Moja pierwsza TC - jake elementy?

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Grzegorzm2121 »

Witam. Dzisiaj nareszcie uzyskałem odpowiednią kwotę aby stworzyć moją pierwszą tc.

Chciałbym się wzorować na którejś z tesli steva.
http://www.stevehv.4hv.org/SSTC5.htm
http://www.stevehv.4hv.org/SSTC1.htm

Problemem dla mnie jest to ,że w każdym projekcie jest to samo lecz zmieniają się drivery do GTD. Chciałbym kupić 2*TD4421 w obudowie z radiatorem. Czy to starczy? W jednym używa ich 4 a w innym 2 w scalakach.

Ja bym chciał kupić oczywiście najtańszy driver. Jak na razie na półmostek.
Może wystarczy TD4420?

Co do kondensatorów w półmostku to chyba te?

http://www.tme.eu/pl/details/mkp4-680n_ ... 06b00kssd/

Z GTD też mam problem: w domu mam kilka które by mogły zadziałać lecz nie chcę ryzykować spaleniem drivera lub mosfetów. Jest może na TME jakiś rdzeń na GDT?

Diody zastępcze to MUR1560 a blokujące te w mosfetach: 1N5822

Pozostała jeszcze kwestia drutu do wtórnego i zasilania półmostka.
Mogę wykorzystać drut z wtórnego MOT'a?

Cewki jak na razie nie chcę uruchamiać na pełnym sieciowym tylko na 50-70V
Jakie kondy by się tu nadawały?
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: IRFP460 »

Temat trochę wałkowany na forum, i w moim temacie i nie tylko, ale w skrócie to radzę zrobić SSTC wedle tego schematu:

Obrazek
I półmostek:
http://obrazki.elektroda.pl/8206586900_1360341264.jpg
Tylko tu jeszcze diody shottky domykające równolegle do rezystorów bramkowych.
Grzegorzm2121 pisze: Chciałbym się wzorować na którejś z tesli steva.
http://www.stevehv.4hv.org/SSTC5.htm
http://www.stevehv.4hv.org/SSTC1.htm
Schematy niepełne, brakuje diod shottky, i tych przy od bramek, i tych od blokowania pasożytniczych diód.
Grzegorzm2121 pisze: Problemem dla mnie jest to ,że w każdym projekcie jest to samo lecz zmieniają się drivery do GTD. Chciałbym kupić 2*TD4421 w obudowie z radiatorem. Czy to starczy? W jednym
TC4422 i TC4421 (odwracający i nie).

Grzegorzm2121 pisze: Z GTD też mam problem: w domu mam kilka które by mogły zadziałać lecz nie chcę ryzykować spaleniem drivera lub mosfetów. Jest może na TME jakiś rdzeń na GDT?
Tak, ja zamawiałem z TME rdzeń TN32/19/13-3E25 (chyba ten).
Grzegorzm2121 pisze: Pozostała jeszcze kwestia drutu do wtórnego i zasilania półmostka.
Mogę wykorzystać drut z wtórnego MOT'a?
I go odwiniesz bez żadnych uszkodzeń? Jakoś tego nie widzę.

Ściągnij stąd Tesla Coil Designer:
http://teslacoil.republika.pl/
Jeśli chcesz w miarę bezstresowo uruchamiać to zrób takie wtórne by było mniej niż 200kHz. Np. drutem 0.17mm na rurze PCV o średnicy 11cm na wysokosci 25cm. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że miałem na początku wtórne nawinięte drutem większej średnicy i było o wiele gorzej (im większa częstotliwość rezonansowa tym trudniej o dobre przebiegi), dopiero potem nawinąłem lepsze...
Grzegorzm2121 pisze: Cewki jak na razie nie chcę uruchamiać na pełnym sieciowym tylko na 50-70V
Jak zrobisz dobrze (nie zasilisz z chińskiego trafka logiki, dasz kondensatory 100nF, tantalowe przed drivery MOSFET, i nie zaszalejesz ze ścieżkami i długoscią przewodów (ma być do minimum) to z kopa pójdzie na 230V (u mnie poszło).
Grzegorzm2121 pisze: Jakie kondy by się tu nadawały?
Najlepsze chyba WIMA MKP10

Jak się zdecydujesz na schematy które dałem na górze, to mam projekty PCB w Eaglu dla:
- zasilacza 5/12/15V
- płytki drivera (dość mała wyszła i ciężko lutować, ale u mnie się sprawdza)
- półmostka (dwie wersje mam, nie są pewnie najlepsze te płytki ale u mnie działają a nikt z ekspertów nie chce doradzić co polepszyć w prowadzeniu ścieżek)
I mogę Ci udostępnić.


