Problemy z cewką Tesli na 6p45s.

Wariacje na temat półprzewodnikowych cewek Tesli. Przykładowo transformatory Tesli klasy E (ang. Class E), OLTC (ang. Off-Line Tesla Coil) czy QCW (ang. Quasi Continuous Wave) SSTC/DRSSTC.
toperko1
Posty: 11
Rejestracja: 9 gru 2010, 23:07

Problemy z cewką Tesli na 6p45s.

Post autor: toperko1 »

Wczoraj ukończyłem swoją pierwszą cewkę tesli według tego schematu http://pokusy.chytrak.cz/pokusy/xy.htm , przy pierwszym uruchomieniu były widoczne 2 wyładowania po 10 cm lecz po 3 sekundach padł bezpiecznik 5a. W domu nie miałem innego wiec zastąpiłem go 10a następnie strzelił kondensator ten 1,5n na 4kv ponieważ miałem w jego miejsce wstawiony 1,5n na 3kv. Dziś zrobiłem sam kondensator rolkowy według jakiegoś tam programu i sprawdziłem jego parametry po drobnych poprawkach podłączyłem go i pojawiła się identyczna sytuacja co do 1 próby, spalił się bezpiecznik 10a. Sprawdzałem już większość kondensatorów i wszystkie z nich działały podobnie jaki i diody. Więc zastanawiam się czy aby na pewno mam odpowiednie elementy ponieważ niektórych nie było wiec sprzedawca zalecił mi użycie innych.

Zamiast triaka bt137 / 800 dostałem bt139 / 800
zamiast BD3, DB3

Czy któryś z tych elementów może być nieodpowiedni?
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: Mania-C »

po pierwsze i najważniejsze ten układ sterowania fazowego MOTem jest do niczego. Dziwie się w zasadzie ze nie wyfrunął triak... Otoż dlaczego jest do kitu każdy sterownik wymaga synchronizacji przejść tym bardziej jeśli sterujemy takim trafem. 2 brak dławika i gazika zwiększają ryzyko powstania szpil których nie cierpi triak.
Po 2gie mot 2kW (takie są zwykle w kuchenkach) a wiec 2000W:230V to daje jakieś 8,5A bezpiecznik 5A to mierny pomysł.
Przechodząc dalej kondensator rezonansowy na 4KV przy użyciu mota to samobójstwo dla konda ... z wiadomych przyczyn sam mot daje około 2100V zobacz jaki masz odstęp V od zasilania do tego dolicz ze ten kondensator ma najprawdopodobniej podane 4kV ale na napięcie stałe a w rezonatorze będziesz operował dużo większym napięciem.
PS stosowałem 4kV kondy ale tylko gdy operowałem napięciem zasilania około 600V przy twoim zasilaniu zastosował bym konda coś koło 20kV (lepiej z zapasem)

ostatnie diody 1n4007 najlepiej łączyć po 2 z dodatkowym zapasem na większe napięcie... Nie są drogie wiec to chyba nie problem.

Pozdrawiam
toperko1
Posty: 11
Rejestracja: 9 gru 2010, 23:07

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: toperko1 »

Cewka działa po wymianie triaka. Na tym filmiku tego nie widać ale na nowym kondensatorze rezonansowym osiągam 12-15 cm wyładowania w powietrze i 20 do uziemionego pręta.

http://www.youtube.com/watch?v=ctlrMX6T ... detailpage

Pozostały mi 2 pytania.

1 Czy do tego vttc da radę zrobić sterowanie dzwiękiem, widziałem już takie lampowe tesle sterowane z audio ale nie pod tą lampę?

2 Wiem ze od łuku elektrycznego można się poparzyć ale czy cewka lampowe nie porazi mnie prądem (niebezpiecznym dla życia).
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: trzaska456 »

vttc mogą być modulowane dźwiękiem np tak jak tu:
Obrazek
ale nie wiem czy to działa sprawdź. Nic nie powinno ci się stać dotykając wyładować.
szkielet-s1

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: szkielet-s1 »

Jak już chcesz dotykać wyładowań to rób to przez jakiś metalowy pręt i zadbaj o to abyś był odizolowany od ziemi najlepiej wejdz na jakiś stołek, a jak masz podłogę z drewna to nie musisz już tego robić. To jak ktoś napisze, że można dotykać swobodnie wyładowań to może się grubo mylić. Nie będę przypominał do czego może doprowadzić zamknięcie obwodu przez ciało.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: krzysztof09876 »

bardzo zainteresował mnie ten schemacik trzaska, czy on działa ktoś może próbował tego?? od razu zabrał bym się za budowę.
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: trzaska456 »

mogę go polutować i sprawdzić ale to w poniedziałek bo teraz niemam cewki u siebie.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: Mania-C »

