Duża SSTC Warda

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Duża SSTC Warda

Post autor: Mania-C »

Stiva Warda konstrukcja tego gościa kiedyś mnie przypadła o dreszcze oparta właśnie o ten schemacik co znalazłeś
Pierwsze 2 foty to tryb bez filtracji
ostatnie 2 tryb CW
PS. Wszystkie foty Stiviego ;)
Załączniki
FWR24-1.JPG
FWR31-1.JPG
33spk3.JPG
36spk2.JPG
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2011, 20:05 przez Mania-C, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: Mania-C »

Z tego co mi wiadomo to stivi tylko w pierwszej wersji miał tam ten CD4066 a później nie używał ani inhbit ani CD4066. Widać to z poniższego zdjęcia :) typowa konstrukcja stiviego :D
Jego rezonator miał pokazać maksymalną moc SSTC . mostek pobierał z sieci około 30A
i pracował w 2ch trybach CW 18" korona i bez konda filtracji 33" korona

2Filmy
http://www.stevehv.4hv.org/CWcoil/CW100%25.AVI
http://www.stevehv.4hv.org/CWcoil/FWRvid.AVI

Pozdrawiam
Załączniki
PLLboard2.JPG
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: slu_1982 »

Pozwoliłem sobie podzielić temat bo troche przeszedł na inny tor, a jako że ja uwielbiam wysokie rachunki za prąd to tym bardziej. Zbierzmy wszystkie informacje na ten temat. Jedyne co mi przychodzi do głowy do taka opcja:

Zwiększenie średnicy uzwojenia wtórnego powoduje obniżenie częstotliwości rezonansowej, wzrasta dobroć uzwojenia pierwotnego. Również możemy zauważyć iż pierwotne jest dość dużych rozmiarów, i względem wtórnego jest dość wysokie. I tutaj też wzrasta nam dobroć jak i sprzężenie. Wraz z maleniem częstotliwości rezonansowej widzę również malejącą impedancje uzwojenia pierwotnego. Nie dziwi mnie to że przy takim układzie postawiono na sprzężenie zwrotne za pomocą przekładnika (wnioskuje na podstawie dwóch przewodów do sterownika). Wnioskuję także zastosowanie IGBT w mostku, gdyż jak widać drivery GDT są łączone równolegle ( błąd!!!) Sterownik jest prosty i wszystkim chyba znany. Obok sterownika jest jakiś duży radiator, raczej jego krawędź, można spróbować wywnioskować że na tym siedzą wspomniane IGBT.

Wydaje mi się że więcej szczegółów na temat pierwotnego i wtórnego można znaleźć na http://www.stevehv.4hv.org/DRSSTCmag2.htm

I jeszcze co znalazłem u mojego i Dżejwora kolegi za granicy:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8euVx2mzbHM[/youtube]
To jest ten sam film co znajduje się u Steva. Linek pisze w komentarzu "10KW coil, Fr near 100KHz, full-bridge PLL antenna feedback with TC4422 and TC4421 driver chip's with DC cap >3000uF"
Ciekawe bardzo. Może to jakiś poprzedni projekt Wara który kiedyś gościł w pełnym opisie na jego stronie? Musze się go wypytać. Moja teoria powyżej przestaje mieć sens (częstotliwość niby 100khz) Aha Lineas ma konto na YT pod loginem "Kilohercas"

Aha tutaj film z jego SSTC:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pQskHsjs_og[/youtube]
W sumie lata trochę podobnie do mojej... na uzwojeniach DRSSTC
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Br1DDB1jsq8[/youtube]

Ale to nie to samo co SSTC Warda. Będziemy musieli mu dorównać czy nawet go przeskoczyć ! :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: Mania-C »

Nie do końca jestem pewien co czy to dobroć pierwotnego jednakże widzę i to nie pierwszy raz ze SSTC lubi szeroką podstawę. Wiem ze stivi zmieniał punkt odczepu w uzwojeniu pierwotnym nawiniętym na rezonatorze z 10 na 5 przy trybie bez filtracji. Wiec wnioskuje ze prąd musi być spory bo liczba uzwojeń zmniejszona została o połowę. jeszcze jedna rzecz jaką udało mi się dowiedzieć:

Steve Ward napisał:

A big high power SSTC. Produces 18" sparks (so far) in CW mode, and 33" sparks in full-wave rectified mode (no filtering). Its a power hog, pulling up to 30A on the 240V line. Uses a bridge of IXFN80N50 MOSFETs, which never get more than a few degrees above ambient. The primary and secondary are from my magnifier experiments (secondary is 12.75"x20" with .035" diameter wire). The driver is a rip-off of Steve Conners PLL driver that i built 2 years ago. All the parts were already on-hand except the base which i put together in an hour or so, so this coil was built in just a day (it was mostly wiring and tuning). Its interesting to note that the TC load is a constant current sink. Once about a 3" breakout is achieved, the primary current is fixed from then on (typically 24Apk in CW mode, and 50Apk in unfiltered mode because i reduce the primary from 10 turns to 5 turns). So bridge dissipation is pretty much the same at 15% input as it is at 100% input (only switching losses increase).

