[WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

[WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Zachęcony sukcesami z półmostkiem, oraz potrzebą dokonania zamówienia z TME postanowiłem wykonać pełnomostkową sstc z projektu Dżejwora. Aktualnie posiadam wszystkie części, jestem w fazie projektowania płytek. Za chwilę zabieram się za trawienie zasilacza, soft startu i mostka. Do zaprojektowania pozostał mi tylko driver.

Parametry:
Uzwojenie wtórne: ∅ 110 x 330 mm (identyczne jak w półmostkowej sstc)
Uzwojenie pierwotne: ∅ 160 mm 11 zwojów (na początek, później pokombinuję)
Mostek na IRFP460
Dwie pary driverów TC4422/21
2 GDT na rdzeniach z 3e25
Interrupter na TL494
Sprzężenie za pomocą anteny
Filtracja zasilania mostka 9x330u/400V

Schematy/PCB:
Schemat zasilacza
Schemat zasilacza
Zasilacz_schemat.bmp (1.55 MiB) Przejrzano 3696 razy
PCB zasilacza
PCB zasilacza
Zasilacz_elementy.bmp (1.31 MiB) Przejrzano 3696 razy
Schemat Soft Startu
Schemat Soft Startu
Softstart_schemat.bmp (1.19 MiB) Przejrzano 3696 razy
PCB Soft Start
PCB Soft Start
Softstart_elementy.bmp (1.7 MiB) Przejrzano 3696 razy
Schemat mostka
Schemat mostka
Most_schemat.bmp (1.46 MiB) Przejrzano 3696 razy
PCB Mostka
PCB Mostka
Most_elementy.bmp (1.39 MiB) Przejrzano 3696 razy

O postępach będę informował w miarę na bieżąco. Pozdrawiam! PH
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: lodzik1990 »

Ja bym nie stosowal drugiego GDT ze wzgledow ekonomicznych. Na jednym GDT dziala tak samo dobrze jak przy dwoch GDT. No ale to już osobista sprawa. Co do kondensatora w soft starcie to wydaje się ,ze kond o pojemnosci 470nF wystarczalby.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

No w sumie mogłbym zrobić na 1 gdt. A wtedy użyć tylko 2 driverow? Tzn jeden TC4422 i jeden TC4421? I jedno wtórne podłączam do T1 i T3, a drugie do T2 i T4?
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: Mania-C »

Witam
- cieniutkie ścieżki mogą sie przepalić tyczy się to większości PCB
- gdzie są snubbery ?
- na płytce soft startu ścieżki zasilania pod mostkiem prostowniczym są bardzo blisko siebie. Może dojść do zwarcia.
- na płytce z zasilania z kondensatorami filtrującymi główne zasilanie pełnego mostka są źle poprowadzone ścieżki. Miejscami zbyt cienkie

Pozdrawiam
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Więc tak:
-płytkę mostka przeprojektuję pod 1 gdt i dodam snubbery;
-prześwity w soft starcie pod mostkiem to ok 2mm, wiec raczej nie zewrze;
-cienkie ścieżki w zasilaczu będą wzmocnione drutem 2mm^2 wiec luz;
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: lodzik1990 »

W przypadku jednego GDT po jego stronie wtornej sa cztery uzwojenia tak jak sa 4 mos-fety. Wydaje mi się, ze ciezej jest ustalic kolejnosc wyprowadzen z GDT do wlasciwych bramek w przypadku jednego gdt.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Rozumiem, a czy przy jednym gdt daje tylko 2 drivery?
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: lodzik1990 »

Zgadza się. Do jednego GDT potrzeba po jednym TC4421,TC4422
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Ok dzięki, czyli cewka powstanie szybciej niż myślałem :D A i jeśli chodzi o gdt, to do bramek T1 i T3 daje "faze" a do bramek T2 i T4 zamieniam wyprowadzenia gdt, tak aby tranzystory otwierały się naprzemiennie?
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: lodzik1990 »

Tutaj to już ci nie pomoge. Sam musisz szukac kolejności zylek bo to jest jak wrozenie z fusow. Po prostu nie wiem jaka kolejnosc u ciebie bedzie. Pamietaj, ze jako snubbery to nie mozesz dac kondensatorow elektrolitycznych tylko zwykle np wima MKP. Jest jeszcze pewien haczyk w pcb dzejwora, a chodzi o odwrotne danie dwoch mos-fetow Wzgledem pozostalych. Musza byc wmontowane plecami do środka plytki.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Tak wiem o tym odwrotnym wmontowaniu mosfetów, u mnie też jest to uwzględnione i będzie na płytce z 1 GDT. Ze snubberami dzięki, jakimś cudem zapomniałem. :D

Edit:
Czy ten rysunek (moje rozumowanie) jest prawidłowe?
Intek.bmp
Intek.bmp (2.19 MiB) Przejrzano 3669 razy
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: lodzik1990 »

Na tę diode podajesz napiecie +5V. Oprocz tych diod istnieje jeszcze jedno zabezpieczenie skladajace się z czterech diod a mianowicie daje się je na wyjsciach driverow i zasila się jez 12V.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
PolishHammer
Posty: 60
Rejestracja: 8 gru 2011, 18:45

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: PolishHammer »

Tak wiem, o tych diodach na wyjściach driverów pamiętam ;) Czyli te dwie co zaznaczyłem zabezpieczają to aby na bramkę not nie podać napięcia wyższego niż VCC=5V tak? Pełnią tę samą funkcję co przy antenie?

Edit:
Czy snubbery mogę przylutować bardzo krótkimi, grubymi przewodami bezpośrednio do tranzystorów (które będą poza płytką na radiatorach)? Bo nie upchnę ich na płytce.
Aktualnie wygląda ona tak:
Most_nowy.bmp
Most_nowy.bmp (1.02 MiB) Przejrzano 3649 razy
"Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. " ~ Nicol Tesla
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [WIP] SSTC v.2 - full bridge by PolishHammer

Post autor: Mania-C »

klamry napięć służą dokładnie do tego jak napisałeś ale jest to system zabezpieczania który chroni przed pikami czyli przed stanami które nie występują ciągle trwają krótko mają duży potencjał, takim czymś jest np małe wyładowanie elektrostatyczne. Nie mogą one pracować ciągle w takim stanie gdyż ulegną poprostu uszkodzeniu
Nie powinno się stosować takich kombinatoryki ażeby przechodzić z tll na cmos bez "konwersji" takimi konwerterami mogą być np wtórniki emiterowe , kolektorowe z lub bez wspólnych emiterów czy kolektorów wiec porostu dopasuj odpowiednio konstrukcje i będzie działać.
Zamiast tych elektrolitów daj snubbery i będzie ok.

Btw pamiętaj że praca w CW zawsze powoduje większe straty które zamieniane są w ciepło myśl o tym już na etapie projektowania, (uwaga drivery)
ODPOWIEDZ