[DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Wariacje na temat półprzewodnikowych cewek Tesli. Przykładowo transformatory Tesli klasy E (ang. Class E), OLTC (ang. Off-Line Tesla Coil) czy QCW (ang. Quasi Continuous Wave) SSTC/DRSSTC.
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

[DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

Witam

Kilka dni temu postanowiłem zbudować prototypową konstrukcję czegoś w rodzaju QCW. Zbudowałem prosty generator rampy długości 2-10ms i zasiliłem nim cewkę Tesli opartą o układ Royer'a. Generator rampy opiera się o przetwornicę buck. Sterowanie jest rozwiązane na TL494 i NE555 jako źródło sygnału. Oscylator cewki jest zrobiony na dwóch IGBT - RJP3047. Jest to ogólnie znany ZVS flyback driver, wyposażony w układ zabezpieczeń IGBT oraz drivery bramek. Generator rampy i oscylator są zasilane napięciem 65V-70V. Za jakiś czas spróbuję wykonać generator rampy na normalnej płytce.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany, mogę narysować i wstawić schemat :)

Pozdrawiam
Załączniki
20170108_191327_14.jpg
20170108_191329_24.jpg
20170108_191532_17.jpg
20170108_191106_14.jpg
20170108_192010.jpg
20170108_192056.jpg
20170108_192113.jpg
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: Thor »

A czemu przy generatorze ZVS używasz zewnętrznego źródła sygnału do pracy tranzystorów?
Możesz pokazać schemat.
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

Sam falownik który zasila tesle jest samowzbudny. Źródło sygnału sterujące tranzystorem jest w generatorze rampy.
Poniżej zamieszczam schemat falownika. Schemat generatora rampy i wartości elementów w falowniku opublikuje niedługo.
Sam gen rampy jest jeszcze do dopracowania :) Dziś wykonałem nowe wtórne o częst rezonansowej ok 400kHz. Za jakiś czas sprawdzę czy wyładowania jakoś zmienią charakter i będą bardziej podobne do tych z typowej QCW .
Załączniki
zvs2.png
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: Thor »

Pytania:
1. Jeśli źródłem sygnału jest generator rampy to w tym wypadku z czego to wynika? Mam na myśli, czy próbowałeś standardowej metody sterowania tranzystorami w ZVS, czyli podążania za górną i dolną połówką napięcia nie działa tu, bądź są problemy? W standardowej metodzie jest mniej części.
2. Podajesz 65-70V, czy próbowałeś wyższym, jeśli tak to czy są jakieś problemy?
3. Czy przypadkiem jako interrupter tutaj służy spadające napięcie, kiedy oscylator się rozkręca, jeśli to cały schemat, czy to część schematu i używasz zewnętrznego?
4. Fajny pomysł, choć mnie interesuje wykonanie ZVS Royera na 230V
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

1. a) Tranzystory nie są sterowane rampą. Zasilanie układu ZVS jest modulowane w ten sposób. Można ten układ zasilić prądem stałym tak jak zwykły ZVS flyback driver.
b) Tranzystory są sterowane standardowo tak jak piszesz. Przeanalizuj schemat który przesłałem. Przepraszam za nieczytelność. Ja już tak mam ;) Zasadniczo jest to to samo co zvs flyback driver. Dodadkowe elementy mają na celu lepsze przystosowanie tego układu do pracy przy wysokich częstotliwościach przełączania oraz ochronę kluczy.
Dajmy na to ze zbudujesz zwykły ZVS f.d. na igbt. (np tych http://www.tme.eu/pl/Document/99baa7f49 ... N120D1.pdf) i bedziesz chciał z niego wyciągnąć B dużą moc chwilową. Możesz mieć wtedy doczynienia z takimi efektami:
1b. Igbt 1 zatyka igbt 2. i na przemian. Przy małej mocy napięcie na bramce "zatkanego" igbt będzie równe napięciu na złączu otwartego Igbt + napięcie na złączu szybkiej diody. Jeżeli przez otwarty igbt bedzie płynąć duzy prąd np 30A to napięcie (w przyp igbt z noty która podałem) to napiecie na kolektorze bedzie równe ok 3,2V. W takim przypadku na bramce 2 gibt bedzie równe ok 4-3,9 V... oznacza to że nie będzie on w pełni zatkany.... Co powoduje straty mocy. W skrajnym przypadku wogóle się nie zatka. I będzie bum...
2b Otwieranie się bramek igbt przez rezystory jest dosc wolne.
3b (Na podst symulacji i prób ) Nagła zmiana dobroci obw rezonansowego (czyli poprostu szybka zamiana obciążenia) powoduje wygarzenie oscylacji.
Żeby wyeliminowywać problem 1 i 2 zastosowałem te człony sterujace przed igbt : czyli drivery + układ na zenerce 5.3V odcinający napięcie na kluczu.
Do tego zrobiłem taki prosty układ zabezpieczeń sprawdzający czy napięcie na otwartych kluczach nie przekracza pewnego poziomu i czy nie załączają się 2 klucze na raz. Jest to zrealizowane na zatrzasku z 2 tranzystorów bipolarnych, filtrze dolnoprzepustowym i zenerce. Jeżeli stanie się tak zatrzask otwiera tranzystor który zatyka obydwa igbt. Transile pochłaniają szpilke powstajacą na dławiku podczas takiego zdarzenia. Zatrzask możesz zresetować przyciskiem i układ rozpoczyna oscylacje od nowa.

