Problem przy reanimacji SGTC!!!

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Witam serdecznie. Okazyjnie nabylem SGTC bez kondensatora rezonansowego, a ze jestem w trakcie budowania swojej SGTC i wlasnie ukonczylem budowe MMC (11.5nF - 6 x 1,916nF) zatem postanowilem sprawdzic go w nowym nabytku, gdzie wymagana pojemnosc wynosila 7,3nF. Wykorzystalem wiec ze swojego MMC 4 x 1,916nF co dalo w sumie 7,7nF. I brak wyladowan z torusa... Jedyno co mnie zaskoczylo, to fakt ze ktos umiescil papier toaletowy w rurze uzwojenia wtornego, ktory zaczal sie tlic. Dolny kraniec uzwojenia wtornego wyprowadzony jest do srodka rury a z tego co mi wiadomo nie powinno sie tak robic, gdyz moze sie cos przebic!!! Teraz moje pytanie, czy sie przebilo? Dodam, ze stroilem w calym zakresie uzwojenia pierwotnego i nic. Na iskierniku bez kondensatora rezonansowego widac bylo ulot,po podlaczeniu kondensatora na iskiernikurozpetala sie burza, wiec wszystkodziala, lecz gdzie wyladowania z torusa? Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z pracy na niemieckiej maszynie, pozniej poprawie!!! Za pomoc dziekuje i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

Wyrzuć papier ze środka i obejrzyj dokładnie rurę czy nie widać jakichkolwiek zwęgleń/przypaleń.

Miałeś jakiś breakpoint? Do pierwszych prób warto dać żeby ułatwić zapłon wyładowania.

Przeliczałeś czy to wtórne ma w ogóle szanse zestroić się z obwodem rezonansowym? Kondensator jest dopasowany do transformatora zasilającego? Nie wiadomo co zrobił pierwotny twórca, lepiej po nim sprawdzić obliczenia... :)
grove1982 pisze: Dolny kraniec uzwojenia wtornego wyprowadzony jest do srodka rury a z tego co mi wiadomo nie powinno sie tak robic, gdyz moze sie cos przebic!!!
Bardziej górny koniec może powodować problem.
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Transformator zasilający i kondensator rezonansowy
Napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilającego 10000 V
Moc transformatora zasilającego 230 W
Natężenie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilającego 0,023 A
Wymagana pojemność kondensatora w obwodzie pierwotnym 7,3 nF
Maksymalne napięcie na kondensatorze 28,2843 kV

Uzwojenie wtórne (wykonane tradycyjne czyli rurka PCV + drut nawojowy i 6 warstw lakieru)
Średnica drutu nawojowego (wraz z emalią) 0,5 mm
Średnica uzwojenia wtórnego 75 mm
Wysokość uzwojenia wtórnego 210 mm
Ilość zwojów uzwojenia wtórnego 420

Uzwojenie pierwotne typu spodek (rurka Cu śr 6mm, 6 zwojów)
Średnica przewodnika 6 mm
Odległość pomiędzy wewnętrzynym zwojem uzw. pierwotnego a dolnymi zwojami uzw. wtórnego 27mm
Odległość pomiędzy zwojami (od krawędzi do krawędzi) mierzona w płaszczyźnie podstawy uzwojenia 9 mm

Iskiernik z 4rech miedzianych rurek w odstępach 1mm

Torus z dwóch stalowych misek do sałatatki o średnicy 15 cm.
SGTC działała, można zobaczyc tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic238827-150.html
W środku rury w okolicy dolnego wyprowadzenia widać było czarny nalot...
Załączniki
IMG_20191106_112954.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

Osobiście liczyłbym i wykonywał uzwojenia od nowa z należytym zapasem - raz by zapewnić możliwość zestrojenia, dwa gdyż raz zwęglonemu uzwojeniu nie można ufać.

