[WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
szkielet-s1

[WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

W tym temacie będę starał się opisywać jak idą prace przy budowie mojej SGTC no i oczywiście będę zamieszczał zdjęcia pokazujące wszystkie elementy z , których właśnie składa się ten model Transformatora Tesli.
admin

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: admin »

Możesz napisać coś więcej o parametrach swojej tc?
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Tutaj są informacje na temat parametrów SGTC.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

EEE... TCD tak jakby bzdury wylicza ... Trzymaj i przelicz jeszcze raz http://dzejwor.myftp.org/drsstc/TeslaMap57Setup.exe
Jest to jedyny kalkulator któremu ufam bo sprawdziłem empirycznie że parametry które wylicza nie odbiegają od zmierzonych o więcej niż 5%
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Dżejwor pisze:EEE... TCD tak jakby bzdury wylicza ... Trzymaj i przelicz jeszcze raz http://dzejwor.myftp.org/drsstc/TeslaMap57Setup.exe
Ja tutaj nie wpisywałem jeszcze dokładnych wartości bo nie wiem jaką grubość dać izolatora na kondensator itd. PI razy DRZWI.
admin

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: admin »

A możesz powiedzieć gdzie bzdury wylicza? Bo w sumie nie zauważyłem, a wyniki były porównywalne z arkuszem TeslaSolver (który wrzucam w załączniku, jest po polsku).
Tesla_Solver_v2_4.rar
(46.15 KiB) Pobrany 558 razy
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

Tesla solvera nie znam akurat. Gdzie źle liczy np tu: rezonans wtórnego kolegi to nie 179kHz jak wyliczył TCD tylko 125kHz ;) TCD po prostu liczy poprawnie ale wg najbardziej uproszczonych wzorów i nie uwzględnia wielu czynników które są istotne prawdopodobnie tesla solver robi to samo. Frez wtórnego nie zależy od niczego w obwodzie pierwotnym tylko ilości drutu na nim i od pojemności torusa w pewnym stopniu zmienia sie wraz ze wzrostem długości wyładowania wpływają na niego także straty do otoczenia i grubość izolacji na DNE ale na to nie mamy wpływu co nie znaczy że można to pominąć w obliczeniach.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Częstotliwość będę mógł sobie dostroić iskrownikiem obrotowym.
Miałem jeszcze dziś nawijać dławiki lecz zabrakło mi miejsca na stole dla drugiej nawijarki bo akurat nie ściągałem uzw. wtórnego dlatego ,że polakierowałem to uzwojenie w poziomie by zwoje nie wyskakiwały.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2010, 20:39 przez szkielet-s1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: Dżejwor »

Obwodu pierwotnego tak ;) ale dobrze znać dokładną rezonansową wtórnego żeby nie szukać rezonansu w polu ;)
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Korki , kółka do zaślepienia rury zostały już wystrugane na tokarce , które są z bakielitu o gr. 1,5cm.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Już miałem brać się za nawijanie dwóch dławików a tu ogromne drzewo przewaliŁo się na linie niskiego napięcia czyli na druty. Jestem teraz pozbawiony energii elektrycznej pewnie do połowy dnia jutrzejszego jak pogotowie energetyczne zechce usunąć awarię. Druty aktualnie zwissają poł metra nad ziemią, czy są pod napięciem to nie wiem. Ale mylślę ,że rozłączniki przy stacji transformatorowej mogŁy zadziaŁać na czas i odłączyć zasilenie caŁej linni. Akurat gdy patrzyłem się w stronę okna to wtedy zobaczyłem tylko mocny błysk zwarcia.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: piglet11 »

U mnie tez szaleje burza, pewnie nowa tesle testuja w niebie :D Ja jak chce poogladac pioruny to sa kiedy ja nie patrze. Wracajac do twojej tesli jakie wielkie beda dlawiki?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: slu_1982 »

U mnie wczoraj był Krokus22, kolega z Wrocławia, kończy DRSSTC, zmotywowałem go do wrzucenia na forum paru ciekawych rzeczy. Nagrywaliśmy u mnie w garażu DRSSTC podczas dużej burzy, niesamowite :D Zdjęcia z długim czasem naświetlania niedługo będą ;) Tak apropo burzy, i jednego z moich nowych znajomych na żywo teslowiczów :) Już podałem rękę trzem takim :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Właśnie dopiero co skończyłem nawijać dławiki:
Jutro biorę się za budowanie iskrownika.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Iskrownik obrotowy został już ukończony.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: piglet11 »

Iskrownik ładny, dobrze wykonany, fajnie wygląda w akcji :D
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Tutaj są dwa kółka na zdjęciu wykonane własnoręcznie bez użycia tokarki. będą utrzymywać dławiki zabezpieczające.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Jakiej średnicy powinienem użyć rurki na pierwotne z łatwo dostępnych?.
admin

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: admin »

6mm powinno starczyć.
szkielet-s1

Re: [WIP] SGTC - Postępy w powstawaniu TT (szkielet-s1)

Post autor: szkielet-s1 »

Rurka została już kupiona tylko czekam aż mi ją dostarczą. ∅ 6mm od środka.
ODPOWIEDZ