Bardzo ciekawy jest przekrój drutu 0,35 dne :D czyli to co króliczki lubią najbardziej :D

@SLU - Spokojnie przeskoczymy i stiviego siła w kupie ;)

Pozdrawiam
admin

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: admin »

Ward nie tylko w tej osiągnął duże wyładowania ale również w swojej ISSTC (kiedy dołożył IGBT ale przed tym jak dodał kondensator rezonansowy): http://stevehv.4hv.org/ISSTC.htm Oprócz tej znana jest mi jeszcze jedna sprawna SSTC, mianowicie "Inchoate" Dana Strothera: http://danstrother.com/inchoate/

Wydaje się, że kluczem do długich wyładowań jest duże sprzężenie (rzędu 0,5), mała ilość zwojów (5 i mniej), mosfety na duży prąd i tryb pracy (klasyczna filtrowana z interrupterem lub staccato). Prawdopodobnie coś w stylu QCW też pomoże (rezonansowa wtórnego na poziomie 300-500khz i modulacja napięcia zasilania - albo przetwornicą buck albo w trybie pracy niefiltrowanej z prostowaniem jednopołówkowym i staccato).

Można spróbować zejść z ilością zwojów poniżej 5 i zastosować mosfety na konkretniejsze prądy (rzędu 40A) lub IGBT i wykonać sterownik z OCD, regulacją cykli pracy i oczywiście interrupterem. Przy kondensatorze filtrującym można by być niezależnym częściowo od mocy przyłączeniowej naszego mieszkania/domu.

Jest sporo możliwości, mam wrażenie, że jak się pojawiło OLTC oraz DRSSTC ludzie przerzucili się na to i przestali kombinować z klasycznym SSTC, a jednie odtwarzali projekt Mini SSTC Warda bądź PLL Connera bez własnej innwencji.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: slu_1982 »

Nio bo tak jest ale nie u nasz :idea:
Więc jak czytam Ciebiu hvman przychodzi mi na myśl zmienić uzwojenie pierwotne w DRSSTC na takie z dużo większym sprzężeniem, przekładnik prądowy na wtórne przełożyć i się bawić ilością zwojów na pierwotnym... Hm ciekawe, i może sprawdzę to jak przyjdzie tesla do mnie :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: Dżejwor »

No jak się pojawiło DRSSTC to okazało się że dalsze kombinowanie ze zwykłymi sstc niema sensu za bardzo. Bo w pewnym momencie koszta są te same co DR albo i większe a iskra nadal mała i nie ciekawa. DR daje iskry praktycznie takie same jak klasyk.
admin

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: admin »

Czy nieciekawa to się nie zgodzę, ja osobiście preferuje w kształcie miecza jak w VTTC, QCW czy czasem SSTC. No ale różne są gusta :D
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: slu_1982 »

Dzisiaj trochę policzyłem i o to co mi wyszło.

Założenia uzwojenie wtórne:
-) Duża dobroć
-) Stosunek średnicy do wysokości bliski jedności

Wardowe wymiary:
Wysokość 508mm
Średnica 323mm
Średnica drutu 0.912mm!
Rezonans 1/4 135KHz
Rezonans pełna fala 155KHz

Rezonansy można zmniejszyć o 35KHz co powoduje toroid jako pojemność w szeregowym obwodzie LC i jesteśmy blisko 100KHz o których gdzieś tu w temacie jest. Teraz chciałbym przedstawić wam jak się ma pierwotne do wtórnego.

