[WIP] SSTC 2

Półprzewodnikowa cewka Tesli (ang. Solid State Tesla Coil). W odróżnieniu od klasycznego transformatora Tesli iskrownik został zastąpiony obwodem elektronicznym dzięki czemu do pracy nie wymaga wysokiego napięcia.
admin

[WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Z nadejściem wiosny naszła mnie ochota na zbudowanie nowej SSTC :) Wybór padł na konfigurację z pełnym mostkiem i driverem PLL. Główne założenie to osiągnąć jak najdłuższe wyładowania ale również mieć możliwość pracy w trybie muzycznym (MIDI), tak więc mostek może pracować na prostowaniu jednopołówkowym, dwupołókowym z i bez filtracji (wstępnie 1320uF, jak miejsce pozwoli to 1760uf). Sprzężenie z CT 1:50 na wtórnym. Interrupter po kablu współosiowym. Elektronika sterownika ekranowana.

Wstępne parametry cewek:

Pierwotna: średnica 160 mm, wysokość tyle ile się da by osiągnąć jak największe sprzężenie, 5 zwojów
Wtórna: średnica 110 mm, wysokość 220 mm, frez ok. 220 khz (dla pracy z torusem), drut 0,2 mm

Schematy i płytki wrzucę jak ukończę je wszystkie.
szkielet-s1

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: szkielet-s1 »

hvman ja na twoim miejscu zamiast robić sprzężenie na przekładniku to bym dał antenkę i miałbym spokój z przebiciami do wtórnego.
admin

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Przy antence w moim przypadku (mała obudowa) dziwnie mi się zachowywał sterownik. Przy CT 1:50 SSTC1 chodzi bardzo dobrze i jest to bardziej eleganckie rozwiązanie moim zdaniem. A przebicia brały się z dużego sprzężenia i błędu jaki popełniłem mocując górną stronę pierwotnego (otwór przez który przechodziła opaska zaciskowa, oprócz niej też i wyładowanie) oraz nieco za niskiej rury.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: Mania-C »

Ja nie widzę problemu z używaniem CT wręcz według mnie stabilniej pracuje rezonator ...
PS budujesz z schematu stiviego ? cd4046 + cd4066 ? Czy własna konstrukcja ?
admin

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Opieram się o schemat Steve'a Connera (część PLL), bez CD4066, reszta to już taka kompilacja. Ciężko coś nowego wymyślić do tak prostego układu ; )

http://www.stevehv.4hv.org/CWcoil/PLLSchem.JPG pewno o ten schemat Ci chodziło? Dziwi mnie trochę, że użył 4066 zamiast wejścia INHIBIT w 4046.
admin

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Koncepcja się nieco zmieniła z racji ograniczonych funduszy i muszę wykorzystać to co mam. Tak więc rezygnuje chwilowo z PLL i robię klasyczny sterownik. Wrzucam też wstępne schematy:
Załączniki
driver.png
bridge.png
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: slu_1982 »

No, najprościej. Brakuje mi tylko diod zenera na bramkach. 15V to trochę mało. Daj zenery na 18V 1.3W i po transilu na 20V. Nie zakładasz na pcb mosta kondensatorów filtrujących i mostka prostowniczego ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
admin

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Myślę, że wystarczą te transile, otwierają się na 15V ale w pełni zwierają dopiero przy ok 20V. Same tranzystory przy 15V są już w pełni otwarte. Mostek prostowniczy będzie na radiatorze, a kondensatory filtrujące jako osobny moduł, choć w przypadku tej tesli mam wrażenie, że pozbędę się ich w ogóle i będzie pracowała tylko na prostowaniu jednopołówkowym z interrupterem synchronizowanym z siecią. Będzie to niejako QCW dla ubogich ;) Cel: jak najdłuższe wyładowania przy możliwie małym rezonatorze i w kształcie miecza (niczym VTTC) co pewno oznacza sporą f rezonansowa (chcę przetestować uzwojenie na ok 540khz (dla 1/4), podobno większa f pozwala na otrzymanie bardziej ścisłych i mniej rozwidlonych wyładowań)
admin

Re: [WIP] SSTC 2

Post autor: admin »

Wtórne na ok. 550khz zostało już nawinięte i polakierowane. Wrzucam też 'wersję alpha' ; ) sterownika:
Załączniki
sterownik.png
ODPOWIEDZ