Półmostek - sprawdzenie elementów

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Witam!

Przed chwilą otrzymałem swoje zamówienie ze sklepu ATV.
(pomimo tego ,że przez tydzień wysyłali mi je z powodu braku towaru wszystko poszło dobrze)

Chciałbym aby ktoś ocenił czy elementy które kupiłem nadadzą się do moich projektów.

Kupiłem:
-4 IRFP250
-5 MUR820 (dioda szybka do zwierania przepięć)
-2 SR540 (dioda schottkiego do zablokowania diody w mosfetach)
-3 diody zenera 1,3W 15V
-2 drivery MC33152PG
- rdzeń ferrytowy do GDT mam z rozbiórki (przeróżne rodzaje)
-2 kondy MKS 1uf 250V

Chciałbym na początek zrobić slayer exciter wg. takiego projektu:

https://www.youtube.com/watch?v=lPHHvVTVbwM

Potem chciałbym zrobić teslę na półmostku z tych elementów.
Zasilanie z trafa 30V max 2A

Czy taka konfiguracja to wytrzyma?

I czy będę mógł za ich pomocą złożyć taką przetwornicę push-pull?
https://www.youtube.com/watch?v=6oNx5LHtvHw

Resztę elementów w tym rezystory, inne kondy, stabilizatory, i scalaki mam.
(Inverter i tl494)
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: IRFP460 »

Grzegorzm2121 pisze: -3 diody zenera 1,3W 15V
Raczej 4 powinny być, po 2 na MOSFET.
Grzegorzm2121 pisze: IRFP250
Dlaczego nie IRFP460? Mógłbyś od razu wykonać mostek pod 230V. Nie ma sensu lutować dwa razy.

Grzegorzm2121 pisze: - rdzeń ferrytowy do GDT mam z rozbiórki (przeróżne rodzaje)
Ogólnie to lepiej kupić z ferroxcube, ale w mojej cewce zasilanej z 120V 1A jakiś losowy rdzeń z ATXa lub czegoś mimo wszystko sobie radził.

Co TL494 mógłbyś też spojrzeć na to:
Obrazek
Ale tu jest błąd, bo przy GDT podobno powinno być wypełnienie 50% na sztywno.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Yuri »

Grzegorzm2121 pisze: - rdzeń ferrytowy do GDT mam z rozbiórki (przeróżne rodzaje)
I tu mogę powiedzieć, że na 90% będą bezużyteczne. Większość takich rdzeni z demontażu to nawet nie jest ferryt (uwierz mi, trudno czasem odróżnić proszkowy od ferrytu), mnóstwo ludzi miało już problemy z powodu używania ferrytu z odzysku... Aplikacja jaką jest GDT wymaga dużo od rdzenia i musi on być z konkretnego materiału, bardzo dobrym i popularnym jest 3E25. Sugeruję rdzeń zakupić, oszczędzisz sobie marnowania czasu i nerwów. ;)
Grzegorzm2121 pisze: -2 kondy MKS 1uf 250V
Bezużyteczne w układach impulsowych mocy, bez trudu je zagotujesz. Tu potrzeba MKP, najlepiej podwójnie metalizowanych (są też inne, lepsze, ale w kontekście układów mniej wymagających od DRSSTC i nagrzewnic nie ma zbytnio sensu się na nie wykosztowywać ;) ).
Grzegorzm2121 pisze: -2 drivery MC33152PG
Mało ambitne, może dadzą radę, ale jednak do sterowania półmostka widziałbym tam mocniejsze...
Grzegorzm2121 pisze: Chciałbym na początek zrobić slayer exciter wg. takiego projektu:

https://www.youtube.com/watch?v=lPHHvVTVbwM
To już nie jest slayer. :P To już sporo lepsza wariacja na temat.
Jak chcesz coś prostego możesz też zainteresować się tym układem: http://www.pocketmagic.net/high-frequen ... l-hf-sstc/
Grzegorzm2121 pisze: Potem chciałbym zrobić teslę na półmostku z tych elementów.
Zasilanie z trafa 30V max 2A

Czy taka konfiguracja to wytrzyma?

