Modyfikacja trafa HV

Wszelkiej maści przetwornice, powielacze napięcia, trafopowielacze, transformatory WN itp. oraz związane z nimi zagadnienia.
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Dawno temu wpadł w moje ręce (kupiony na allegro) pewien transformator całkiem pokaźnych rozmiarów. W końcu nadszedł czas aby go do czegoś wykorzystać :twisted: No ale niestety jak zawsze są jakieś problemy. Moc tego trafa jest zbyt duża jak na moją instalacje, pobór prądu przy maksymalnym obciążeniu jest większy niż 16A na co nie pozwalają moje bezpieczniki (w najbliższym czasie wymienię je na 20A, zobaczymy czy to pomoże ale i tak trafo miałoby wtedy za dużą moc, potrzebuje coś w przedziale 3-3,5kW). Coś z tym trzeba zrobić, szkoda aby takie ładne trafo dające na wyjściu około 8-9kV się zmarnowało ;)

Jedyne wyjście to zmniejszenie jego mocy, mam co do tego pare koncepcji:
:arrow: Nawinięcie kolejnego uzwojenia drutem takiej samej grubości jak drut uzwojenia pierwotnego w ilości około 100 zwoi. Potrzebuje w tym przypadku około 1kg drutu DNE 1,7mm na co wydam jakieś 65zł. Następnie gotowe uzwojenie połączę w odpowiednim kierunku z uzwojeniem pierwotnym dzięki czemu zmniejszę moc trafa najprawdopodobniej o 15-20%. Z tym że nie wiem jak będzie działać taki układ uzwojeń nawiniętych w warstwach:
pierwotne||wtórne||pierwotne
nie wiem jak będzie to wpływać na działanie trafa.
:arrow: Podłączenie szeregowo do uzwojenia pierwotnego jakiegoś dławika, mam dość sporo drutu 1,5mm więc coś mogę sobie nawinąć.
:arrow: Zakupienie autotransformatora o mocy 1,5-2kW koszt około 200zł jak nie więcej.
:arrow: Wykonanie jakiegoś innego ograniczenia mocy, ograniczenia prądowego, tutaj prosiłbym o jakieś pomysły!

Którą opcje proponujecie?
Wg. mnie najciekawsza byłaby opcja pierwsza, trafo da się rozłożyć bezproblemowo więc z dowinięciem nie będzie kłopotu.

PS. Na forum został dodany nowy panel z buttonami promującymi oraz pozycjonującymi je w wyszukiwarkach, więc zachęcam wszystkich posiadaczy własnych "www" do umieszczania ich na swoich stronach. Pod każdym z nich znajduje się gotowy kod do wklejenia. Aktualnie pracuje jeszcze nad wyświetlaniem tego panelu jedynie na stronie głównej, ewentualnie w kategoriach, jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, panel przeniosę do stopki.

PSS: Trafo wygląda tak:
Załączniki
DSC05023.JPG
DSC05025.JPG
admin

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: admin »

Widzę, że rdzeń zwijany, więc może trochę mu usunąć blachy i zmniejszyć przekrój?
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Mocy to raczej nie zmniejszy, zdaje mi się że wręcz przeciwnie, zmniejszy to przecież indukcyjność uzwojenia.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: slu_1982 »

Ma to gdzieś jakieś oznaczenia? nie wydaje mi się by ten rdzeń przeniósłby nawet 2KW zmniejszając przekrój rdzenia zmniejszamy moce jakie będą mogły przechodzić przez trafo więc nie będzie odwrotnie. Dobrym rozwiązaniem są grzałki elektryczne ceramiczne - drut oporowy jest nawinięty na takie walce, trochę to się rozgrzeje ale zmniejszy moc. Coś tu musi byc nie tak że wywala bezpieczniki, zmierz pierwotne uzwojenie multimetrem- jaka rezystancje ma. Autotrafo o tych mocach z 700zł idzie....
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Mielony
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2010, 14:08

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Mielony »

A co powiecie na sterownik prądowy na tyrystorze od spawarki, który jest podłączany właśnie pod pierwotne??? Nie wiem tylko jak to się ma z wtedy, ze stałym ładowaniem, ale ogólnie chodzi dość dobrze.
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Racja @Slu, pomyliłem dwie rzeczy, zmniejszenie przekroju rdzenia zmniejszy moc, którą może przekazać taki rdzeń ale niestety zwiększy prąd jałowy trafa, który może wzrosnąć w tym przypadku do całkiem pokaźnych wartości. Z resztą szkoda trafa na cięcie rdzenia. Grzałki ceramiczne, hmmm nie mają stałego oporu, zmienia się przecież wraz z temperaturą.
Trafo jest na pewno sprawne, na miękkim starcie odpala bez problemu. Jak podłącze jeszcze dławik to nie wywala bezpieczników przy zwarciu na wtórnym uzwojeniu, ale wyraźnie zmniejsza jego napięcie. Sam dławik również znacznie się nagrzewa co też sprawia problem.

