ZVS. Cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

ZVS. Cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: pan_kracy »

Zbudowałem już drugą przetwornice ZVS mazzillego, i zastanowiło mnie grzanie się uzwojenia pierwotnego, mimo, że zastosowałem drut o przekroju prostokątnym 2,5mm^2, a w pierwszej konstrukcji jest okrągły 2mm^2 i nie grzeje się. Nawet wymieniłem uzwojenie w pierwszej konstrukcji na prostokątne i też się zaczęło grzać, tzn po 10 sekundach jest gorące po 20 parzy, bez obciążenia szybciej się grzeje. Nie rozumiem czemu tak się dzieje, przecież większy przekrój to mniejszy opór, klasyczne zjawisko haala ma jakieś znaczenie?
Poniżej fotki z przetwornicą z wymienionym uzwojeniem i starym obok, oraz przekroje drutów.
http://img818.imageshack.us/img818/7384/p1030368p.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/3000/p1030376o.jpg
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: lodzik1990 »

Aluminium - 35. Miedz - 57.
Chyba widzisz ile gorszą przewodność ma aluminium.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: pan_kracy »

oba uzwojenia miedziane
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: Mania-C »

Lodzik nie tylko może chodzić o to... Bierz pod uwagę że kolega użył drutu lakierowanego wiec sugeruje ze uloty rozgrzewają drut do dużych temperatur ... Przy takiej konstrukcji może nie będzie ich nadto widać (jasno fioletowa poświata obok drutu) jednakże bądź pewien ze są.... Rada do kolegi: użyć izolatora (np. folii)... Parę razy obwinąć rdzeń ... rada 2 spróbuj użyć zamiast drutu w lakierze to linki np 4mm2 w izolacji ...

3 kolega nie napisał jaką pojemność ma banku rezonansowego oraz ile prądu pobiera konstrukcja oraz na jakim napięciu pracuje ...

Pozdrawiam HVtowców
Ostatnio zmieniony 26 cze 2012, 22:49 przez Mania-C, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: lodzik1990 »

pan_kracy pisze:oba uzwojenia miedziane
W telefonie nie mogłem dojżec co to za metal:)
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: pan_kracy »

To zwykły ZVS, i chodzi mi pierwotne uzwojenie, zasilane 12V, nawet w rezonansie układu LC nie może być na tyle dużego napięcia, aby były uloty. Układ działa poprawnie, bo wymieniłem uzwojenie pierwotnego, stare( czyli to co się grzało) i nowe uzwojenia są lakierowane, jedyna różnica to kształt przekroju i powierzchnia przekroju, o dziwo większa dla uzwojenia, które się grzało. I tu właśnie mój problem: Nie rozumiem zjawiska czemu uzwojenie o wiekszym przekroju się grzeje, a o mniejszym nie, jest to dla mnie dziwne i dlatego stworzyłem ten temat, musi mieć to jakieś źródło w kształcie drutu. Kondy to 2 x 330nF KMP ( czyli polski odpowiednik MPK ) 250 V AC, bez obciążenia nie pamiętam, ale nie więcej niż 2A, dla maks rozciągniętego łuku 6 A.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: Mania-C »

W rezonansie układu LC nie ale masz uzwojenie na rdzeniu trafa ;) ... Na dolnym początkowym doczepie wcale nie ma potencjału 0V w stosunku do układu ... opisując dalej zobacz jak to działa z przekładką minimum 1mm ... ten sam drut (szeroki) nawiń na rdzeń poprzez parę warstw przekładki z folii poliestylenowej
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: pan_kracy »

podłączyłem tak jak radziłeś, nawinąłem 1mm, czyli gdzieś 10 warstw folii polipropylenowej ( żółta nieprzepuszczalna folia paroizolacyjna). Do tego zastosowałem rdzeń bez przerwy, bo gdzieś na forum widziałem, że uzwojenie się grzało na przerwie rdzenia. Mimo rdzenia i folii dalej się grzeje, poniżej fotka, oczywiście możliwe, że czegoś prostego nie zauważyłem, w końcu nie wiele wiem na temat elektroniki/elektryki.
http://img228.imageshack.us/img228/6350/p1030379a.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: Mania-C »

hmm w takim bądź razie wina leży po stronie miedzi ... może to jakaś domieszka czegoś a nie czysta miedz... można było by zrobić jeszcze jeden test a mianowicie zmienić drut na linkę (jakiś przewód) np 4mm2 bądź nawet 2,5mm2 ...
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: pan_kracy »

