Spalenie GDT?

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

Witam serdecznie.
Ze względu na brak bezpiecznika przy autotransformatorze spowodowałem jego "wybuch"( nie jestem w stanie ocenić czy jest wciąż sprawny, ma przepaloną około 1/8 zwoi). Wynikiem tego było zepsucie tranzystora. Gdy podłączyłem inny autotransformator (Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że nie działa jeden z MOSFETów) zaczął dymić się rezystor na bramce. Do tego czasu GDT jeszcze działało, słychać było jego typowy dźwięk. Jednak po wymienieniu tranzystora, rezystora, GDT po włączeniu nie buczy. Prowizoryczne sprawdzałem muktinetrem napięcie między poszczególnymi elementami i wszystkie się zgadzały ale GDT wciąż nie buczy. Mogę wyeliminować to, że jakiś z elementów na sterowniku jest niesprawny? Czy wymienienie rdzenia i ponowne nawinięcie GDT pomoże?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Spalenie GDT?

Post autor: lodzik1990 »

Na pewno pomoze wymiana TC44-21,22 i diod zenera przy mosfetach.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Re: Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

Czyli wina braku działania gdt leży bardziej po stronie mostka niż układu sterownia?
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Re: Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

I tak dziwne jest to, że multimetr pokazywał dobre napięcia a gdy tak jak zawsze próbówką dotykałem anteny (oczywiście wtedy gdy działał sam układ sterujący - bez mostka) to nie dawało żadnych znaków życia
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Re: Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

Witam.
Zauważyłem niezwykle szybkie nagrzewanie się stabilizatora 15V i to na nim prawdopodobnie robi się zwarcie. Jednak wssystko robione jest tak gdy było poprawnie.
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Re: Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

Witam.
Został mi już ostatni problem.
Przed spalaniem się całej masy elementów gdy podłączałem Sam interrupter (bez mostka i cewki) to GDT buczało oraz zmieniając rezystancję przez potencjometry zmiany przebiegu były słyszalne (manipulowanie PWM bylo słyszalne). Teraz GDT buczy tylko wtedy gdy dotknę nadajnika (anteny) a i tak nie da się modelować sygnału przez potencjometry. Gdy chciałem sprawdzić jak wygląda sygnał gdy trzymam palcem nadajnik to wystarczy, że podepnę masę sondy a GDT trzymane palcem nie buczy. Ktoś ma jakieś sugestie co do tego.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Stefano421
Posty: 51
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:07

Re: Spalenie GDT?

Post autor: Stefano421 »

Liczę na Waszą pomoc
ODPOWIEDZ