Dwa moty i cztery kondensatory

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: slu_1982 »

Siemasz.

Dzisiaj chciałbym opisać ciekawe zjawisko. Po połączeniu dwóch transformatorów z mikrofalówki i czterech kondensatorów w odpowiedni obwód jak na schemacie można uzyskać fajne łuki elektryczne :) Obwód wygląda tak:
2mot4mocs.gif
2mot4mocs.gif (3.19 KiB) Przejrzano 3402 razy
Jest to typ obwodu rezonansowego. Prąd pobierany przez taki układ sięga kolo 20-30A, przewody zasilajace 2.2KW od odkurzacza po podłączeniu napięcia 230V do uzwojeń pierwotnych był tak nagrzany że zaczynał się topić. Bezpiecznik jaki siedział na zasilaniu 20A, często odcinał prąd. Przez obydwa uzwojenia płyną taki prąd że aż z uzwojeń zaczynało dymić.
Transformatory to MOT-y (Microwave Oven Transformer) czyli transformatory z kuchenek mikrofalowych. Około od 750W do 1KW, napięcie wyjściowe 2KV. Kondensatory też z mikrofalówek najczęściej 1uF 2,2KV
kondy.jpg
I tutaj dwa zdjęcia :)
łuk2.jpg
łuk1.jpg
I film:
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: szkielet-s1 »

Przez ile czasu taka zabawka może byc włączona pod pełnym obciążeniem?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: slu_1982 »

Tzn. ile czasu możne być rozciągnięty łuk elektryczny ? Do czasu puki nie zgasnie/ nie spale transformatora, czyli ilość czasu rzędu kilku sekund.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: piglet11 »

Możecie mi powiedzieć ile kosztuje takie trafo i gdzie je można dostać (bo na allegro nie znalazłem samego, chyba że jakąś starą mikrofalówkę kupić)?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: slu_1982 »

Na złomie po około 20 zł są. Nie wiem jak na allegro ale szukaj pod nazwą transformator z mikrofalówki. Lepiej tez całą mikrofale starą mieć to od razu kondensatory będą ;)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ziko234
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2010, 16:18

Re: Dwa moty i cztery kondensatory

Post autor: ziko234 »

A tu pokażę flilmik jak pokazywałem moje urządzenie w klasie w sali CKP (bezpieczniki 30a) jak nie było nauczyciela:D
ODPOWIEDZ