[DIY] Mój ZVS

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

[DIY] Mój ZVS

Post autor: krzysztof09876 »

ZVS- czyli flyback driver to samowzbudna przetwornica przeciwsobna która zasila transformator wysokiego napięcia od telewizora. Pewien szanowny pan Vladimiro Mazzilli opracował przetwornicę, która zyskała ogromną popularność dzięki prostocie, dostępności elementów i imponującemu, łukowi o wyglądzie białego płomienia.

Powszechnie jest określana jako ZVS driver. Jest to błąd, gdyż ZVS to skrót od Zero Voltage Switching, czyli przełączanie w momencie, gdy napięcie wynosi zero, co daje zerowe straty przełączania. W praktyce żadna przetwornica nie przełączy się dokładnie w takim momencie, napięcie może być zbliżone do zera, ale nie równe. Jest to jedna z technik przełączania, a nie nazwa własna sterownika. Poprawne określenie to przetwornica Mazilliego.

Przetwornica wzbudza się na częstotliwości rezonansowej obwodu utworzonego przez uzwojenie pierwotne i kondensator 680nF, w praktyce jest to około 30-40kHz. Kondensator ten musi być dobrej jakości, ponieważ płynie przez niego prąd o sporej wartości. Na uzwojeniu pierwotnym występuje napięcie o amplitudzie ponad 3-krotnie przekraczającej napięcie zasilania (ponieważ mamy do czynienia z obwodem LC), dlatego kondensator i tranzystory muszą wytrzymać spore napięcie. Dławik narysowany w górnej części schematu najlepiej wykonać nawijając kilkanaście zwojów dość grubego drutu (przez który może płynąć 10A) na ferrytowy rdzeń toroidalny.

Na schemacie wykorzystano tranzystory IRFP250, osobiście użyłem znacznie tańszych IRF640. Jako zasilanie układu zastosowałem transformator od zasilania halogenów który na wyjściu ma napięcie o wartości 12 V i natężeniu około 10A. Mostek prostowniczy składa się z diod 15 A-owych, oraz kondensatora filtrującego o znacznej pojemności.

http://www.youtube.com/watch?v=8HlJQa9PxxA
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
ODPOWIEDZ