[DIY] SSTC

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] SSTC

Post autor: slu_1982 »

Siemasz, potwierdzając wiadomości na temat budowy SSTC postanowiłem jedną od nowa zbudować na IRFP450. Kontroler to antena-> stabilizator napięcia-> 74hc14-> 74hc08-> dwa drivery TC4422-> GDT i pół-mostek z wszystkimi zabezpieczeniami opisanymi w poście o SSTC czyli diody shottky'iego SB180, i szybkie diody MUR860. Wtórne 220mm wysokości, 110mm średnica nawinięte DNE 0.18mm Uzwojenie pierwotne DNE 1.5mm 10 zwoi.
sstc1.jpg
Na górze wtórnego ring z rury miedzianej 6mm po to by wyładowania nie ślizgały się po uzwojeniu wtórnym, rurze PCV. Żadnego lakierowania uzwojenia wtórnego. Kondensator RIF-y dla porównania wielkości.
spark.jpg
Na multimetrze napięcie zasilania. SSTC zasiliłem z autotransformatora 2KW 0-250V Przy 360-380V tesla nadal działała bez problemów. Kondensator filtrujący 220uF, w półmostku dwie sztuki 680nF/250V ale można po prostu dać dwa kondensatory 220uF szeregowo zamiast tych ze impulsowych. Żadnych problemów z odpaleniem SSTC NIE MA :!:

I jeszcze jedno zdjęcie z puszką po cocacoli przywiezioną prosto z Rosji ;)
spark puszka ruska.jpg
Wyładowanie małe bo toroidu nie ma dobrego. Im większy toroid tym większe wyładowanie do pewnej granicy.

Popatrz jakie to łatwe !

Pozdrawiam, Slu_1982


Ps. tesle testowałem na CW i na interupterze, spokojnie może działaś paręnaście minut na CW bez przerwy ;)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
admin

Re: [DIY] SSTC

Post autor: admin »

A coś więcej możesz napisać? Dokładniejsze parametry, zdjęcia elektroniki itp.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] SSTC

Post autor: slu_1982 »

Wszystko jest napisane, wystarczy przeczytać ten temat i ten drugi "jak działa sstc" ;) Zdjęcia dodam jak zrobię moją obudowę z mojej mlecznej białej pleksi ! :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
admin

Re: [DIY] SSTC

Post autor: admin »

Dokładniejsze parametry, zdjęcia elektroniki itp.
No nie widzę, żeby wszystko było :P
ODPOWIEDZ