[DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

[DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Post autor: slu_1982 »

wid_og.jpg
wid_og.jpg (36.16 KiB) Przejrzano 3744 razy
Zacznijmy od początku. Co to jest sprzężenie transformatorowe ? Sprzężenie transformatorowe jest to sprzężenie realizowane poprzez przekładnik prądowy (CT)- najczęściej 70zwoi na rdzeniu o wysokiej przenikalności (3e25) a zwojem pierwotnym jest drut idący do uziemienia z uzwojenia wtórnego SSTC. Ja zastosowałem transformator 1:100.

Uzwojenie wtórne : 110mm średnica rury 220mm wysokość 0,18mm DNE jakim nawinąłem uzwojenie wtórne co daje f rezonansową ok. 300khz.

Schemat wygląda tak:
schemat.jpg
schemat.jpg (22.86 KiB) Przejrzano 3744 razy
U1 to 74hc14, U2 i U3 to drivery TC4422. Trzeba pamiętać by każde nieużywane wejście bufora 74hc14 podłączyć do masy aby zapobiec zakłóceniom związanym z polem magnetycznym. Tranzystory jakie można zastosować to IRFP460, wraz z diodami schottkiego i szybkimi diodami zamykającymi szpile z uzwojenia pierwotnego. Uzwojenie pierwotne SSTC to 8 zwoi zwykłym miedzianym przewodem, dla większych uzwojeń wtórnych zalecam zaczynać od 12 zwoi dla półmostka. Kondensator filtrujący to 470uF/400V z wylutu.
przekład.jpg
przekład.jpg (44.74 KiB) Przejrzano 3744 razy
Uzwojenie wtórne na filmie 9 zwoi, przy 7 zwojach wyładowanie osiągało do 10cm. Na filmie przy 9 zwojach jest mniejsze wyładowanie. Całość działa poprawnie, poniżej 150V prąd płynący z uzwojenia wtórnego do uziomu jest na tyle mały że całość nie startuje, powyżej 150V czyli przy 320V nie ma problemów.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
frogger
Posty: 66
Rejestracja: 12 lip 2012, 09:04

Re: [DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Post autor: frogger »

Czy do nawinięcia przekładnika mogę wykorzystać drut DNE 0,18mm ?
admin

Re: [DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Post autor: admin »

Trochę mało, łatwo uszkodzić izolację jeśli nie masz gładkiego rdzenia.
frogger
Posty: 66
Rejestracja: 12 lip 2012, 09:04

Re: [DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Post autor: frogger »

Ok, czyli przekrój/średnica generalnie nie ma znaczenia, trzeba robić tak, żeby się zmieściło na nim to 100 zwojów, tak?
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: [DIY] SSTC z przkeładnikiem prądowym ? Czemu nie :)

Post autor: lechoo »

Szału nie ma jeśli chodzi o długość wyładowań...
ODPOWIEDZ