Przewód pochodzi z rozwalonego podzielnika prądowego. Najlepiej jakbym zamontował jakiś inny przewód o przekroju prostokąta, ale niestety nie mam. Chyba, że nawinąć podwójnie ten o przekroju prostokąta i zobaczyć co się stanie.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: krzysztof09876 »

Posiadam nie jedną przetwornicę mazzillego i za każdym razem stosuje drut 2,5 lub 1,5 mm ^2 w izolacji lub w emalii i wszystko działa wyśmienicie...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: lodzik1990 »

Ja się zastanawiam w jakim celu kolega nawija uzwojenie pierwotne tak grubym drutem. Możliwe że podczas wyginania drutu emalia mogła odprysnąć, popękać na krawędziach i są miejsca gdzie zwoje są bez izolacji i stykają się ze sobą (zwarcie). Przez to może nagrzewać się pierwotne. Przecież ta przetwornica nie pompuje kilku kilowatow mocy więc drut wystarczy 1,5mm2
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: Haz »

Może trochę odgrzeje temat, ale zastanawia mnie pobór prądu w stanie jałowym na jednym i drugim drucie. Większy przekrój i bardziej płaski kształt powinny zapewniać mniejsze straty, a jak widać tutaj jest odwrotnie. Być może tak jak wcześniej wspomniano, miedzi w tej miedzi może być mniej niż można się spodziewać, chociaż z drugiej strony skoro to drut z przekładnika prądowego to powinien być raczej dobrej jakości.
Jeśli już kombinować to polecam nawinąć to uzwojenie licą z powiedzmy kilkudziesięciu cienkich drutów DNE, tak aby przekrój wypadkowy wynosił około 1,5mm^2.
Nawijanie takich uzwojeń tak grubym drutem wcale nie jest pozbawione sensu. Nie wiem jaka jest częstotliwość działania tej przetwornicy ale dla 100kHz efektywny przekrój okrągłego drutu miedzianego 2mm^2 to tylko 1mm^2.
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przekroju

Post autor: lechoo »

Przyczyna nagrzewania się uzwojeń jest prozaiczna - rezonans prądów. Zwróćcie uwagę, że uzwojenie pierwotne wraz z kondensatorem tworzy równoległy obwód rezonansowy. Zapewne wszyscy budujący ten układ zauważyli, że kondensator musi być bardzo dobrej jakości - MKP lub FKP, najlepiej kilka połączonych równolegle, a to dlatego, że podczas pracy płynie przez niego prąd o dość znacznej wartości RMS, rzędu kilkanaście A i więcej. Ten sam prąd płynie przez uzwojenie pierwotne, i jeśli skuteczny jego przekrój wynosi zaledwie 1mm2, to nic dziwnego, że przy takiej dużej gęstości prądu drut mocno się nagrzewa.
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: ZVS. Cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przek

Post autor: Haz »

Rezonans ok, ale to nie rozwiązuje problemu dlaczego nagrzewa się tylko uzwojenie z drutu o większym przekroju a nie oba.
pan_kracy
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2011, 17:36

Re: ZVS. Cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przek

Post autor: pan_kracy »

nie mam oscyloskopu, ale częstotliwość takich przetwornic to 10-40 kHz, przynajmniej, tak ludziom z oscyloskopem pokazywało. Dzisiaj nawinąłem podwójnie prostokątny drut,dalej się grzało, wydaje mi się, że grzeje się samo uzwojenie, bo ten sam drut między kondensatorem a cewką ( czyli też duże prądy) nie był ciepły, a chyba na tyle dobrze nie oddawałby ciepła pojedynczy drut w porównaniu z cewką 10 zwoi, aby tylko cewka była gorąca. postaram się jeszcze dzisiaj zmierzyć prąd na jałowym biegu dla obu cewek.

E: podobny pobór, prawie jednego ampera
treborsky
Posty: 5
Rejestracja: 8 mar 2015, 22:35

Re: ZVS. Cieplejsze uzwojenie pierwotne mimo większego przek

Post autor: treborsky »

Prawdopodobną przyczyną może być indukowanie prądów wirowych w tak grubym przewodzie. Ja mam nawinięte 2x5zw linką ok 4 mm^2 i nic się nie grzeje nadmiernie. Napięcie zasilania ok 35V.
ODPOWIEDZ