A więc jeśli w pierwotnym płynie prąd o częstotliwości rezonansowej uzwojenia wtórnego to wszystko jest w porządku. Jeśli wyjmiemy uzwojenie wtórne uzwojenie pierwotne zaczyna się nasycać stąd impedancja bliska jest zeru w praktyce! Co za tym idzie wybuch tranzystorów. Można też wstawić Over Current Detector... No jak to się nasyca ? Tak, pole magnetyczne jest zgromadzone dookoła pierwotnego uzwojenia, coś jak zlew w którym zaczyna pojawiać się coraz więcej wody aż zacznie się wylewać, w tym przypadku pierwotne nasyca się i stanowi zwarcie!
Jeśli jest uzwojenie wtórne, a w pierwotnym uzwojeniu płynie prąd o częstotliwości rezonansowej uzwojenia wtórnego, to te uzwojenie wtórne odbiera tylko w rezonansie te pole magnetyczne. Zaczyna stanowić w teoretycznie uzwojenie wtórne bo w praktyce zawsze nim będzie. Takie coś przedstawia wykres który szybko przerobiłem, ale jest bardzo bliski temu zagadnieniu;
strojenienl7.gif
Od razu zaznaczam że tu pojawił się błąd bo dla pełnego rezonansu w tym przypadku impedancja jest większa! (mam na myśli podpis na wykresie) W praktyce, informuję iż nasze uzwojenia wtórne pracują zawsze na częstotliwości niższej, czyli dla częstotliwości równej 1/4 fali, gdzie prąd w obwodzie pierwotnym płynie większy, ze względu na sprzężenie zwrotne.

I dalej idąc tropem impedancja takiego uzwojenia wtórnego o parametrach podanych wyżej wynosi około 19KΩ w rezonansie :!: Rezystancja około 14Ω Dobroć i stosunek średnicy do wysokości są bardzo dobrze przemyślane, dobroć to 1383 a stosunek 1,6 !
Patrząc na te parametry uzwojenia wtórnego można powiedzieć że jest niemalże idealne, malutka impedancja przy tak wysokim napięciu, duży prąd może przez nie przepłynąć, dalej idąc sam stosunek jest też ważny, i widać że jest dobrze dobrany. To jest część sekretu długich wyładowań.

Kolejną sprawą jest uzwojenie pierwotne, które pracuje również przy 100KHz, ma 5 zwojów, wysokość przyjąłem 300mm, średnica 400mm. Takie uzwojenie ma indukcyjność 8.33μH, po przeliczeniu, impedancja wyszła 5.23Ohm Trzeba wziąć poprawkę na parametry uzwojenia pierwotnego, tu już robi się ciasno bo niewielkie zmiany zmienią nam na tyle impedancję na tyle by upalić mostek. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry pozwoliłem sobie zaokrąglić te 5.23Ω do 8Ω a następnie podzieliłem 240V przez tą wartość i wyszło mi 30A które jeszcze przemnożę przez 240V i wyjdzie mi coś koło 7.2KW Impedancja pierwotnego przy częstotliwości 150KHz (rezonansowa wtórnego o nieco innych parametrach, załóżmy że na tylu śmiga) wynosi właśnie te 8.23Ω Ale wiadomo to są obliczenia i nie zdziwię się tą różnicą 1-2Ω Pozostaje to tylko sprawdzić eksperymentalnie, aha uzwojenie wtórne wstawione w uzwojenie pierwotne zmieni trochę parametry uzwojenia pierwotnego.

Kolejnym elementem wpływającym na pracę jest oczywiście sprzężenie uzwojenia wtórnego z uzwojeniem pierwotnym. Tutaj pierwotne i wtórne mają takie rozmiary że kompromisowo i przy okazji powstaje duże sprzężenie. Tak jak by to było przemyślane przez kogoś tam z góry :)

To by było chyba na tyle co chciałem napisać. Wiem że mam w garażu rurę 320mm ale nie jestem pewien czy to nie jest 520mm, jak by była, to proszę nie namawiać mnie :lol:
Przeskoczymy ? Może damy radę :D Tranzystory w mostku muszą mieć jak najmniejszą rezystancje drenów w otwarciu, tranzystory Warda nie dość że wypocą prawie kilowat na radiatorze to mają rezystancję 50mΩ :!: A na przykład moje sampelki koło 80mΩ a to są jednak spore różnice.

Adnotacja:
Jest tu kilka rzeczy które się nie zgadzają ale to w obliczeniach. Mianowicie chodzi o impedancję, bo zamiast niej policzyłem reaktancję. Chodzi o uzwojenie wtórne. Pomyliłem jednostkę przy liczeniu dobroci gdzie jednostki się skrócą i nie będzie to Ohm, będzie bez jednostki. Proponuje sprawdzić przez kogoś te obliczenia jeszcze tak dla pewności. Nie używałem kalkulatorów ani programów więc mogłem się pomylić. Ale wyniki są zbieżne i tylko potwierdzają że uzwojenie pierwotne ma impedancję 8Ω bo to przy 240VDC da nam te 30A o których pisze Ward.
Rurę którą mam w garażu ma jednak 315mm więc się nadaje, musicie mnie tylko skusić do tego 8-)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: slu_1982 »

Hyh, impedancja uzwojenia jest równa prawie że reaktancji, więc cofam pierwszą adnotacje jeśli chodzi o wyniki, są one zbliżone ale można uznać je za poprawne.

