SSTC by d3211

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
d3211
Moderator
Posty: 180
Rejestracja: 24 gru 2010, 19:53
Lokalizacja: Rzeszów

SSTC by d3211

Post autor: d3211 »

Witam, chciał bym przedstawić wam moją pierwszą półprzewodnikową cewkę tesli :D
Początkowo jako sterowania używałem sztywnego generatora który nie nadaje się za dobrze do tego celu- w rezultacie do grobu poszło kilka par mosfetów. Sterowanie wymieniłem na układ z antenką i wszystko działa jak powinno. Część mocy to półmostek na IRFPS40N60K. Na panelu przednim znajduje się gniazdo zasilania,bezpiecznik,włącznik zasilania półmostka,potencjometry wewnętrznego interruptera,gniazdo BNC służące do podłączenia zewnętrznego interruptera oraz przełącznik BNC/wew. interrupter. Na panelu zamontuję jeszcze przełącznik do włączania lub wyłączania filtracji. Całość złożyłem na dwóch płytach z tekstolitu. :) Uzwojenie wtórne było nawijane na rurce 110mm drutem 0,25mm i ma wysokość ok.40cm. Pierwotne ma 16 zwojów,nawijane linką 2,5mm^2 na rurce 160mm.
W najbliższym czasie jeszcze będę musiał dorobić torus ponieważ teraz tesla korzysta z małego torusa do drsstc. Jeszcze chciał bym dodać że wtórne jest do wywalenia ponieważ dostało przebicia.
:( Zdjęcia:
Tesla :D
Tesla :D
Elektronika
Elektronika
Wyładnowanie
Wyładnowanie
Wyładowanie
Wyładowanie
Wyładowanie-sztywny generator
Wyładowanie-sztywny generator
Pozdrawiam, d3211
admin

Re: SSTC by d3211

Post autor: admin »

Mechanicznie bardzo dobra robota, to się chwali :D Jednak przyczepię się do mostka - tranzystory i na długich kablach i kondensator również i do tego cienkich. Rura pierwotnego zbyt gruba - widziałem parę przypadków, że bardziej szkodziła niż pomagała. Napisz też w jaki sposób doszło do przebicia i jak wygląda konstrukcja pierwotnego.
szkielet-s1

Re: SSTC by d3211

Post autor: szkielet-s1 »

Ile razy lakierowane było twoje uzwojenie wtórne ?
Awatar użytkownika
d3211
Moderator
Posty: 180
Rejestracja: 24 gru 2010, 19:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SSTC by d3211

Post autor: d3211 »

Do przebicia doszło jak założyłem za duży toroid, pierwotne jest zbudowane tak że przewody przechodzą między wtórnym a wewnętrzną stroną rurki pierwotnego. Rurka przykręcona jest wkrętami do tekstolitu. Wtórne zostało polakierowane kilka razy (nie pamiętam dokładnie) plastikiem 70. Kilka dni temu chciałem je powtórnie polakierowć lakierem do drewna ale się zepsuło z dlatego tak dziwnie wygląda.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: SSTC by d3211

Post autor: piglet11 »

Ładan SSTC, na żywo prezentuje się wiele lepiej :D Jakie kondensatory rzonansowe dałeś?
Awatar użytkownika
d3211
Moderator
Posty: 180
Rejestracja: 24 gru 2010, 19:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SSTC by d3211

Post autor: d3211 »

Kondy rezonansowe to wimy MKP10 o pojemności 1uF na 400VDC.
szkielet-s1

Re: SSTC by d3211

Post autor: szkielet-s1 »

Ja z doświadczenia wiem, że przepuszczanie żyłek między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym jest złym pomysłem dlatego też mogło dojść przez to do uszkodzenia uzwojenia.
admin

Re: SSTC by d3211

Post autor: admin »

Zdecydowanie zły. U siebie nie przeprowadzałem co prawda przez rurę uzwojenia ale końcowy zwój był zamocowany za pomocą cienkiej opaski samozaciskowej, która przechodziła na wcisk przez rurę a jednak właśnie tam poszło przebicie.

Piglet11, jakie kondensatory rezonansowe? Te tutaj służą tylko blokowaniu składowej stałej.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: SSTC by d3211

Post autor: piglet11 »

Mój błąd.
Czasem lubi przebijać nawet i nie przez przeprowadzenie linki. U mnie kilka razy tak zrobiło na szczęście bez żadnego uszczerbku.
admin

Re: SSTC by d3211

Post autor: admin »

Kwestia sprzężenia - kluczem do sukcesu jest tak dobrać pierwotne by nie było przebić ale też wyładowania były jak najdłuższe. Ostatnio u siebie znalazłem kompromis, a leżał on tylko 2 cm niżej od pierwotnego założenia, jednak mnie podkusiło by spróbować jeszcze raz na poprzednim ustawieniu (już na przekładniku) - i niestety, przebiło. Chociaż tym razem pierwotne nie nosi żadnych śladów przebicia, a poszły tranzystory, zenerki na bramkach i bezpiecznik.

@d3211: wyładowania masz trochę krótkie jak na możliwości półmostka, zwłaszcza, że masz konkretne tranzystory - u mnie jest 10 zwojów na pierwotnym na irfp460 Ty mógłbyś spróbować z 8.
o900
Posty: 50
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:54

Re: SSTC by d3211

Post autor: o900 »

Właśnie dlatego prosił bym o założenie tematu o zależności długości wyładowań SSTC od parametrów użytych elementów, wtórnego pierwotnego, sprzężenia etc.
hvman, one nawet nie są tu odblokowania składowej stałej, bo jak powiedział C4r0, mogły by je zastąpić nawet odpowiednie rezystory. Te kondensatory to dzielnik napięciowy.
d3211, teraz jest problem jak estetycznie zamontować antenę. Moim pomysłem, o ile nie wyjdzie mi sprzężenie zwrotne na przekładniku prądowym, to zrobię atrapę zabezpieczenia przed wyładowaniami z torusa, nie uzyskuje tak dużych wyładowań, żeby te miały dotrzeć to anteny udającej zabezpieczenie, a antena nie będzie kablem wiszącym w powietrzu obok uzwojenia. myślicie że to może być doby pomysł?
admin

Re: SSTC by d3211

Post autor: admin »

One spełniają kilka funkcji tak naprawdę (choć jak o bywa z uniwersalnością - nie są tak dobre jak gdyby każdy element odpowiadał tylko za swoją pojedynczą rolę), tak więc mamy dzielnik napięcia, blokowanie składowej stałej oraz pełnią funkcję odsprzęgającą. A co do rezystorów - to tylko przykład, ale kompletnie nieużyteczny.

A temat przecież możesz sam założyć.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: SSTC by d3211

Post autor: Mania-C »

Feee rezystor zamiast konda :-/ straty straty straty ... Idac tym tropem dalej ,lepiej by udar prądu był jak największy w jak najkrótszym czasie.
@ o900
uważnie czytaj forum temat "duża SSTC stiva" jest parę ważnych rzeczy dobrze tam ujętych.

A co do samej konstrukcji autora tematu to średnio mi się podoba a to dlatego iż rzeczywiście dużo kabelków po stronie mocy... włącznie z tym ze przewody bramek idą z przewodami źródło odpływ.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