Topienie metali - Prądy wirowe
Układ elektryczny taki jak w poprzednim doświadczeniu, tylko zamiast cewki do spawania, nakładamy na kolumnę rdzenia rynienkę do topienia metali. Między cewkę i rynienkę wkładamy tekturę azbestową, która zabezpieczy celonową osłonę cewki przed uszkodzeniem. Do rynienki wkładamy kawałki łatwotopliwego metalu (np. 30% stop cyny i ołowiu). Rynienka stanowi zwarty zwój, w którym indukuje się prąd o dużym natężeniu. Ponieważ rynienka ma opór elektryczny więc na tym oporze wydziela się duża ilość ciepła, proporcjonalna do kwadratu natężenia prądu.
W wyniku tego rynienka nagrzewa się do temperatury topnienia użytego stopu metali. Elektryczne spawanie i topienie metali jest przykładem zamiany energii elektrycznej na cieplną.]
Doświadczenie to stosowane było w szkołach gdyż w programie znajdowała się szczegółowa budowa i opis działania transformatora. obecnie coraz mniej nauczycieli wykonuje doświadczenia na lekcjach a program jest coraz bardziej okrajany. Osoby które były jeszcze w 8 klasowej podstawówce z pewnością pamiętają wiele ciekawych doświadczeń prowadzonych przez nauczycieli na lekcjach.
http://www.youtube.com/watch?v=Qya6KqzkOE4
[DIY] Topienie metali - Prądy wirowe
- krzysztof09876
- ***
- Posty: 142
- Rejestracja: 26 kwie 2010, 20:24
- Lokalizacja: Poznań
- Kontakt: