Moje cewki tesli.

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Witam.
Jakieś osiem miesięcy temu "zaraziłem się" tematem HV.
Postanowiłem więc uruchomić pierwszą, średnią cewkę tesli.
Chociaż głównym tematem tego postu będzie budowa mojej drugiej, większej cewki tesli, chciałbym pokazać mniejszą...
Wymiary:
Wtórne-wys.40cm, śr.16cm, DNE-0,6mm
Pierwotne-9 zwojów rurką 8mm typu spodek pod kątem 30 stopni
Transformator zasilający-NST 9000V, 450W
Kondensator-MMC

I kilka obrazków z działania. Tak na początek. ;-)
Tesla_6177B.jpg
Tesla_6191B.jpg
Tesla_6198B.jpg
Teraz czas na coś większego. :-)
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: slu_1982 »

Ładnie, ale czemu nie pokazałeś całości ?
Z czego będzie zasilona ta większa ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Dużą spróbuję na początku większym NST 714 W. Wiem, że to mało ale widziałem kilku gości co zasilali cewkę 2m, 800W i wyszło całkiem nieźle.Najwyżej jak efekt będzie słaby to pomyślę o czymś większym. :)

Mała cewka miała być tylko wstępem do budowy dużej. :D

A teraz wymiary dużej:
Wtórne-śr.20cm, wys.90cm, DNE-0,55mm
Pierwotne(płaska spirala)-11 zwojów rurką 8mm
Kondensator-MMC,180nF


PS:Oczywiście nie będę jak niektórzy na forum, którzy wszystko zrobili sami :) ... korzystałem z pomocy d3211 :D
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Yuri »

Pokaż resztę tej cewki, na razie odsłoniłeś nam tylko kawałek. ;)
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Oto zdjęcia całej cewki :D
Załączniki
MMC ze 100 kondensatorów i rezystorów
MMC ze 100 kondensatorów i rezystorów
Tesla Miki_6143.jpg
Tesla Miki_6144.jpg
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Uzwojenie wtórne nawinąłem na ok. metrowej rurze PCV o średnicy 20 cm drutem 0,55 cm.
Cewka ma wysokość 90 cm.
nawijanie 1.jpg
Oczywiście nawijałem ręcznie.
Oczywiście nawijałem ręcznie.
Gotowa cewka.
Gotowa cewka.
Cewkę polakierowałem zielonym akrylem. :mrgreen:
green.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Yuri »

Ładna konstrukcja. :) Dawno nie widziałem iskiernikowej cewki na MMC - moim zdaniem pomysł o niebo lepszy od kondów domowej roboty.

Nowa cewka też się fajnie zapowiada - zielony rezonator dobrze wygląda, sam o takim myślałem. ;) Jak zapewnisz jej dobre zasilanie będzie nieźle dawać. :)
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: slu_1982 »

No, ja czekam i kibicuję. Bardzo chcę zobaczyć efekt końcowy. Mam nadzieję że do Toroidu również się przyłożysz ;)

Nie myślałeś o połączeniu czterech sztuk transformatorów z mikrofalówki, mógłbyś każde obciążyć podobnie, do 800W na transformator, to już by było 3200W. Należy jedynie odpowiednio połączyć transformatory, np. cztery szeregowo, punkt masy na środku, i miałbyś ok. 8KVAC, dodając prostownik i kondensator filtrujący dodatkowo podskoczyło by jeszcze napięcie wyjściowe, ew. zastosować podwajacz napięcia :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Dzięki.Cały czas się uczę...od najlepszych :D

A więc lecimy dalej...
Toroid zrobiłem z rury wentylacyjnej o średnicy 16 cm.
Średnica zewnętrzna torusa ma 55 cm.
Rurę umocowałem na dwóch podkładkach do doniczek skręconych śrubą
Mniej więcej wygląda to tak jak felga w samochodzie tylko zamiast opony jest rura. :)

Zdjęcia toroidu przedstawiam poniżej.
Załączniki
Toroid.jpg
Toroid2.jpg
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Od razu mogę pokazać podstawę do cewki zrobioną z trzech płyt meblowych 18 mm. 50 X 50 cm.
Całość zmontowałem na czterech chromoniklowych rurkach o długości 50 cm i DNE 250 mm.
Załączniki
Podstawa.jpg
Podstawa2.jpg
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Niedawno przyszedł NST.
Wymiary:
170 mA
4200 V
714 W
NST.jpg
Na początku myślałem o trafach z mikrofali, ale przyznam trochę się cykam takiego natężenia :lol:
Macie jakieś pomysły żeby takie cztery trafa zabezpieczyć ?
Czy są jakieś inne trafa które mają natężenie poniżej 400mA ale dość dużą moc (takie od 700 W) ?
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: grzegorzewskipl »

Taki transformator ma dużo więcej niż 700W z tabliczki znamionowej :) 700W to jest podane do pracy ciągłej z neonami. Na zwarciu potrafi dać dwa razy tyle :D oczywiście po 5 minutach jest gorący, ale i tak trafa od mikrofali się do tych fartów nie umywają.

