.pl/pl/p/Tuba-p ... fonem/1848
https://luxlamp.pl/environment/cache/images/300_300_productGfx_53ba1d07856354e361391098c93ad4a8.jpg
Przy czym do tej pierwszej argonowej mam sentyment z uwagi na ładne, ciepłe i przyjemne kolory.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Thor »

Na ebayu jest do wyboru i do koloru tych płaskich cewek:

https://www.ebay.pl/itm/Tesla-Coil-PCB- ... 0667.m2042

https://www.ebay.pl/itm/Bluetooth-Music ... Sw46ZgK4DL

https://www.ebay.pl/itm/Flat-coil-Tesla ... SwWplfyd71
Coil-Coil-Tesla-Bluetooth-Plasma-Flat-Speaker-Music-Tesla-0.jpg
pcb drsstc.jpg
pcb drsstc 2.jpg

To na co chcę zwrócić uwagę to to, chociażby na filmiku w pierwszym poście jest napisane na tej płycie ,,PCB DRSSTC'' i zastanawia mnie użyta topologia jeśli mamy naprawdę do czynienia z rezonansem LC po obydwu stronach. Wyładowania są całkiem spore jak na tę konstrukcję i zdają się mieć do 10cm. Ja wiele lat temu jak jeszcze nic nie umiałem konstruować, a zacząłem się jarać tymi tematami to kupiłem sobie taką pcb cewkę ale ona była zasilana na topologii wzmacniacza klasy E i jej rezonansowa wynosiła 4mhz. Maksymalnie można było podać 36V zasilania ale wyładowania z niej miały max 2-2,5cm. Pytanie czy to zasługa niższej f rezonansowej na poziomie ok. 1,5-2mhz co sugeruje więcej zwoi na wtórnym co przekłada się na wyższe napięcie czy to zasługa innej topologii w której jest rezonans na pierwotnym. Jeden ze sprzedawców podaje nawet schemat użytej topologii:
s-l1600.png
Schemat jest bardzo podobny do nagrzewnicy ZVS Royera z tą różnicą, że kondensator jest w szeregu z cewką, sprzężenie musi być z wtórnego i dość dziwne jest robione przerywanie bo tranzystor Q3 powinien zwierać do masy ale Q1 i Q2 też są połączone z masą. Nie bardzo tego rozumiem albo sprzedawca się pomylił albo może celowo wprowadza w bład?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 763
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: PCB Musical Tesla Coil

Post autor: Yuri »

Thor pisze: Schemat jest bardzo podobny do nagrzewnicy ZVS Royera z tą różnicą, że kondensator jest w szeregu z cewką, sprzężenie musi być z wtórnego i dość dziwne jest robione przerywanie bo tranzystor Q3 powinien zwierać do masy ale Q1 i Q2 też są połączone z masą. Nie bardzo tego rozumiem albo sprzedawca się pomylił albo może celowo wprowadza w bład?
To po prostu nieprzemyślana, kiepska konstrukcja - popularny problem chińskich cewek. Pracuje to gdzieś pomiędzy klasą E a konwencjonalną DRSSTC, ale nie robi tego dobrze jako żadne z nich. Znajomy kupił kiedyś coś podobnego, w rzeczywistości nie osiągała nawet połowy wyładowania ze zdjęć sprzedawcy... I spaliła tranzystory po kilku dniach. :)
ODPOWIEDZ