PS Nie zauważyłem nowego prostu w temacie aż do dziś...
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Dzięki Yuri. Odpuściłem sobie zabawę z tą Tesla, uruchamiam moja własną. Mam problem z kondensatorem MMC, gdyż podczas pracy pojawiają się w jego obrębie wyładowania iskrowe w kolorze żółtym, czyli jakieś wyładowania powierzchniowe (wypalające) a powinny być niebieskie, a właściwie wcale nie powinno ich być w tym miejscu... Iskiernik obrotowy asynchroniczny 167 BPS, czyli kontakt elektrody wypada co 6ms. Przerwa po każdej stronie 3mm, czyli łączna przerwa 6mm. Wspólna najnizsza krotność 6ms i sieci 10ms to 30ms, czyli szczytowe rozładowanie wypada co 1,5 okresu sieci, zatem pozostałe szczyty może powodują przebicie na MMC? Dodatkowo SGTC wyposażyłem w Terry Filtr z iskiernikiem ochronnym z przerwami 2x5mm (środkowa część iskiernika uziemiona i połączona z połową uzwojenia HV NST). Czy zmniejszenie przerw iskiernikiem może pomóc? Może MMC zanurzyć w oleju transformatorowym?
Załączniki
20191215135120.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

Gdzie dokładnie widać wyładowania i jak one wyglądają? "W środku" kondensatorów/pod kondensatorami na PCB/gdzieś indziej? Rozbłysk na zdjęciu to wyładowanie MMC, czy poświata z iskiernika?

Spróbuj zasłonić iskiernik i obserwować w tedy. Upewnisz się że to nie odbłyski/iskry z niego, obejrzysz dokładnie co się dzieje na MMC.
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Yuri pisze:Gdzie dokładnie widać wyładowania i jak one wyglądają? "W środku" kondensatorów/pod kondensatorami na PCB/gdzieś indziej? Rozbłysk na zdjęciu to wyładowanie MMC, czy poświata z iskiernika?

Spróbuj zasłonić iskiernik i obserwować w tedy. Upewnisz się że to nie odbłyski/iskry z niego, obejrzysz dokładnie co się dzieje na MMC.
Dzięki za cenne uwagi, postaram się w wolnej chwili zmniejszyć przerwy na iskiernikach i odgrodze kondensator, tak jak proponujesz...
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

Postaw na szybko cokolwiek (niepalnego!) byle światło z iskiernika nie rzucało Ci się w oczy. Odbłyski mogą łatwo spowodować różne złudzenia, a iskry wylatujące z elektrod, nota bene, iskiernika też rzadkie nie są. :D
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Po napiętym czasie w pracy pora wrócić do SGTC. Nie zrobiłem obserwacji, ale naszła mnie genialna i zarazem przerażająca myśl!!! Otóż moim zdaniem źródłem wyładowań na MMC w kolorze zółtym mogą być... rezystory!!! Jednej rzeczy nie przewidziałem. Maksymalne napięcie pracy rezystorów wynosi 350V. MMC pompuje NST o napięciu 10kV, każda sekcja to 17 połączonych szeregowo kondensatorów, zatem napięcie na każdym z nich wynosi 1,41*10kV/17=830V... Pytanie, czy jest to powód do zmartwienia, czy traktować to jako forma zabezpieczenia. Rezystory są metalizowane, więc co z tym zrobić? Zostawić? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

W końcu przebiją i ulegną zniszczeniu. Użyj np. takich: https://www.tme.eu/pl/details/vr3700000 ... 4w/vishay/
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

Yuri pisze:W końcu przebiją i ulegną zniszczeniu. Użyj np. takich: https://www.tme.eu/pl/details/vr3700000 ... 4w/vishay/
Kurczę, mam wszystko zlutowane :( Myślę, że tak to zostawię, w końcu tylko rezystory padną a to nie wpłynie na pracę SGTC... Co myślisz Yuri? Co Ty byś zrobił? Buduję drugą SGTC tam już tego błędu nie popełnię... ;)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: Yuri »

Absolutnie bym wymienił.
Raz, używanie MMC bez bleederów jest niebezpieczne dla użytkownika.
Dwa, któryś rezystor może spowodować zwarcie, pomijając połączony z nim kondensator, lub stać się źródłem zapłonu. Nie chcesz chyba mieć łuku zapalonego w środku MMC? :D
Awatar użytkownika
grove1982
Posty: 62
Rejestracja: 3 kwie 2019, 16:38

Re: Problem przy reanimacji SGTC!!!

Post autor: grove1982 »

No i mamy awarię... Po wymianie wszystkich 102 rezystorów taka oto niespodzianka... Jutro czeka mnie Rozbiórka MMC...
Załączniki
IMG_20200213_185727b.jpg
ODPOWIEDZ