Interrupter optyczny (HFBR)

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: IRFP460 »

Witam.
Planuję zrobić interrupter optyczny do SSTC.
Najprawdopodobniej użyję tych modułów:
HFBR1414
i
HFBR2416
Wzoruję się na tym schemacie:
Obrazek
Nie miałem z tym wcześniej doświadczeń, więc mam kilka pytań:
1. Gdzie dostanę (a raczej w ogóle pod jaką nazwą szukać) światłowodu do tego?
To ma być 62.5um/125, tak?
http://allegro.pl/pigtail-optyczny-wiel ... 04932.html
http://allegro.pl/patchcord-50-125-62-5 ... 44386.html
To się nadaje?
2. Zamiast tego 2N3904 można wsadzić jakiegoś zwykłego BC? (upewniam się)
3. Jeśli bym robił staccato, tzn. na bazie sinusoidy z sieci modulował pracę cewki, to nic nie stoi na przeszkodzie by też użyć tego optycznego intka? (upewniam się)
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

Witam

Schemat który użyłeś jest dla HFBR24E6 oczywiście da sie go użyć w tych HFBR2416 ale trzeba rezystor 1.5k podłączony do wyjścia odbiornika światłowodowego wpiąć zamiast do GND to do VCC . Ewentualnie może lepszym sposobem odbierania przerwań z interruptora jest takie podłączenie jak zrobił to ericgoldchild w swoim projekcie uniwersalnego sterownika drsstc "Universal DRSSTC Driver 2.5"
schemat:
http://www.stevehv.4hv.org/leadcomp/UD2 ... bschem.pdf

1) Tu masz patchcord te złącza nazywają sie ST
http://allegro.pl/patchcord-swiatlowodo ... 17377.html

2) lepiej daj tam małego mosfeta ma szybsze czasy na zboczach (np bss123 logic level mosfet)

3) niema problemu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

d3211 zauważył pewien szkopuł źle spojrzałem w DTRke (dzięki d3211) i schemat który podałeś na początku nie wymaga zmian w rezystorach. Niemniej jednak ja kombinuje dalej jak używać tego odbiornika w prostszy sposób i bardziej niezawodny.
Dzisiaj prowadziłem serie pomiarów dala HFBR2416 aby zobaczyć jakie wartości sygnałów hulają na wyjściu analogowym :

HFBR1414
zasilanie +5V
rezystor nadajnika 41R
prąd około 78mA


HFBR2416
Zasilanie +5V
Rezystor na zasilaniu 11R + 100nF
napięcie na wyjściu analogowym z rezystorem obciążającym 1k wpiętym równolegle - 1,574V
napięcie w momencie poddania jedynki przez nadajnik HFBR - 1.920V

Czyli to są te wartości , natomiast pewną ciekawostką jest prąd wyjściowy z którym obecnie kombinuje ,rezultaty niebawem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Yuri »

Używać się nawet da (nawet bodajże KJ eksperymentował z tymi odbiornikami), ale pomijając kwestie skomplikowanej i wymagającej elektroniki do ich obsługi pozostaje stabilność - taki obwód jest bardzo delikatny i w środowisku pracy jakie generuje cewka Tesli zakłócenia są nie do wyeliminowania... Prowadzi to do niekontrolowanych wzbudzeń które mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia cewki, zwłaszcza w przypadku DRSSTC.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

Yuri zgadzam się ale jak to zwykle mawiam jest 1000 sposobów by dojść do 1 tego samego punktu :) sama struktura wewnętrzna nie wygląda źle, jest to typowy blok wzmocnienia , źródło prądowe i układ darlingtonowa na wyjściu nic niezwykłego czego nie można spotkać w wersji HFBR2412. Po dzisiejszych testach wiem że da się to zrobić inaczej i prościej ale nie będę jeszcze zapeszać bo nie wiem jak wygląda kwestia stabilności .
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

pomału szykuje sie pierwszy prototyp ... bez zbędnych komparatorów, prosty jak budowa cepelina
Załączniki
pierwszy.jpg
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: IRFP460 »

Ale nie ma przeciwskazań by to też zrealizować na jednostronnej płytce z częsciami przewlekanymi?

Co do uwag d3211 to ja chyba poczekam aż najpierw ktoś inny z forumowiczów te moduły przetestuje.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Yuri »

Nie wykonywałbym tak delikatnego układu na jednowarstwowej PCB, bez solidnej masy... Minimalizacja połączeń dzięki zastosowaniu SMD też jest wysoce pożądana.

@Mania-C:
Zobaczymy jak spisze się w warunkach "bojowych", w pracującej cewce. Bo mam nadzieję, że takie testy wykonasz. ;) Obawiam się przypadkowych wzbudzeń, które w DRSSTC są bardzo niebezpieczne...
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

yuri oczywiście. będą testy...
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Interrupter optyczny (HFBR)

Post autor: Mania-C »

Pierwsze testy ...
brak layoutu dolnego brak obudowy metalowej , brak niemal że wszystkiego co powinno być.
i pozytywny brak rozczarowania :)

TEST MIDI
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CTOWBm1iR-Y[/youtube]

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