małe SSTC małej mocy

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

małe SSTC małej mocy

Post autor: M4ti »

witam jest to już mój 2 wątek na tym forum. zbieram się powoli do SSTC na pół mostku większość części już kupione między innymi rdzeń do gdt(wiadomo z jakiego materiału) kondensatory, diody, drut 0,2mm i inne, gotowy jest również zasilacz i interupter więc najłatwiejsze rzeczy, ale tu nie o tym.

zapragnąłem zbudować sobie małą wersję sstc taką bardziej przenośną małej mocy i wymiarów i znalazłem 2 schematy


http://www.stevehv.4hv.org/microSSTC2/ClsESSTCsch.JPG

http://www.stevehv.4hv.org/SSTC6/microS ... matic2.JPG

i mam parę pytań:

1. dlaczego ten 1 nazywa się w ogóle SSTC class e jeżeli jeden jak i drugi schemat są praktyczni identyczne?

2. czy w tym 2 schemacie mogę zastosować ten scalak ucc37322p bo niestety zapomniałem kupić tc4420. lub ewentualnie czy mogę tam użyć tc4422 ponieważ powinien mi za niedługo przyjść


to chyba na razie tyle dziękuję za wszystkie przydatne odpowiedzi i Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: małe SSTC małej mocy

Post autor: Thor »

Ten UCC7322P jest o tyle lepszy, że muszą być dwa stany wysokie na wejściu aby stan wysoki na wyjściu mógł być. Czyli docelowo może wyjść paczka prostokątów z drivera. W TC4422 jest tylko jedno wejście i nie mam pewności, że to tak zadziała, więc wolałbym tego pierwszego, pomimo jego wyższej ceny. Nie namawiam ale jeśli coś takiego chcesz zbudować, lepiej zrób topologię Kachera.
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: małe SSTC małej mocy

Post autor: M4ti »

ok super dzięki więc spróbuje z tym ucc przy okazji jest jakieś niebezpieczeństwo aby on się spalił bo niestety mam tylko jeden a są jeszcze drogie. czy raczej bardziej narażony jest tranzystor niż driver? Pamiętasz w moim pierwszym poście dyskutowaliśmy o tej topologi i ja ci pokazałem swoją cewkę jak działa.
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: małe SSTC małej mocy

Post autor: M4ti »

zrobiłem ten układ z pierwszego schematu i jakoś to działa i mam pytanie czy jest może jakiś wzór aby obliczyć kondensator D-S dla najlepszy osiągów i najmniejszego grzania się klucza. oraz ponieważ interupter bardziej przeszkadza i wyładowania nie są fajne czy mogę pin 3 podłączyć to zasilania zamiast interuptera aby otrzymać tryb cw? oraz czy coś mi się wtedy nie spali?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: małe SSTC małej mocy

Post autor: Yuri »

Niestety nie ma wzorów, a raczej, są ale jest zbyt wiele zmiennych. Trzeba zapiąć oscyloskop i eksperymentalnie dobrać wartość kondensatora dla uzyskania pracy zbliżonej do klasy E.

Możesz, ale przepnij NE555 jak na drugim schemacie, inaczej będziesz miał problem ze wzbudzeniem układu.
ODPOWIEDZ