[DIY] Moja SSTC ;)

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

[DIY] Moja SSTC ;)

Post autor: Dżejwor »

Witam. Chciałem zaprezentować moją SSTC. Pomysł zbudowania małej cewki tego typu pojawił się jakiś rok temu po obejrzeniu projektu kolegi c4r0 na jego stronie internetowej: http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/sstc Początkowo projekt miał być kopią tamtego układu budowaną dla kolegi. Projekt taki powstał ale póki co jest nieukończony został jednak uruchomiony i działa poprawnie – nie obyło się jednak bez problemów w postaci niewłaściwych diod zabezpieczających mosfety, niewłaściwego rdzenia transformatora sterującego itp. w sumie poległo 5 par tranzystorów. W końcu jednak układ ruszył. Zachęcony efektami jego działania postanowiłem zaprojektować własny. Na pierwszy ogień poszedł interrupter – osobiście nie odpowiada mi regulacja czasu włączenia i wyłączenia cewki za pomocą dwóch potencjometrów zbudowałem więc interrupter w oparciu o układ TL494 który pozwala na jednym potencjometrze ustalić wypełnienie a drugim zmieniać częstotliwość – wypełnienie zostaje wtedy zachowane. Kolejna rzecz jaka uległa zmianie to układ mocy zastosowałem pełny mostek na czterech mosfetach. Tranzystory to IRFPS30N60 produkcji firmy vishay które otrzymałem jako darmowe próbki od w/w firmy. Dzięki wiedzy zdobytej przy pierwszym eksperymentalnym sterowniku zamówiłem także odpowiednie diody shotkyego oraz szybkie diody zabezpieczające. Kupiłem także odpowiednie rdzenie na transformatory sterujące. Układ ruszył od razu i póki co nie uszkodził jeszcze żadnego półprzewodnika ! a przepracował już ładnych kilka h pod pełnym obciążeniem. Zdarzyły się także wielokrotnie przebicia z uzwojenia wtórnego na pierwotne. Kilka razy zapalił się solidny łuk który wypalił dziurę w powłoce lakierowej uzwojenia wtórnego mimo to tranzystory mają się dobrze i prawie się nie grzeją. Jeśli chodzi o samą cewkę to jest to klasyczne wykonanie podobne do tego ze strony c4r0 rura PCV średnicy 110mm wysokości 440mm uzwojenie nawijane drutem 0.18mm polakierowane lakierem w sprayu (nie polecam lepiej użyć szelaku albo lakieru epoksydowego lub poliestrowego) Częstotliwość rezonansowa około 180kHz. Uzwojenie pierwotne to 18zwoi linki miedzianej o przekroju 4mm^2 Zasilanie mostka tranzystorowego to zwykły prostownik a za nim bateria 9 kondensatorów 220u/400V. Dodatkowy zasilacz 5 i 12V do zasilania elektroniki sterującej. Na płytce znajdują się dwa takie zasilacze gdyż pierwotnie układ miał nie zawierać transformatorów tylko specjalizowane drivery miało mi to zapewnić separacje galwaniczną części nisko i wysokonapięciowej. Obecnie jeden zasilacz jest nieużywany i pewnie w razie potrzeby zostanie zdemontowany póki co jednak niech sobie siedzi tam gdzie jest Wink Toroid który widać na pierwszym zdjęciu okazał się za duży zrobiłem więc mniejszy niemniej jednak duży groźnie wygląda gdy cewka stoi na półce nieużywana Wink Poniżej zamieszczam zdjęcia i filmik.

Kosztorys:
Tranzystory – sample (cena rynkowa około 15zł/szt)
Diody szybkie i shotkyego – sample nie znalazłem odpowiedników nie wiem ile mogą kosztować podejrzewam że nie więcej jak kilka zł sztuka.
Drut nawojowy – stare zapasy koszt w okolicach kilku zł przy takiej ilości
Linka na pierwotne – 24zł
Rury PCV – zapasy
Materiał na podstawę - zapasy
Taśma aluminiowa na toroid – 30zł
Kondensatory do zasilacza allegro – ok. 5zł sztuka
Kondensatory w obwodzie pierwotnego – TME 3,38zł/szt
Rdzenie – allegro 2,90zł/szt
Drivery mosfetów – TME ok. 40zł
Radiatory, stabilizatory, drobnica – nie więcej niż 50zł

Mostek:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Zasilacz:
ObrazekObrazek

Całość:
ObrazekObrazekObrazek

Wyładowania:
ObrazekObrazekObrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7MxMkm64fpw[/youtube]
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja SSTC ;)

Post autor: slu_1982 »

Wyszło bardzo PRO :) Przejrzyście, ładnie :) Przy okazji pokazałeś nam dlaczego reszta polskich sstc szybko się psuje/pali/pada 8-) Odpowiedź prosta- za mało zwoi w uzwojeniu pierwotnym :) myślę że poniżej 12 zwoi nie warto zchodzić z takimi dużymi sstc bo tylko chwile podziałają :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
trzaska456
Posty: 78
Rejestracja: 19 kwie 2010, 07:36

Re: Moja SSTC ;)

Post autor: trzaska456 »

Może prosić jakieś video z działaniem SSTC.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja SSTC ;)

Post autor: slu_1982 »

Film jest umieszczony jako ostatni "obrazek" Jeżeli nie widzisz znaczy że może masz coś z przeglądarką nie tak :P Więc daje linka

http://www.youtube.com/watch?v=7MxMkm64fpw
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