Generator Marxa - problem z zasilaniem

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Generator Marxa - problem z zasilaniem

Post autor: krzysztof09876 »

Witam, udało mi się stworzyć dosyć spory 10-stopniowy generator. Posiada takie parametry 10 kondensatorów rolkowych każdy z nich 8nF na napięcie max 50kV. Wszystko było by dobrze gdyby nie zasilanie, podczas pierwszych prób chciałem wykorzystać przetwornicę mazzillego dającą 30kV na wyjściu. Po podłączeniu wszystko działało prawie bez awaryjnie po kilku wyładowaniach nastąpiło takie jakby wyładowanie zwrotne, jakiś impuls cofnął się do przetwornicy powodując jej uszkodzenie, niestety popełniłem kardynalny błąd, do sieci by;l podłączony zegarek i router, jak wiadomo oba urządzenia uległy "porażeniu", elektronika poszła i nie było już co zbierać, dlatego tak ważne jest wyłączanie urządzeń elektronicznych z sieci podczas wykonywania doświadczeń z wysokim napięciem. Lecz moje pytanie do was dotyczy jaki rodzaj zasilania polecali byście do tego generatora i czy mogę zastosować ewentualnie jakieś zabezpieczenia? Na wejście podłączone są w szereg 5 rezystorów 1M z obu stron.
Załączniki
P1000676.JPG
P1000678.JPG
P1000679.JPG
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: GENERATOR MARXA problem z zasilaniem

Post autor: slu_1982 »

Napisałem do metha więc pewnie niebawem tutaj odpisze :D Co do routera pierwsze co sprawdź zabezpieczenia- pewnie poleciał warystor, bezpiecznik i ścieżka. Zegarek pewnie całkowicie niesprawny :D Co jak co ale routery pod tym kątem są całkiem dobrze zabezpieczone.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: GENERATOR MARXA problem z zasilaniem

Post autor: krzysztof09876 »

Mój router chyba dostał nieźle bo sygnalizuje działanie wszystkich portów diody raz się świecą raz nie, zerknę do niego może jeszcze uda się go uratować :D
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: GENERATOR MARXA problem z zasilaniem

Post autor: trzaska456 »

Ja taksamo uszkodziłem kilka rzeczy w pokoju, komputer radio i poleciały 3 z 4 portów w routerze. Przyczyną jest zbyt duża odległość między elektrodami wyładowczymi. A wściekłe elektrony szukają ujścia i dzieją się dziwne żeczy.
admin

Re: Generator Marxa - problem z zasilaniem

Post autor: admin »

Najbezpieczniej ładować było by z przetwornicy zasilanej z akumulatora, uratujemy sprzęt ale przetwornice już niekoniecznie. Można też pogodzić się z ewentualnym wydłużeniem czasu ładowania i zastosować dobrze zaizolowany łańcuch rezystorów o sporej rezystancji i/lub zastosować odpowiedni dławik na wyjściu przetwornicy, który by zablokował impuls zwrotny.
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Generator Marxa - problem z zasilaniem

Post autor: trzaska456 »

Też zasilałem go z przetwornicy laptopowej (20V; 7A) ale po kilku wyładowaniach i ona uległa uszkodzeniu, karzdy półprzewodnik był przebity na wylot. Moje zasilanie wygląda tak: Prostownik samochodowy--> ZVS --> Powielacz chyba 6x --> Marx Uziem dobrze rdzeń transformatorka WN oraz radiator z mosfetami, ja miałęm jeszcze problem ponieważ na radiatorze mosfety są blisko siebie i iskrzyło się między drenami. To uziem również źródło. Ogólnie wszystko co się da.
ODPOWIEDZ