2.Podawałem do 90V i nie więcej bo nie chcę ryzykować uszkodzenia IGBT. Mają Uc 330V.

3. To część schematu. Na zasilanie podawane są przebiegi o kształcie rampy przez zewnętrzny generator.

4. Wydaje mi się że możesz zasilić ten układ który narysowałem wyprostowanym napięciem sieci tylko musisz dobrać odp obwód rezonansowy i igbt na 1200V ( nap na kol to pi* Uzas.)
Załączniki
Zasilanie ZVS.png
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: Mania-C »

Witam Nowego pasjonata HV
Dobra robota lubię zabawę z nowymi konstrukcjami wiec zacząłem analizować schemat.
wszystko jest proste i oczywiste prócz jednego miejsca dlaczego pobierasz napięcie z wejścia puschpulla sterującego igbitami do zasilania układu wykrywającego przepięcia??

chodzi konkretnie o element zaznaczony w owalu na czerwono czy przypadkiem 2 czerwone kropki nie powinny się łączyć ze sobą ?

Jaka jest wartość prądu w obwodzie rezonansowym ? ile prądu Tobie to pobiera pracując w trybie cw ? rozumiem że te 15V rezyduje w urządzeniu od momentu włączenia ??
jaki bps jest miedzy rampami ?
Pytam bo eksperymentowałem jakieś 2lata temu z podobną konstrukcją.


Pozdro
Załączniki
zvs2.png
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

To o czym piszesz to po prostu błąd w schemacie ;) zle narysowałem, przepraszam ;) Powinno byc tak jak teraz. Prąd w obw pierwotnym to ok 100A. Częstotliwość 200kHz. Uzw pierw to 2 zw taśmy miedzianej na rurze Φ 160. W trybie cw przy 45V pobiera 17A. Prądu pobieranego z gen rampy jeszcze nie zmierzyłem. Z bps jest różnie bo puki co jest to wyzwalane przyciskiem, ręcznie ;) Zapewne dorobię jeszcze generatorek wyzwalający żeby zobaczyć jak będzie to wyglądać z jakaś większą częstotl. np 10hz. 15V rezyduje na urządzeniu tak jak piszesz, żeby uklad caly czas oscylował, zeby zapobiec jakims nieplanowanym uszkodzeniom związanym z nagłym powtarzanym rozpoczynaniem oscylacji.
Załączniki
zvs4.png
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: Thor »

Możesz jeszcze sprawdzić jak będzie sprawować się ten układ robiąc przerywanie wpinając w szereg IGBT między ZVS i masą i jako sygnał sterujący dać jakiś generator monostabilny.
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

Wyładowania przy 90V na zasilaniu. Długość ok 40-50cm.
Załączniki
20170113_002642_04.jpg
20170113_002643_07.jpg
20170113_002801_12.jpg
20170113_002804_28.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: Mania-C »

O i bardzo ładnie choć jeszcze dość słabo jest zestrojona , musisz nad tym popracować. przy idealnym zestrojeniu w QCW będą jednolite wyładowania o liniowym kształcie bez rozwidleń.
fourpotential
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:45

Re: [DIY] Cewka Tesli a'la QCW

Post autor: fourpotential »

A to nie jest też kwestia zbyt małej częstotliwości? Tam jest 200 kHz. Bedę jeszcze dopracowywać tą konstrukcję bo myślę że można wycisnąć z niej więcej :) Muszę tylko pozbyć się wszystkich prowizorek zwłaszcza w generatorze rampy. To tylko kwestia czasu jak coś się zepsuje w takim pół-pająku w sąsiedztwie takiego źródła Pola EM jak Tr. Tesli.
ODPOWIEDZ