Takie od mikrofali owszem da 800W, ale szybciutko robi się gorące i uzwojenia zaczynają dymić. Za to farciki pod takim obciążeniem pracują całą noc "dzień w dzień" po kilkanaście lat, a potem ktoś je do cewki instaluje i dalej mielą :D
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: lodzik1990 »

Kolego to nie te czasy, że cos robione jest z zapasem. W przypadku traf produkowanych przez spoldzielnie inwalidow mozna smialo przyznac że szlo takie przeciazac, a no dlatego że posiadaly w swej budowie regulowany rdzen (zwore). Obecnie oszczedza się na materialach, zamiast miedzi pakowane jest aluminium. Dlatego też trafa sa takie a nie inne: maly przekroj okna rdzenia i w dodatku mniejsza ilosc zwojow na 1V.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: slu_1982 »

Hahaha "pracują całą noc dzień w dzień" :D Ja kiedyś, tzn przy montażu instalacji wysoko napięciowej w CNK trafilem podobny NST tyle że z dołu można było odkrecic klapke a tam Przetwornica :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: grzegorzewskipl »

lodzik1990 pisze:Kolego to nie te czasy, że cos robione jest z zapasem. W przypadku traf produkowanych przez spoldzielnie inwalidow mozna smialo przyznac że szlo takie przeciazac, a no dlatego że posiadaly w swej budowie regulowany rdzen (zwore). Obecnie oszczedza się na materialach, zamiast miedzi pakowane jest aluminium. Dlatego też trafa sa takie a nie inne: maly przekroj okna rdzenia i w dodatku mniejsza ilosc zwojow na 1V.
Nie masz racji. Po pierwsze te farty są stare, a po drugie sprawdzałem to o czym napisałem, a nie wyssałem z palca. Miałem podobny Farta tylko na 9kV bodajże.
Oszczędność materiału owszem, ale do pewnego stopnia. W mikrofali trafo pracuje w krótkich przedziałach czasu więc się nie szczypią nawet z aluminiowymi uzwojeniami. Ten transformator jest 3 razy większy i 3 razy cięższy niż trafo z mikrofali przy tej samej mocy. To jest kloc, który (w przeciwieństwie do MOTa) 700W daje z palcem w dupie na długich dystansach i nie protestuje :)

Slu ja też się kiedyś na taki syf naciąłem :( na dodatek okazało się, że ma zabpieczenie przedracą bz obciążenia i przed przeciążeniem :evil: ile ja się namęczyłem żeby drabinkę Jakubowa uruchomić tym dziadostwie :lol:
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Skoro są różne poglądy na temat mocy tego transformatora, to o jakiej pojemności kondensator powinienem zastosować ?
grzegorzewskipl
Posty: 213
Rejestracja: 15 lip 2014, 00:39

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: grzegorzewskipl »

Sprawdź ile możesz wycisnąć z tego trafa i na jakim dystansie. Wepnij się z amperomierzem i obciążaj coraz bardziej, aż stwierdzisz że to jest to :)
Jeśli cewkę będziesz katował nie dłużej niż 15min, a potem dasz odpocząć to moim zdaniem wyrwiesz sporo więcej niż 700W.

Chyba, że chcesz w domu wymienić żarówki na cewkę + jarzeniówki to zachowaj margines bezpieczeństwa :lol:
Awatar użytkownika
Rico
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2015, 11:17

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Rico »

Uzwojenie pierwotne zrobione :D .Użyłem miedzianej rurki o średnicy 8mm do instalacji LPG.
Całość ustawiłem na wyciętych płytkach z pleksi o grubości 10mm.
14.jpg
12.jpg
13.jpg
PS : grzegorzewskipl miał rację. To NST na zwarciu i na autotrafie 250V wyciąga ok. 925 W.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: piglet11 »

Bardzo ładnie :)
Będziesz musiał mi pokazać na żywo jak działa :D
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Moje cewki tesli.

Post autor: Mania-C »

Witam nowego HVtowca

NOO ładnie się patrzy na taki kanon :) oko cieszy bezpiecznej zabawy, pamiętaj o bhp przy pracy z HV

BTW
koledzy/koleżanki (jeśli czytają) przecież zawsze można użyć balast który skutecznie obetnie dostarczaną moc w końcu to klasyka tematu i wszystkie chwyty dozwolone :)
a MOT jako balast spisuje się świetnie

(taki balast dosłowny też jest świetny bo trochę waży - więc śmiało możesz użyć w konstrukcji dzięki czemu na pewno TC nieodfrunie nawet przy silnym wietrze) JOKE ;)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