SSTC aliexpress

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Witam

Zakupiłem oto taką cewkę SSTC z chin.

Czy ktoś z Was ma taką cewkę i rozbierał ją? posiada jakiś schemat?
Dostałem bez dokumentacji.
Załączniki
IMG_2424.jpg
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: SSTC aliexpress

Post autor: Thor »

A w czym problem? Nie wiesz jak podłączyć? Wrzuć więcej zdjęć...
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Sory, coś się stało,że nie mogłem dokończyć posta. Chciałem się spytać, czy ktoś może posiadał taki model i wie więcej o tym modelu, stworzył jakieś schematy. Chciałem wykorzystać go do pracy inżynierskiej jako model demonstracyjny, a nie wiem czy warto odlutowywać ścieżkę uzwojenia pierwotnego, żeby później czasem nie miał problemu z zamontowaniem tego z powrotem, a nie mam czasu dokupywać nowego modelu, którego bym mógł na luzie sobie rozrtworzyć i zepsuć xD
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Też chciałbym się dowiedzi8eć jak realizuje się przerywanie sygnałem, którego generuje na port jack 3.5 mm
Awatar użytkownika
wesolyyyy
Posty: 183
Rejestracja: 19 gru 2015, 15:02

Re: SSTC aliexpress

Post autor: wesolyyyy »

Nie mogę tego modelu znaleźć więc o schemat też ciężko. Musiałbyś rozmontować wszystko i zrobić reverse engineering płytki.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Z rozebraniem mam zagwostkę, bo uzwojenie pierwotne zrobione jest jako taka schowana ścieżka w kształcie spirali i ona jest połączona z płytką takim prostym drucikiem. Czy jak to rozlutuje to nie bede miał problemu z ponownym montażem?
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: SSTC aliexpress

Post autor: M4ti »

a nie można tego jakoś prosto zdemontować aby zobaczyć PCB?
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Nie, Od góry nie da się bez odlutowania tego, a jak odmontujesz obudowę, to i tak odległość miedzy płytką PCB, a płytką ze ścieżką uzwojenia pierwotnego uniemożliwia odkręcenie radiatora.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Podjąłem się demontażu jednak. Z
Załączniki
tył.jpg
cewka płytka.jpg
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Tu mnie zastanawia też, dlaczego to uzwojenie ma trzy wyprowadzenia. Czy to od sprzężenia zwrotnego czy czegoś innego.
Załączniki
uzwojenie pierwotne.jpg
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: SSTC aliexpress

Post autor: Thor »

Trzy wyprowadzenia uzwojenia pierwotnego bo to topologia push pull. Ona jest zasilana 12-24V najpewniej. Trochę dziwne aby pisać pracę dyplomową na temat budowy jakiejś chińskiej sstc? Czego dokładnie ma dotyczyć owa praca?
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Ogólnie pisze o budowie elektronicznych cewek Tesli i wykorzystaniu jako instrument. Moim pomysłem było napisać coś w kierunku muzyki z połączeniem mechatroniki i promotor mi zaproponował, żeby zakupić taką gotową cewkę i na podstawie własnie inżynierii odwrotnej opisać działanie i przedstawić realizacje sterowania częstotliwościami akustycznymi.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

No i też mam zrobić test generatora częstotliwości i jego wpływ na parametry pracy układu.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Cewka zasilana jest na 52 V
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: SSTC aliexpress

Post autor: Thor »

