[DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Wariacje na temat półprzewodnikowych cewek Tesli. Przykładowo transformatory Tesli klasy E (ang. Class E), OLTC (ang. Off-Line Tesla Coil) czy QCW (ang. Quasi Continuous Wave) SSTC/DRSSTC.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

[DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Mania-C »

Dzisiaj nad ranem przeszła mnie myśl co da się zrobić z 1 telewizora :D no i zacząłem modzić w sumie projekt byłby przeznaczony dla początkujących nie posiadających wzbogaconego zaplecza elektroniki :) do projektu jest potrzebne parę diod najlepiej szybkich ;) parę kondensatorków mkp , 2 rezystory 5W i 2 kondensatorki elektrolityczne

Schemat (taki majstrowany na szybko)
Obrazek

Specyfikacje i opis techniczny:
Uzwojenie wtórne 800zw ... diametr 4cm
Uzwojenie Pierwotne 4zwoje
Uzwojenie sprzężenia zwrotnego 2zwoje
Strojenie odbywa się przez przesuwanie miedzy sobą uzwojeń Pierwotnego i s. zwrotnego
Zasilanie - 40 do 70V

Z projektu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schemat i PCB
http://rapidshare.com/files/425522905/Mania-C.rar

Podsumowując Prostota :)

Pozdrawiam HV-towców ;)
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: slu_1982 »

Pewnie na tranzystorze bardzo duże straty, dziadowskie sterowanie no ale rozumiem ze to tylko po to by sprawdzić czy się da :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Mania-C »

nom straty są duże ale projekt powstał tylko dla testu czy sie da :) jak na razie to nie mam czasu dalej sie znęcać nad tym projektem gdyż wciąż stroje mój rezonator 4mhz no i w miedzy czasie robię małe drsstc
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Thor »

Jeśli szukasz jakiegoś układu sterowania na jednym tranzystorze, który działa to możesz spróbować wykonać ten projekt:
oscylator.jpg
Całkiem ładnie i przyzwoicie to pracuje przy niedużym poborze energii.
Układ generuje przerywane paczki i te paczki muszą mieć częstotliwość rezonansową obwodu pierwotnego. Tam na rysunku nie ma równolegle kondensatora, który sobie dobierasz. Układ będzie działał również bez kondensatora ale będą się tworzyć bardzo duże piki.
Najlepiej nadają się dwa układy PWM np. dwa TL494, wtedy nie trzeba kombinować z napięciem dla tego 74NC14.
Regulujesz częstotliwość wyzwalań i częstotliwość nośną, z czego gdy odpowiednio ustawisz częstotliwość i wypełnienie to obwód rezonansowy ładuje się jak w cewkach pół czy pełnomostowych dając ładne strzały.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QIHQ_Feko5E[/youtube]
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: [DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Yuri »

@Thor: SSTC na sztywnym generatorze bez sprzężenia? Herezja! :P

Ale poważnie, budowa SSTC sterowanej na sztywno to tragiczny pomysł, nie wiem co ci Rosjanie mają w głowach. Przecież realizacja sprzężenia jest banalna, a bez niego o rozstrojenie cewki bardzo łatwo i z łatwością możesz wywalić klucz. To małe cewki, przy odrobinie pecha wytarczy zbliżyć się zanadto do rezonatora żeby całość się odstroiła...

Stabilność, sprawność i zdolność do pracy ciągłej będą tu tragiczne. Działać działa, ale nie wiem czemu ludzie budują układy których jedyną zaletą jest prostota i nic innego.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Thor »

Tu się mylisz bo układ jest bardzo stabilny, jedynie co trzeba to ręcznie nastroić przy pomocy oscyloskopu taki układ. Jeśli cewkę Tesli będziesz wykorzystywał do innych aplikacji niż pokaz fajerwerków to to rozwiązanie jest lepsze.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: [DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Yuri »

Nie chce mi się wierzyć w stabilność właśnie przez to strojenie - w cewce tych rozmiarów starczy zbliżyć dłoń do rezonatora i rezonansowa się rozjeżdża...
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DIY] NPN - Single Transistor Tesla

Post autor: Thor »

Nic się nie rozstraja, układ pracuje stabilnie, trzeba jak mówiłem ręcznie go stroić.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eGLjfHauhUk[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uG705Ayant8[/youtube]

Ważne aby regulować ilość paczek w impulsie, ich częstotliwość i wypełnienie, stąd dwa PWM są potrzebne.
Ten układzik w drugim filmie jest przystosowany do napięcia sieciowego i był gdzieś filmik gdzie około pół metra iskry osiągały długość ale nie mogę go znaleść.

Ten schemat co wrzuciłem to przykład i można to sterowanie w inny sposób zrealizować. Można spróbować wykonać sprzężenie zwrotne i wtedy zobaczyć jak będzie działać jeśli Twoje obawy się potwierdzą.
ODPOWIEDZ