[DIY] malutka SGTC

Klasyczny transformator Tesli (ang. Tesla Coil, SGTC - Spark Gap Tesla Coil) wymaga zasilania wysokim napięciem, a pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest iskrownikiem. Jego odmiana to np. DCTC (ang. Direct Current Tesla Coil).
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] malutka SGTC

Post autor: slu_1982 »

Jest to mini cewka tesli z klasycznym iskrownikiem zasilana z trafopowielacza sterowanego przez ZVS zasilanego z 60V MOT-a (po przewinięciu uzwojenia wtórnego) . Kondensator rezonansowy 3nf/40KV, uzwojenie wtórne na rurce 50mm o wysokości 10cm. Iskrownik został zrobiony z pojemnika po kremie do rąk który jest koloru butelki po piwie więc pomyślałem że będzie chronił przed UV a jednocześnie wyciszy nam teslę:
iskrownik.jpg
iskrownik.jpg (40.2 KiB) Przejrzano 3015 razy
Kondensator nawinięty z foli PE, niestety nie mam zdjęć. Cewka ta była wykonana bardzo dawno temu i nic już mi z niej nie pozostało. Następne zdjęcie przedstawia uzwojenie wtórne i pierwotne z odseparowaniem folią PE tą samą którą był nawijany kondensator wysokiego napięcia- rezonansowy.
rezon.jpg
rezon.jpg (36.87 KiB) Przejrzano 3015 razy
No i dwa zdjęcia iskier i dwa filmy :) Dodam jeszcze iż Nie pamiętam parametrów kondensatora rezonansowego, a tesla robiona była bez jakichkolwiek obliczeń, jest to raczej tylko ciekawostka i pokazanie że się DA zrobić tesle na trafopowielaczu :)
75f9ab6dcc24d0c3med.jpg
75f9ab6dcc24d0c3med.jpg (34.26 KiB) Przejrzano 3015 razy
9dd0216bdd8b13a8med.jpg
9dd0216bdd8b13a8med.jpg (30.56 KiB) Przejrzano 3015 razy





Pozdrawiam Slu_1982!
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: [DIY] malutka SGTC

Post autor: piglet11 »

Całkiem ładny TT, jakiej długości uzyskujesz wyładowanie? Jakim programem liczyłeś parametry?
ODPOWIEDZ