"FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Wariacje na temat półprzewodnikowych cewek Tesli. Przykładowo transformatory Tesli klasy E (ang. Class E), OLTC (ang. Off-Line Tesla Coil) czy QCW (ang. Quasi Continuous Wave) SSTC/DRSSTC.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

"FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

Witam

Przedstawiam Wam nowy prototyp który objełem kryptonimem "FlamABLE" projekt wziął inspiracje po części z wypowiedzi "SLU" w którym to uznał w przenośni ze simus jest "be" wiec testy rozpoczęłam nad przebiegami kwadratoymi. Nie powiem ze było łatwo , wszyskie elementy mają wady ukryte czyli własną indukcyjność i pojemność co w konsekwencji prowadzi do dłuuuugich żmudnych godzin siedzenia i dopasowywania elementów. Ważną rzeczą przy pracy z tą częstotliwością są kondensatory odprzęgające nie może ich braknąć na kazdym kroku i wszędzie muszą być inaczej momentalnie wszystko zaczyna dzwonić i gubić fazę. Nie możemy również stosować długich kabli sygnałowych max co udało mi się użyć to 13cm lini koncentrycznej 75Ohm bez większych szkód w sygnale.
Przechodząc do samego projektu prototypu ... Zastosowałem tam chwalebny 74HC4046 którego nikt nie lubi (nie wiedzieć czemu) który to ma możliwość zapentlania sygnału poprzez antenę w którą wyposażę projekt końcowy. Będzie to wymagało użycia układu do przesuwania fazy gdyż sygnał wlotu z anteny nijako będzie chciał być w fazie z tym co jest na wyjściu :D Zresztą w klasie E jest to już w standardzie przesuniecie o 90* Sygnału Wej z Wyj. nad długością wypełnienia sygnału czuwa 74AC14 który to jest znacznie lepszy od 74F14 do tej konstrukcji. Posiada większy prąd źródło/masa i to parokrotnie w dodatku lepiej sobie radzi z zakłóceniami w jakich pracuje , być może to wpływ obudowy lecz tego nie testowałem. :-/
Pośrednim stopniem mocy dla głównego tranzystora jest IXDD414CI którego raczej nie da się ominąć by pracować z tymi częstotliwościami. Próbowałem na wszelakie sposoby i przez BJT + Mos i samo bjt równolegle po 10sztuk na stronie. Testowałem nawet TC4420 w obudowach dip8 z prototypowymi mocowaniami do radiatorów. Po wszystkich tych próbach nie dało się wypluć sygnału o w miarę rozsądnej amplitudzie jeżeli bramka miała więcej niż 1nF pojemności. Obecnie sterowanie bramy to 26V P-P na bramie. Tak duża amplituda wprowadza straty już w samej bramce ale nie mogę sobie pozwolić na zbyt niskie sterowanie bramki bo RDSon wzrośnie.
Jako Główny klucz klasy E wybrałem STW9NK70Z posiada on w miarę ciekawe prametry między innymi czasy przełączeń zamykające sie w parunastu Nanosekundach. Posiada on również bardzo niską pojemność wyjścia , zaledwie 142pF. Jet to ważne gdyż dodanie nawet paru dziesiątek pF powoduje znaczne pogorszenia w sygnale. Klase E nie da się później dostroić tak jak być to powinno. Większa pojemność wzmaga efekt millera co pogarsza tylko sprawę z wzorcowymi przebiegami.
Dalej siedzi juz tylko Filtracja tzw elementy dopasowania - mają za zadanie spreparować sygnał do pracy w klasie E (właściwa impedancja etd.) ;)

Zasilanie Obwodu mocy to zaledwie 50VDC a efekty są ładne . Filtracja to kondziołek 10000uF
L1 klasy E = 65uH , Kondensator oddzielający stałą składową DC 6,8nF
Kondensator dodatkowego strojenia to 333pF a induktor to 1uH

Poniżej dodaje kilka zdjęci i film z pracy prototypu:



Pozdrawiam HV-towców


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pnLZ4qc0H_E[/youtube]
Załączniki
foto coli podczas pracy 3.jpg
fotocoli podczas pracy 2.jpg
Foto coli podczas pracy 1.jpg
oscyloskop output e class.jpg
Driver IN.jpg
foto z konstrukcji 4.jpg
foto z konstrukcji 3.jpg
foto z konstrukcji 2.jpg
Foto z konstrukcji 1.jpg
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: lechoo »

Witaj, efekt miły dla oka, próbowałeś już modulacji audio?
Napisz proszę gdzie udało Ci się kupić IXDD414CI?
Czy ja dobrze widzę - równolegle do bramki mosfeta dałeś transila? Przecież one mają ogromną pojemność porównywalną do pojemności bramki...
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