I czy będę mógł za ich pomocą złożyć taką przetwornicę push-pull?
https://www.youtube.com/watch?v=6oNx5LHtvHw
Da radę, o ile wymienisz to i owo zgodnie z poprzednimi uwagami... :)
IRFP460 pisze: Ogólnie to lepiej kupić z ferroxcube, ale w mojej cewce zasilanej z 120V 1A jakiś losowy rdzeń z ATXa lub czegoś mimo wszystko sobie radził.
Mierzyłeś przebiegi oscyloskopem? Zdziwiłbyś się co tam się dzieje... ;)
IRFP460 pisze: Co TL494 mógłbyś też spojrzeć na to:
Obrazek
Ale tu jest błąd, bo przy GDT podobno powinno być wypełnienie 50% na sztywno.
W tym schemacie jest sporo niedoróbek. Ogólnie raczej dla początkującego polecałbym jednak Push-Pull.

Co do 50%... Przyznaję, myliłem się mówiąc o tym kiedyś, a raczej - byłem niedoinformowany. GDT można wykorzystać w układach z PWM, ale trzeba kilku drobnych modyfikacji.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Faktycznie brakło mi jednej diody.
Więc najwyżej zrobię teslę tylko na jednym mosfecie.
Przynajmniej będę mógł popracować z interupterem :) .

Co do użycia w tej tesli i w flybacku.
To ten mosfet i diody starczą czy nie ryzykować?

Chciałbym zrobić taki sam jak na tym filmiku lecz z schottkim w celu zablokowania tej pasożytniczej diody.

Jak mówię 30V nie będę przekraczał.

Trochę się martwię o te mosfety bo ostatnio spaliłem IRF540 (wiem ,że za słaby lecz i tak się boje).

Wstawię też obrazek mojego trafopowielacza bo myślałem ,że to wina jest też źle nawiniętego uzwojenia.

Co do tych kondów to jakie mam użyć? Widziałem w twoim temacie z ZVS używałeś takich samych kondów (ale ten rezonansowy niewiele ma z pracą w mostku?)
Powiedzcie o co chodzi z tymi kondami bo wiem ,że są foliowe, elektrolity i ceramiczne.
A na żadnej stronie nie mogę znaleźć jakie do jakich zastosowań.

Mogę pokazać moje kondy z wylutu moim zdaniem to te które mogą się nadawać bo są tego drugiego typu MKP.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Yuri- mówisz ,że mam coś wymienić i będzie działać bez problemów.

Tylko jakie elementy mam wymienić?

Z tych elementów które przedstawiłem mogę zrobić te dwa projekty czy będę ryzykował
możliwością spalenia mosfeta lub diod?

Chodzi mi tylko o końcówkę mocy z zabezpieczeniami.
(Czy ten mosfet uciągnie, ten schottki i ta szybka dioda się nie spalą?)

Sterowane będzie to za pomocą tego drivera co mam.

https://www.youtube.com/watch?v=lPHHvVTVbwM

https://www.youtube.com/watch?v=6oNx5LHtvHw

I na koniec: czy dobrze nawinąłem pierwotnie w trafopowielaczu do projektu z filmu drugiego?
Załączniki
DSC_0510.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Yuri »

Grzegorzm2121 pisze: Co do użycia w tej tesli i w flybacku.
To ten mosfet i diody starczą czy nie ryzykować?

Chciałbym zrobić taki sam jak na tym filmiku lecz z schottkim w celu zablokowania tej pasożytniczej diody.

Jak mówię 30V nie będę przekraczał.
Przy takich napięciach  powinny.

Jak wspominałem w poprzednim wątku, w układzie z filmu trzeba poprawić wysterowanie bramek.
Grzegorzm2121 pisze:
Co do tych kondów to jakie mam użyć? Widziałem w twoim temacie z ZVS używałeś takich samych kondów (ale ten rezonansowy niewiele ma z pracą w mostku?)
Powiedzcie o co chodzi z tymi kondami bo wiem ,że są foliowe, elektrolity i ceramiczne.
A na żadnej stronie nie mogę znaleźć jakie do jakich zastosowań.
Ma wiele wspólnego, tu i tu kondensatory muszą pracować w ciężkich warunkach (duże prądy i częstotliwość).
MKP i MKT mogą wyglądać podobnie, ale MKT przy dużych prądach się gotują... U mnie rzecz jasna pracują MKP.
Co do typów, poszukaj, w internecie jest mnóstwo artykułów na ten temat, pierwszy z brzegu: http://elportal.pl/pdf/k01/06_07.pdf
Grzegorzm2121 pisze:Yuri- mówisz ,że mam coś wymienić i będzie działać bez problemów.
Ha! tego nie obiecałem. Mówiłem, że po wymianie będziesz miał komponenty z których można coś zbudować. ;)

Zamiast MKT w obwodach mocy zastosuj np. WIMA MKP10.