Masz dostęp do oscyloskopu?
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Siwykrzywy »

Osobiście polecam layout sterownika i zasilacza od IRFP460 . Używam go w mojej sstc, działa jak należy i jest świetnie kompaktowy. Wydaje mi się że nic lepszego nie znajdziesz. Możesz do niego dodać ewentualnie przy wyjściu z ne555 Gold piny żeby móc włączać tryb cw przez odcięcie intka.

Co do drutu na wtórne to jest pewien allegrowicz, który sprzedaje i drut i rdzenie GDT z materiału 3e25 takie jakie bedzisz potrzebował, tylko wybierz odpowiedni rozmiar. Lub ewentualnie jeśli jesteś z Podkarpacia to mam rolkę drutu 0,18 i rdzenie na stanie.

Tc4422/1 można kupić na allegro 5 zł sztuka, najlepiej wziąć dwa komplety, bo czasem może być tak że je zjarasz.

Fajny projekt na półmostek jest od c4r0, link znajdziesz w moim temacie w tym dziale. U mnie się sprawdza, tylko musisz go sobie jakoś wydrukować i zrobić ścieżki tak żeby pasowały tam irfy460. Są w nim diody mur860 i 1N5822. Masz też projekty od IRFa, nie testowałem, ale jak dla mnie wyglądają bardzo fajnie :-)

A kondensatory to obowiązkowo WIMA MKP10 jak pisał IRF i chyba wszyscy na tym forum :-D Ja używam 1uF, a jakie Ty IRF?

No i właśnie bez oscyloskopu możesz tak jak ja to zrobiłem, spalić około 50 zł przez błądzenie w ciemno.

Ja to że chcesz odpalać na napięcie 50-70 V, chyba źle zrozumiałem. Jak masz robić to zrób od razu tak żeby było na sieciowe. Jeśli przebiegi bedzisz miał dobre to sieciowe i ogień :-D

DSC_0008.JPG
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Yuri »

Jak zdaje się kiedyś już Ci pisałem - GDT tylko na kupnym rdzeniu. Większość z demontażu to proszkowe które totalnie się nie nadają, losowe ferryty o bliżej nieokreślonych parametrach też są zawodne. To tylko kilka zł a oszczędzi Ci nerwów. ;)

Zamiast pary driver odwracający/nieodwracający można użyć dwóch takich samych i jeden podłączyć przez negator (74HC14 chociażby), ale to wprowadzi delikatne niedopasowanie sterowania GDT wynikające z latencji wprowadzonej przez bramkę. Jak istotna jest to różnica? Nie sprawdzałem w praktyce, jednak w przypadku SSTC nie powinna stanowić problemu.

TC4420/9 powinny wystarczyć, ale jako że będą się tu zmagać ze znacznymi transjentami i dodatkowym obciążeniem jakim jest GDT, a także uwzględniając ewentualność przyszłej rozbudowy do pełnego mostka, nie żałowałbym i brał TC4421/2.

MKP4 nie są przeznaczone do pracy z dużymi mocami, MKP10 jeśli już.

Na marginesie - MKP10 to nie jedyne dobre (chociaż ich jakość jest rewelacyjna) ani najlepsze kondensatory. Zwyczajnie łatwo je polecić jako konkretny model, do tego oferują świetny stosunek cena/jakość. ;)
Osobiście polecam layout sterownika i zasilacza od IRFP460 . Używam go w mojej sstc, działa jak należy i jest świetnie kompaktowy. Wydaje mi się że nic lepszego nie znajdziesz.
Może być, ale nie przesadzajmy. :P Temu layoutowi daleko do optymalnego, samo ograniczanie się do jednowarstwowej płytki wymusza mnóstwo kompromisów... Jednak póki nie będziesz go żyłował (praca z wysokimi frez i inne wyzwanie) powinien dawać radę.
IRFP460 pisze:półmostka (dwie wersje mam, nie są pewnie najlepsze te płytki ale u mnie działają a nikt z ekspertów nie chce doradzić co polepszyć w prowadzeniu ścieżek)
Ciężko radzić, bo to nie po prostu kwestia prowadzenia ścieżek, ale podejścia, umiejętności, wyobraźni... Nie da się tego opisać w paru słowach.