Schemat działa na podobnej zasadzie jak sterowanie staccato tyle ze przy pracy CW jakość dźwięku tego stewrowania jest mizerna ale zawsze to coś . najczystszy dźwięk jest gdy sterujesz siatkę przez transformatory sieciowe sterowane z końcówki mocy. Całość rezonatora tesli oczywiście zasilane do około 700V czyli MOT nie wchodzi w grę.
Zwrócę tu uwagę na to ze w obydwóch przypadkach wskazana jest duża ilość kondów przy zasilaniu

W dodanym schemacie po wyżej proponuje dać transformator separacyjny w miejsce audio dla bezpieczeństwa ;) zresztą standart ;)

Odpowiedz na pytanie autora:
"2 Wiem ze od łuku elektrycznego można się poparzyć ale czy cewka lampowe nie porazi mnie prądem (niebezpiecznym dla życia)."

tak jest takowa możliwość. Opisywana przez nas w tematyce "bezpieczeństwa pracy z rezonatorami"
Trzeba uważać na potencjał doziemny w przypadku przebicia skutki mogą być bardzo niebezpieczne dla Ciebie z tąd tez wzięła się praca z uziemionymi kawałkami metalu które trzyma się przez jakiś izolator :)
szkielet-s1

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: szkielet-s1 »

2 Wiem ze od łuku elektrycznego można się poparzyć ale czy cewka lampowe nie porazi mnie prądem (niebezpiecznym dla życia).[/quote]
Nie chce cię straszyć ale w ten sposób prąd płynie przez ludzkie ciało. :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: trzaska456 »

uA to mogą sobie płynąć. A zresztą jest wysoka częstotliwość chociaż kolega dziejwor trochę zamieszał z ty założeniem i nawet się z tym zgodzę, że mogą występować jakieś składowe 50Hz. Zresztą zobaczcie sami.
Ja w swojej VTTC końcowy odczep uzwojenia wtórnego mam dołączony do MOTa i można spokojnie dotykać wyładowań.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: Mania-C »

tzw. test: "Raz kozie śmierć" :lol:
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: Dżejwor »

Dotykajcie sobie wyładowań. Był tu cały mój elaborat na ten temat ale ktoś wywalił. Przede wszystkim w przypadku ciała człowieka nie można mówić o efekcie naskórkowym co oczywiście automatycznie jest zaprzeczeniem wszelkich teorii że to jest bezpieczne. Po drugie prąd z tesli lubi płynąc przez nerwy i je uszkadzać. Po trzecie przebicie na pierwotne w klasyku oznacza pojawienie się składowej 50Hz w łuku do tego jest składowa mcz z interruptera którego lepiej nie ustawiać na 50Hz. Jak by tego było mało koniec uzwojenia macie połączony z wyjściem mota wiec niech wam coś nawali lampa chociażby albo dioda jakaś i cała tesla stanie. Na terminalu pojawi się 2kV/50Hz z mota a wtedy szanse na przeżycie są raczej znikome.
toperko1
Posty: 11
Rejestracja: 9 gru 2010, 23:07

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: toperko1 »

a co do sterowania wie ktoś jak podłączyć ten schemat? Domyślam się ze to ma działać podobnie jak Staccato Controller. Obrazek

bardzo chciał bym zobaczyć jak ta tesla gra.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: slu_1982 »

beztytuulvd.png
O tak.
Tyle że ja bym wstawił zamiast mosfeta jakąś lampę :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
toperko1
Posty: 11
Rejestracja: 9 gru 2010, 23:07

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: toperko1 »

Zrobiłem tak jak napisałeś i zero różnicy pomiędzy modulacją a jej brakiem. Może zbuduje Staccato Controller.
szkielet-s1

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: szkielet-s1 »

[flash=][/flash]
Nie buduj tego sterownika. Jak ktoś. Chce to ja mam na przedaż stacato controller.
admin

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: admin »

Czemu ma nie budować?
toperko1
Posty: 11
Rejestracja: 9 gru 2010, 23:07

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: toperko1 »

wydaje mi się ze problemem jest tu tranzystor ponieważ jest on na 200v a za motem mam 2kv. Jakiego tranzystora lub ewentualnie lampy mógł bym użyć?
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Problemy z cewką na 6p45s.

Post autor: trzaska456 »

toperko1 nie wziąłeś pod uwagę dość dużego spadku napięć. Slu ma racje lepiej użyc tam jakiejś lampy może być np dowolna trioda EC.
ODPOWIEDZ