Po tym układzie cewki na jednym kluczu cudów się nie spodziewaj, nie zdziw się nawet jak spali klucz. To bardzo prymitywny układ i tranzystor pracuje w fatalnych warunkach...

Do cewki na półmostku będziesz potrzebował jeszcze kilka rzeczy. Masz oscyloskop, z tego co pamiętam? Przy mostku się przyda...
Grzegorzm2121 pisze: I na koniec: czy dobrze nawinąłem pierwotnie w trafopowielaczu do projektu z filmu drugiego?
Jest dobrze.
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Właśnie takiego tekstu o kondach mi brakowało :) .
Ta tesla to tylko tym czasowo- dokupię lepsze klucze a te pójdą do flybacka w moim projekcie zasilacza :)

Oscyloskop? Oczywiście! Nowiutki 1054z :D

A czy przynajmniej jak dam porządny sterownik do mosfetów w tym flybacku to będzie dobrze?
I podziała tak więcej niż 2sek? O czym jeszcze muszę pamiętać aby ich nie spalić w tym projekcie?
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Nowe wiadomości:
-Pamiętacie ten driver co kupiłem? Po 5 min eksperymentowania wszystkie poszły!
Nie mam zielonego pojęcia- albo są takie słabe albo coś zrobiłem nie tak.

Zasilanie- ok 19V.
Wczoraj testowałem tą teslę- nie chciała zadziałać- teraz okazuje się ,że driver był spalony.
Teraz zrobiłem układ na tl494 - chciałem przetestować czy ten driver wysteruje IRFP250
Podłączyłem do kanału 1 drivera- wszystko dobrze tylko były dzwony.
Następnie do kanału 2 i pufff driver poszedł :P .

Co ja zrobiłem nie tak? Dałem za duże Vcc? Wiem ,że maksimum to 20V ale tak szybko to nie powinno się stać?

Jak nie mam driverów to muszę wrócić do starych dobrych BC547 lub tych bipolarnych średniej mocy co kupiłem.

PS.Ktoś się w ogóle ty tematem interesuje?
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: lodzik1990 »

Co do kondensatorow to mozesz zastosowac nasze krajowe kondy o symbolu KFMP, KMP
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Tesli to już nie zrobię gdyż mi 2 drivery poszły :)
A mogłem od początku podłączyć pod 12V...

Mam takie kondy ale są bardzo małe. Mam też większe ale są innego typu i się nie nadają.

No cóż, pozostaje mi tylko flyback i SMPS do zrobienia. Bo tesli na pewno teraz nie zrobię.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Yuri »

Pokaż dokładnie jak to połączyłeś, schemat i zdjęcia wykonania (nawet layout PCB ma znaczenie).

19V to za dużo... 20V to wartość "maksimum absolutnego", bezpieczne napięcie zasilania leży niżej. Zwłaszcza, jeżeli zasilasz elektronikę i obwód mocy z jednego zasilacza, w tedy szpile zrobią Ci to co zrobiły.

Osobiście nie przekraczałbym 15V na zasilaniu drivera. Elektronikę należy zasilać przez stabilizator i/lub z osobnego zasilacza niż obwód mocy.
Przy tl494 możesz jeszcze użyć tego układu zamiast scalonego drivera: generatory-wysokiego-napiecia/glosnik-p ... html#p5888 Utworzy on z tranzystorem wyjściowym TL parkę komplementarną.

Pamiętałeś o odprzęganiu? Tak blisko jak się da każdego scalaka, między jego szynami zasilania powinien być kondensator cermaiczny 100nF i przy driverze (to się tyczy też dyskretnej pary komplementarnej, lub jeśli tl494 steruje kluczem to i niego) kondensator tantalowy lub MLCC o pojemności kilkunastu µF.

Mogłem o tym wcześniej wspomnieć, ale to się już tyle razy przewijało...
Grzegorzm2121
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2016, 12:13

Re: Półmostek - sprawdzenie elementów

Post autor: Grzegorzm2121 »

Dzięki za zainteresowanie. Już myślałem ,że nie dostanę odpowiedzi. Tesli już nie zrobię więc jak na razie kontynuujmy mój temat o przetwornicy w "generatorach HV".
Ten temat uważam za zamknięty.
ODPOWIEDZ