TTesli kosztorys

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

TTesli kosztorys

Post autor: krzysztof09876 »

Witam,

Mam do was prośbę. Od niedawna jestem na Politechnice koordynatorem od projektu budowy trafa Tesli. Do czwartku muszę wykonać kosztorys trafa. Łączny koszt materiału ma wynieść około 3 tysięcy złotych... Tak sobie wymyślili i tak ma być :D Na pewno chciałbym zastosować iskiernik obrotowy, szereg zabezpieczeń. Pytanie jakie kondensatory jaka moc i jakie trafo wyładowania myślę około 1m. Macie jakieś pomysły...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: TTesli kosztorys

Post autor: Dżejwor »

Przy takim budżecie nie ma sensu budować klasyka lepiej DRSSTC. Spokojnie się zmieścisz.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: TTesli kosztorys

Post autor: lodzik1990 »

KJ a wiesz że wyładowania w SGTC są dużo ładniejsze niż jak w DRSSTC :)
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: TTesli kosztorys

Post autor: Dżejwor »

Jesteś jedyną osobą która tak uważa a twój jedyny argument przeciw drsstc to "nie może pracować bez breakpointa". Całej reszty zalet jak choćby bardzo wysoka sprawność czy możliwość modulacji nie bierzesz pod uwagę.
Awatar użytkownika
Haz
Administrator
Posty: 123
Rejestracja: 10 sie 2010, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: TTesli kosztorys

Post autor: Haz »

Co do klasyka:
- kondensatory: polecam MMC na kondensatorach z Dacpolu, snubbery, seria PMB, cenowo wychodzą dość fajnie
- zasilanie: ja dorwałem bardzo tanio 6 MOTów, ale w Twoim przypadku rozważyłbym jakieś większe NST lub kilka łączonych razem. Z zabezpieczeniami ogranicz się do "filtru Terry'ego".

Co do DRSSTC, w 3k zł spokojnie zrobisz fajną cewkę generującą nawet dłuższe niż 1 m wyładowania. Nawet po wzięciu pod uwagę faktu, że na wszystko musisz mieć fakturkę, co wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami mostka to i tak sytuacja jest całkiem fajna. Stawiam na DRkę zamiast klasyka.
ODPOWIEDZ