Sterownik tyrystorowy, wykonanie na takie moce pewnie trochę będzie kosztować, jak masz @Mielony jakieś schematy to zarzuć linkiem.

Coś mi się zdaje, że lepiej będzie sprzedać to trafo i kupić jakiś konkretny transformator do neonów, bądź 4 trafa z mikrofali.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: slu_1982 »

Chciałbym zauważyć że 4 trafa z mikrofali to już ok. 5 KW a to nie to samo co ~1KW z trafa od neonów ! Najpierw bym sprawdził z grzałkami ceramicznymi, na takich grzałkach niewiele się zmienia rezystancja. Nie wiem czy dasz rade sprzedać taki transformator za takie pieniądze aby móc kupić 4 moty przy których też powinno się zmniejszyć trochę moc chyba że z napięcia między fazowego to zasilisz. Często się zdarza że nawet jeden transformator z mikrofali da na pierwotnym 16A i wywali bezpieczniki ale 16A nie jest równe 16A bo w domu często SGTC wywala bezpieczniki a w labie gdzie też są na 16A już ani razu nie przerwało mi obwodu. Podłącz swoje trafo pod iskrownik z kondensatorem równolegle i zobacz czy tak wywali bezpieczniki.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Jeżeli kupowałbym MOTy to starałbym się kupić mniejszej mocy, mam jedno takie trafo, którego maksymalny pobór prądu wynosi około 10A. Mając 4 identyczne trafa połączyłbym je szeregowo w dwie pary, następnie obie pary połączyłbym równolegle, dostane wtedy około 4kV na wyjściu przy mocy 2300W zakładając 10A pobór prądu pojedynczego trafa (przy bezpośrednim połączeniu do sieci).

Co do sprzedaży tamtego trafa, na pewno nie dostane za niego tyle aby kupić 4 trafa do mikrofali, ale może się to okazać bardziej opłacalne niż ładować w nie pieniądze aby go przewinąć.
Przeglądając allegro znalazłem 5 traf MOT po 29zł: http://www.allegro.pl/item475524291_tra ... e_itp.html cena nie jest jakaś wygórowana ;)

Jak znajdę odpowiedni kondensator to sprawdzę czy nadal będzie wywalać bezpieczniki.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: slu_1982 »

Ok, ponoć na złomie można dać za całą mikrofalówkę 20zł tylko trzeba umieć gadać i nie wspominać o miedzi i transformatorze. Dobrze by było wziąć ze sobą narzędzia i na miejscu rozkręcić mikrofale i wziąć co potrzebne na wagę- trafo, konda i diodę prostowniczą. Robił już ktoś tak ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Kiedyś u mnie na złomie były jeszcze na to warunki ale aktualnie wszelki sprzęt RTV & AGD składują na oddzielnej hali, do której nie ma wstępu zwykły śmiertelnik :D no chyba, że kierownik ma dobry humor:D
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Ostatecznie sprzedałem tamto mocarne trafo. W zamian za nie kupiłem 4 trafa od mikrofali budując sobie ładnego czteropaka o mocy 1400W dające na wyjściu 4400V. Całość może bezproblemowo śmigać na zwarciu, uzwojenia po 20 minutowej zabawie są tylko trochę ciepłe. Zastanawiałem się nad połączeniem wszystkich traf równolegle tak aby uzyskać te 8kV jednak jak dla mnie miałoby to stanowczo za dużą moc, instalacja pewnie też by nie wyrobiła, a trafa smażyłyby się niesamowicie.
Koszt wykonania całego zasilania wraz z drobnym osprzętem wynosi około 150zł. Najprawdopodobniej zakupie jeszcze dwa takie same trafa aby podciągnąć napięcie do tych 6,6kV. 4,4kV to trochę mało jak do TC chociaż nie powiem żeby nie wystarczyło :D Aha maksymalna długość łuku jaką udało mi się uzyskać jest całkiem spora, bo aż 14-15cm.

No i teraz pare fotek :twisted:
DSC05081.JPG
DSC05075.JPG
DSC05068.JPG
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: slu_1982 »

właśnie tego mi trzeba :( Widział zdjęcia przyszłej sgtc ? :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Modyfikacja trafa HV

Post autor: Haz »

Fotek twojej przyszłej tesli jeszcze nie widziałem, możesz coś niecoś zarzucić :D

Z tematu zostały wydzielone posty dotyczące Cewki Tesli i przeniesione do odpowiedniego działu
ODPOWIEDZ