Drabina Jakuba - uziemienie

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Elektro_maniak
Posty: 1
Rejestracja: 5 lip 2014, 10:20

Drabina Jakuba - uziemienie

Post autor: Elektro_maniak »

Witajcie,

jestem w trakcie tworzenia Drabiny Jakuba. (Wstępnie na timerze 555, dopiero potem spróbuję z przetwornicą Mazilliego).

Ten sam układ wykorzystałem do zbudowania lampy plazmowej. Uziemienie wtórne transformatora WN bez obaw podłączyłem pod kaloryfer.

Jednakże mam obawy odnośnie uziemienia samej drabiny. Zrobiłbym to następująco: jeden pręt od drabiny do uziemienia transformatora WN i to razem pod kaloryfer. Moje obawy dotyczą tego, że jeżeli będzie przechodził łuk pomiędzy prętami do uziemienia, to jeśli ktoś dotknie kaloryfer (ten, albo jakiś inny) to może się to źle skończyć.

Czy moje obawy są słuszne? Czy podpięcie układu a w tym jednej częsci drabiny pod kaloryfer na pewno jest bezpieczne?

Pozdrawiam.
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: Drabina Jakuba - uziemienie

Post autor: grzegorzewskipl »

Uziemienie wtórne? Rozumiem, że to błąd i chodziło o jeden z końców uzwojenia wtórnego :)

Tak się składa, że jeśli wykonałeś takie połączenie to JUŻ podłączyłeś także drabinę. Samo podpinanie pod kaloryfer... ryzykowne :)

Kiedyś z kolegą toczyłem o to spór, czy aby na pewno takie połączenie jest bezpieczne tylko do testów braliśmy trafo z rentgena 70kV. Kolega przekonany, że ma rację dotykał :)
Kopać to nie kopało, ale czuć było na dłoni mrowienie, a w miejscach gdzie skóra jest cienka (np. wierzch palców) wyraźnie "szczypało".
Zatem raczej nikogo nie zabijesz, ale ktoś może mieć pretensje.
ODPOWIEDZ