Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
szkielet-s1

Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

Czy do sgtc transformator 10kV 300W będzie wystarczający by osiągnąc w miarę dobry efekt?.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: slu_1982 »

Zależy co nazwiesz dobrym efektem. Gdzieś w sieci są przeliczniki mocy na długość iskry np.: http://deepfriedneon.com/tesla_frame6.html
I z obliczeń wynika że możesz liczyć na 29 cali a cal to... 2.5cm czyli 60cm gwarantowane ;)

10Kv transformator to bardzo dobra rzecz do tego typu zastosowań, powiedz tylko nam skąd go masz :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
admin

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: admin »

Nie jest to czasem trafo do zapalarki w piecu olejowym?
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: piglet11 »

Wydaje mi się, że pochodzi ono od zasilania do lamp neonowych. Za 200zł widziałem na alledrogo 10kV 50mA, pisałem ze sprzedawcą, mówił że na zamówienie i 100mA może załatwić lub o większym prądzie :D
Na takie trafo zasilająca jakiego typu najlepszy jest rdzeń?
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

piglet11 pisze:Wydaje mi się, że pochodzi ono od zasilania do lamp neonowych. Za 200zł widziałem na alledrogo 10kV 50mA, pisałem ze sprzedawcą, mówił że na zamówienie i 100mA może załatwić lub o większym prądzie :D
Na takie trafo zasilająca jakiego typu najlepszy jest rdzeń?
Ferromagnetyk oczywiście jest najlepszy na rdzeń - blachy obustronnie lakierowane, litery (E)( I).
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: piglet11 »

Mam w domu sporo takich blach dość pokaźnych rozmiarami, dwa transformator do spawarki by złożył :D
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

piglet11 pisze:Mam w domu sporo takich blach dość pokaźnych rozmiarami, dwa transformator do spawarki by złożył :D
Jeśli posiadasz blachy to składasz karkas z laminatu bez powłoki miedzianej. uzbrajasz się w cierpliwośc i nawijasz cienkim drucikiem wtórne składające się z paru tysięcy zwojów. jeden ptak czy najpierw nawiniesz pierwotne czy wtórne.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: piglet11 »

Czy tym programem mogę się kierować nawijając trafo WN, bądź jakie kolwiek trafo?
Załączniki
Transformatory.rar
(142.56 KiB) Pobrany 502 razy
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

Jaki iskrownik będzie lepszy do sgtc? obrotowy czy z rurek miedzianych z ustawionymi szczelinami ?
admin

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: admin »

Najlepszy oczywiście obrotowy - chłodzenie i regulacja BPS.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: Dżejwor »

Oczywiście ze obrotowy ale żadna tarcza tylko taki: http://www.tb3.com/tesla/sparkgaps/arsg_8/arsg_8.html
Genialna konstrukcja - prosta, lekka, nie wymaga wyważania tarczy, nie wymaga mocnych silników, bardzo dobre chłodzenie. Jedyna wada jaką stwierdziłem z kolegą to bezwzględna konieczność stosowania wolframowej wirującej elektrody - koszt ~12zł kupisz w postaci elektrody do TIGa na allegro albo w sklepie z artykułami spawalniczymi. Elektrody stacjonarne możesz zrobić z takiej samej elektrody do TIGa tylko trzeba ją pociąć co nie jest takie proste ale wykonalne. Tu masz cewkę opartą o taki iskrownik:
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

A tutaj pokażę wam dwa zdjęcia mojego trafa ,które w niedalekiej przyszłości znajdzie zastosowanie w SGTC.
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

Jakiego przekroju powinna być elektroda wolframowa do iskrownika obrotowego ? . Dzięki.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: slu_1982 »

elektrody wolframowe do tigów to tylko te zielone. Zależy jaki przekrój możesz kupić, przeważnie 4-6mm., Powodzenia z przecinaniem ;)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: Dżejwor »

Wszystkie elektrody do tigów są wolframowe tylko zależnie od koloru maja różny dodatek innych pierwiastków np czerwona 2% toru.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: piglet11 »

Kolor elektrody zależy od jej przeznaczenia do spawania danego metalu. Do żelaza chyba zielona jest, złota do aluminium. To prawda, że jak się skaleczy taką elektrodą to długo rana się goi?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: slu_1982 »

Chodziło mi o to że jak brać elektrody wolframowe do tigów to tylko te zielone. Ty piglet mówisz o elektrodach do zwykłej spawary a to już coś innego.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: Dżejwor »

Ma racje różne kolory są do różnych zastosowań. W naszym wypadku nie ma znaczenia jaka będzie - kumpel ma czerwone i sie nie palą. Co innego stalowa. Jak nam kiedyś walnęła wolframówka to daliśmy zwykłą .... i z RSG iskry jak spod kontówki przy większej mocy :D
szkielet-s1

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: szkielet-s1 »

Czy na kondensator będzie nadawać się przezroczysta folia o grubości 1mm ( chyba nie ważne jest to jakiego koloru zastosuje się folię)
Czy da się kupić gdzieś folię aluminiową o grubości ponad 0,5mm?.
admin

Re: Pytania i odpowiedzi na temat budowania SGTC.

Post autor: admin »

Unikać czarnych, nie stosować pojedynczej warstwy folii (zamiast jednej 1mm zastosować np 4 warstwy 0,25mm). Folia Al o tej grubości to już raczej blacha będzie (a koszta znacznie wzrosną), można kupić pogrubiona aluminiową folię spożywczą (nie pamiętam już o ile grubsza była od standardowej).
ODPOWIEDZ