No i też mam zrobić test generatora częstotliwości i jego wpływ na parametry pracy układu.
Nie rozumiem tego...
Trochę to dziwne czemu promotor w taki sposób zaproponował podejść do pracy aby kupić jakąś gotową cewkę i zrobić inżynierię odwrotną tj. w jakim celu?
Masz w pracy poświęcić treść na to?
Mi się wydaje, że tutaj miejscem na to jest stosowna literatura, a tej niestety jak na lekarstwo.
Tego promotor raczej nie pominął, więc jakie książki zaproponował do pracy?
Jest jakaś dostępna i współczesna w miarę literatura podejmując ten temat w języku polskim?
Nie zaproponował promotor samodzielnego wykonania i opisania takowej cewki?
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Właśnie nie. Też o tym myślałem. Poniekąd byłoby to łatwiejsze dla mnie, ale tak mi zaproponował. Zadnych książek mi nie proponował, jedyne co określił to: skupić na aspekcie pracy cewki tesli, gdyż opis dotychczasowych rozwiązań, jest tylko kolejnymi modyfikacjami tego samego pomysłu. Należy znaleźć materiały źródłowe, które opisują wynalazek Tesli, a opartym na wykorzystaniu w praktyce pojęcia rezenonsu impedancji układu, które to wykorzytstał autor w swojej realizacji.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Z literatury wykorzystałem same zagraniczne artykuły naukowe. Tylko AGH opisalo w skrócie o pierwotnej cewce i DRSSTC
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: SSTC aliexpress

Post autor: Thor »

Jedyna jaką ja widzę książka poświęcona tej tematyce to ta:
415WY7PB7NL.jpg
Zasadniczo to ciekawy temat pracy wybrałeś, tylko szkoda, że właśnie nie na temat DRSSTC...
Zasadniczo konstrukcja SSTC jest na tyle prosta, że ja nie widzę potrzeby rozbierania tej chińskiej bo tam nie ma wielkiej filozofii, to prosty układ na którego temat rozpisane jest masa...
Pytanie tylko jakie kryteria doboru literatury czy materiałów źródłowych ma promotor...
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: SSTC aliexpress

Post autor: korbi102 »

Witam. Jednak zmieniła się koncepcja. Trochę nie zrozumiałem się z promotorem i po rozmowie w sumie stwierdziłem, że byłbym w stanie stworzyć własny model. Głównie Panu chodziło o to żeby rozłożyć model i przedstawić go na płycie jak taki dydaktyczny, ale jakoś po zobaczeniu tego chińskiego układu wywnioskowałem, że jednak wolałbym mieć własną. Mam takie możliwości, zatem spróbuje, a w razie W ta cewka będzie tylko dla demonstracji.. Pierwszym moim założeniem było, aby skonstruować cewkę niewielkich rozmiarów gdzieś około 15 cm, żeby była poręczna itp. Drugim, żeby użyć falownika półmostkowego, a trzecim mogłoby być przerywanie za pomocą arduino. Dzięki za tą książkę, co do DRSSTC, to kto wie, chociaż czytałem, że jest to bardziej skomplikowana konstrukcja, a jednak nie jestem orłem elektroniki, więc przez tą pracę w sumie się uczę, poza tym nie mam za wiele czasu i pieniędzy. Warto zbudować niewielkie DRSSTC?
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: SSTC aliexpress

Post autor: Thor »

To idealnym wyborem w tym wypadku będzie zakup tej DRSSTC w OneTesla:
http://onetesla.com/
Możesz kupić cały gotowy zestaw do polutowania tylko albo wszystko gotowe działające od ręki ale za nieco drożej.
Mają także w sprzedaży muzyczny interrupter też w dowolnym wariancie.
Ale jak chcesz sam wszystko zrobić to też możesz bo oni całą dokumentację łącznie z software do interruptera udostępniają za darmo. Jest to dość prymitywna konstrukcja jak na DRSSTC ale działa i ona jest identyczna jak w SSTC tylko sprzężenie jest z uzwojenia pierwotnego.
Na pewno na promotorze zrobi większe wrażenie DRSSTC, ale tak naprawdę abym mógł coś więcej podpowiedzieć to napisz jaki dokładnie ma to być temat pracy plus jakiś spis treści orientacyjny plan itp. ale głównie temat i charakter pracy jest ważny...
ODPOWIEDZ