Więc czekam na odpowiedź kogoś kto powie co sądzi na ten temat i na mój powyższy post :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: Mania-C »

Właśnie wczoraj slu tak się zastanawiałem co Ty naskrobałeś hmm...

Xl= ω ∧ L = 2 ∧ ∏ ∧ f ∧ L - to liczyłeś ?
no i Impedancja cewki
Z= √ Xl^2+R^2 - ale czy ja wiem czy taki znaczny wpływ to będzie miało aż dla uzwojenia pierwotnego ,impedancja jak piszesz będzie bliska Reaktancji

^2 to cyfra kwadrat

jednakże dla cewek wszystkich wzrost częstotliwości onacza wzrost impedancji wiec dlaczego nie zastosować przekroju drutu jeszcze cieńszego drutu na uzwojenie wtórne ???
Czyżby kolega znalazł złoty kompromis pomiędzy oporem jednego metra drutu Cu a jego przekrojem ?
Z dużym sprzężeniem się zgadzam gdyż zawsze będzie pewne ze nasz zlew nię będzie się przepełniał z dobrocią też sie zgadzam, zawsze woda będzie tej samej gestości i nie zatka rury :)

PS. Slu przecież możemy parcelować fety wiec zmniejszymy ilość strat 2 krotnie (w teorii w praktyce deko mniej).

Pozdrawiam HVtowców
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Duża SSTC Warda

Post autor: slu_1982 »

Dla mnie tutaj impedancja jest równa reaktancji GDYŻ w praktyce i tak będzie to odbiegać, ze względu na wszelkie niedoskonałości. Liczyłem z najprostszych więc wzorów więc reaktancja jest równa pulsacji razy indukcyjność.

Trzeba pamiętać że liczy się także ilość zwojów, przekrój druta itp. więc to też wpływa na pracę tym bardziej iż zależność przekroju druta nawojowego wygląda mniej więcej tak:
wykres rezystancji druta od przekroju.gif
wykres rezystancji druta od przekroju.gif (2.9 KiB) Przejrzano 4276 razy
Dane z Wikipedii po wpisaniu AWG
Czyżby kolega znalazł złoty kompromis pomiędzy oporem jednego metra drutu Cu a jego przekrojem ?
Tak właśnie wydaje się mi. Dla 0.3mm na 1km przypada 220ohm a dla 1mm jest to 20ohm... A Jeszce trzeba zauważyć że z obliczeń u Warda jest to ledwo koło 550metrów więc rezystancja wypadkowa jest... minimalna.
PS. Slu przecież możemy parcelować fety wiec zmniejszymy ilość strat 2 krotnie (w teorii w praktyce deko mniej).
Niby możemy, ale trzeba pamiętać że równo to one się nie będą otwierać i w tym samym czasie więc jeden z nich najczęściej cały czas ten sam będzie najbardziej po dupie dostawał. Fakt tak jest w przetwornicach dużych mocy, sam używałem po 3 sztuki IRF1010 w przetwornicy łączone równolegle, ale tutaj trzeba zauważyć iż każdy z nich był na wartość 2x większą niż maksymalny prąd w obwodzie- kaś 50A a celem było zminimalizowanie mocy strat, tylko po to by duży radiator nie był zastosowany. Tutaj trzeba zauważyć że 30A przy 240V! dostarczy duużo mocy strat którą trzeba będzie bardzo dobrze odprowadzać, i jeden w parze zawsze będzie nadmiernie nagrzany co poskutkuje spadkiem jego rezystancji, aż do uwalenia. Tak mi się wydaje, bo tu mosfety by pracowały praktycznie na skraju prądu ciągłego, a one na udary prądowe nie są dość odporne :roll: Aczkolwiek można próbować. Nie bez powodu Ward stosował mosfety w ISOTOP-ach które prawie KW oddadzą. My dysponujemy tylko super TO247. Mówię że możemy próbować ponieważ jednak prąd naszych samplów w pracy impulsowej sięga koło 60-80A ale ta moc strat........
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