Lechoo to są 2 zenerki 5W15V to zostało mi po stabilizowaniu bramki jak jeszcze bawiłem się z dopasowaniem. Bez nich sygnał bramy zaczyna dzwonić w momencie poddania zasilania na Źródło/odpływ tranzystora. Wytłumaczyłem to sobie tak, ze przy tej częstotliwości przełączeń efekt milera jest bardziej widoczny niż gdzie indziej, dlatego tez pisałem ze strojenie tego wymaga kosmicznej ilości czasu i nieraz można ciekawe rzeczy w czasie strojeń zaobserwować.
Co do audio jeszcze nie próbowałem bo mój prototypowy sterownik na razie pracuje na krótko ale zobaczę niebawem jak to działa.Staram się zaprojektować to tak by całość była modułowa tzn ze każdy blok np sterowania będzie rozbieralny i wyciągalny (osadzany na goldpinach)

Układ sprowadziłem z Chin z eBaya trochę to trwało ale jest dobrze. W dodatku sprowadzałem używki bo nie dysponowałem aż tak dużą gotówka na elektronikę by nowe kupić :( Ehh te czasy :/
Sztukę może będę mógł odsprzedać jeśli pilnie potrzebujesz lechoo.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

Dodaje poniżej zestawienie przebiegów na których można zobaczyć sygnały występujące na poszczególnych elementach prototypu ...
Zdjęcie z prawego dolnego rogu "TOO LONG TRACE" pokazuje efekt zbyt długiego przewodu. Jak pisałem wcześniej , jest to przewód 75Ohm łączący Sterownik a dokładnie wyjście 74HC14 z wejściem IXDD414 o długości powyżej 13cm.

Pozdrawiam HVtowców
Załączniki
Pakiet.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

Witam Wszystkich

Po dłuuugiej przerwie kompozycja doczekała się modernizacji i tuningu do wersji 1.1
Zmiany są znacznie
1)działa modulacja audio jak należy problem był z odfiltrowaniem dźwięku od HFu lecz w wersji 1.1 po poprawkach działa jak należy.Wciąż walczę nad uzyskaniem większego impetu w niskich częstotliwościach modulacji ale to standardowy problem.
Co do samej modulacji FM wymagana tu jest dość spora amplitda która będzie prowokowała zmian w częstotliwości,,, obecnie zakres przestrojeń to +/- 50khz ale to za mało dla tego cudaka wiec trza dać więcej ! :D
Nie wiem jeszcze ile mogą wynosić maksymalnie przestrojenia f gdyż nie zmierzyłem dobroci uzwojenia wtórnego.

2)dodałem przesuwanie fazy z pętli sprzężenia zarówno anteny jak i opcjonalnego CT

3)Poprawiłem przebiegi na bramie głównego tranzystora mocy stopnia klasy E . Dostroiłem rezonator zmniejszając amplituda P-P z 342V na 250V między DS tranzystora mocy.
Obecnie możemy pracować na małym komputerowym radiatorze (od procesora) przez około 1minute bez przegrzania przy tych samych osiągach co w wersji 1.0.

4) Całość komponentów znajduje się na zbiorczej pcb gdzie jest już wszystko pod ręka ...
Eliminuje to wiele problemów z zbyt długimi połączeniami (kablowymi) jak w prototypie 1.0 oraz problemów zakłóceń
Gdyż newralgiczne komponenty konstrukcji zostały schowane pod PCB na dolnym layoucie w SMD


No wiec 8mhz pokonane może teraz 16mhz co chłopaki ? :D <JOKE> trza tylko dobrego mosfeta znaleść :D

Filmik z modulacji prześle jutro ....
Zdjęcie PCB poniżej


Pozdrawiam HVtowców
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

Filmik z zestrojonego audio modulatora FM (separacja audio przez trafo)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=15eEDs-bcNE[/youtube]

Pozdrawiam HVtowców
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Yuri »

Imponująca jakość dźwięku. :D Testowałeś jak odda kawałek zwierający ludzki i głos i bogatszą składnię niskich tonów, coś typu "Blues Beatdown", czy "The Rust That I Feed"?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: "FlamABLE" - PLL Class E HFSSTC ~8Mhz

Post autor: Mania-C »

co do jakości dźwięku jest dobra ale nie najlepsza ;) da się lepiej tylko trzeba nawinąć odwrotnie rezonator nie długość większa od średnicy tylko średnica większa od długości ... Te uzwojenie jest przezemnie nawinięte poto by było uniwersalne, a uniwersalnie nie znaczy zawsze dobrze (w niektórych sytuacjach) :D
Chwale sobie modulacje AM gra ładniej (łagodniej) i duzo duzo duzo głośniej , przy modulacji FM taka jak jest tu trzeba pilnować rezonator by pracował na pograniczach dobroci uzwojenia wtórnego :/

Tak testowałem już nieco ale na żywo gra o wiele ładniej, niż nagrane to kiepskim aparatem fotograficznym po za tym jest tak zwany nastrój :D po prostu na żywo to na żywo :D

Pozdrawiam HVtowców
ODPOWIEDZ