Kondensator do tradycyjnej cewki

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
osiol159
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2012, 11:08

Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: osiol159 »

Witam
Panowie nie wiem czy dobrze trafiłem, jeżeli źle proszę o przeniesienie.
Na początku pragnę wszystkich przywitać.

Posiadam 10 sztuk kondensatorów: http://www.datasheetdir.com/715C30KTD17+download

czy nadają się one do tradycyjnej cewki?
Jeżeli tak to w jaki sposób je najkorzystniej połączyć

Pozdrawiam
admin

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: admin »

Witam.

Ceramiczne kondensatory nie są może najlepszym wyborem z racji stosunkowo dużych strat w ich dielektryku, mimo to widywałem transformatory Tesli oparte o nie, zazwyczaj jednak małej mocy - poniżej 1kW. Z tego co widzę Twoje kondensatory są klasy 1 więc całkiem dobrze.

Najkorzystniej je połączyć było by jak najbardziej równolegle, co by rozłożyć prąd na większą liczbę szeregowych łańcuchów. Nie zawsze się to uda, kwestia jakie parametry mają twoje kondensatory i wymaganej pojemności dla obwodu pierwotnego.
osiol159
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2012, 11:08

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: osiol159 »

moja cewka na pewno będzie miała poniżej 1kW, trafo zasilające to transformator od neonów 350VA.. nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w dziedzinie HV dlatego pytam, jak połączę wszystkie równolegle będzie dobrze?
admin

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: admin »

Jakie parametry trafa? Moc rozumiem 350VA a napięcie? Jakie parametry kondensatorów?
osiol159
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2012, 11:08

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: osiol159 »

3,5kV, 10mA

Kondensator: 30kVDC, mierzone miernikiem 1,6nF
admin

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: admin »

Skoro moc 350VA to zakładam, że jednak 100mA prąd? Generalnie masz niskie napięcie i by w pełni wykorzystać potencjał mocy należy mieć kondensator obwodu pierwotnego o pojemności ok 90nF a twoje 10 sztuk połączone równolegle dadzą tylko 16nF czyli tak jak byś miał trafo o mocy 60W, kiepsko.
osiol159
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2012, 11:08

Re: Kondensator do tradycyjnej cewki

Post autor: osiol159 »

tak tak 100, mój błąd, dobra czyli muszę zrobić kanapeczkę:D dziękuję za informacje:D
ODPOWIEDZ