O reszcie zostało w skrócie powiedziane... Co do drutu z MOT-a, nie sądzę żebyś dał radę rozwinąć ten blok kleju bez niszczenia emalii ani żeby Ci go wystarczyło. Ogólnie nie polecam drutu z odzysku, nie ma co ryzykować defektów izolacji.
Ostatnio zmieniony 1 kwie 2016, 11:42 przez Yuri, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Grzegorzm2121 »

Udało mi się odwinąć drut z MOTa bez szwanku ;) .
Problem stanowi ,że jest chyba za gruby.
Drut jest trochę drogi na TME 50zł za szpulę, jest może tańsza alternatywa?
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: IRFP460 »

Grzegorzm2121 pisze:Udało mi się odwinąć drut z MOTa bez szwanku ;) .
Problem stanowi ,że jest chyba za gruby.
Drut jest trochę drogi na TME 50zł za szpulę, jest może tańsza alternatywa?
Na Allegro jest fi0.16mm -200g -1100m za 17 zł. Oblicz ile potrzebujesz tego drutu, ja z tego co pamiętam to kupowałem 2200m i zapłaciłem jakieś 45 zł, więc i tak wychodzi podobnie jak w TME.
Sprawdź, czy sprzedający nawinie całość na jednej szpuli, ale z reguły tak robią i jest ok.
Siwykrzywy
Posty: 88
Rejestracja: 13 gru 2015, 12:41

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Siwykrzywy »

http://www.extremeelectronics.co.uk/cal ... alculator/
Tu możesz obliczyć f.rez i długość potrzebnego drutu.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Grzegorzm2121 »

Chciałbym przywrócić temat do życia. Mam okazję do zamówienia części potrzebnych do zbudowania cewki
(poprzednio przeliczyłem się i mi brakowało do jej budowy)
Więc postanowiłem ,że jak chcę uruchomić cewkę to muszę ją zbudować z dobrej jakości elementów bez kompromisów i bez taniochy

Co myślicie o cewce na szarej rurze (takiej jak na rynny) o wymiarach 7cm średnicy i 36cm wysokości (z odliczonymi złączami)? Na witrynie powyżej wyszło mi ,że przy drucie 0.16mm częstotliwość samorezonansu wychodzi ok. 230kHz z 600m drutu i 2700 zwojami.
Myślę ,że się nadaje.

Co do zakupu drutu to na tme znalazłem:
-0,15mm drut emaliowany 1500m z emalią poliuretanową za 33zł
lub 0,15mm 2x emaliowany 1500m z emalią poliamidoimidową za 43zł

http://www.tme.eu/pl/katalog/druty-nawo ... %3B&page=1

Jaki typ drutu wybrać?

Pozostałe elementy to
Drivery oczywiście TC4421AVAT i TC4422AVAT (ze względu na obudowę, osiągi)
Mosfety IRFP460
GTD TN32/19/13-3E25 jak polecał kolega
Kondy do półmostka: MKP10-1U/630 400VAC i 1uF

Coś jeszcze na pierwotne- Jaki kabel polecacie?
Trzeba już przy takiej cewce giąć miedziane rury czy jakieś grube kable starczą?
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: IRFP460 »

Raczej używa się zwykłego drutu i jest ok. Do tego weź pod uwagę to, że większa grubość emalii też wpłynie na ilość zwojów na długości rury.

Rura 7cm przejdzie, ale możesz też rozważyć 11 cm - będzie mniejsza f. rez. Chociaż te 230kHz co podałeś też byłoby w miarę ok. Do tego dasz torus i będzie jeszcze niższa, tak?

O jakiej rynnie Ty piszesz? Mam nadzieję, że nie o metalowej.

Pozostałe elementy ok - a pamiętasz o kondensatorach tantalowych pod drivery MOSFET (na napięcie conajmniej 25V) i o snubberze do półmostka?

Kabel na pierwotne to ja użyłem taki "ze sciany" zwykly, jedna gruba żyła w izolacji.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Grzegorzm2121 »

Oczywiście ,że nie metalowa :P chodzi mi o plastikową rurę taką co się używa do rynien.

Torus mam zamiar dać i to jeszcze bardziej zbije rezonansową więc jest ok.

A z resztą elementów to pamiętam. Jest to tania drobnica to problemu nie będzie.

Teraz tylko czekać na dotację i mogę zaczynać!
(Mam wystarczająco gotówki na jej zbudowanie lecz może ministerstwo edukacji mnie jeszcze wesprze i będę mógł kupić elementy na inne eksperymenty)
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Moja pierwsza TC - jake elementy?

Post autor: Yuri »

Drutu nawojowego szukaj w lokalnych sklepach, gdzie mogą Ci odliczyć ilość jakiej potrzebujesz - wyjdzie taniej. ;)

Wtórne przejdzie, ale generalnie robienie "długiego a cienkiego" rezonatora nie jest zalecane, lubi prowadzić do przebić itp. No i wychodzi duży. ;) Osobiście takim drutem nawijałbym uzwojenie długość 20cm na rurze Φ110mm (do kupienia w każdej hurtowni hydraulicznej, standardowa rura ściekowa). Przy cewkach większej mocy warto rozważyć większą średnicę drutu nawojowego.
ODPOWIEDZ