Akustyczna Cewka Tesli

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Hejka!

Dla wszystkich entuzjastów transformatora Tesli zwracam się z ogromną próśbą.
Jestem studentem mechatroniki, Zacząłem pisać pracę inżynierską o tytule "Akustyczna Cewka Tesli". Temat mnie zaciekawił, lecz nie posiadam doświadczenia w tworzeniu takowych układów elektronicznych. Głównym moim celem jest analiza gotowych rozwiązań projektowych. Chciałbym, by obiektem mojego opisu była cewka typu SSTC lub DRSSTC.
Potrzebuje modelu, który nie kosztuje miliony, pewien jego opis, specyfikacje i schemat.
Fajnym rozwiązaniem mogłoby być użycie w nim arduino jako interruptera.

Pozdrawiam
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: M4ti »

witam, świetnie że dołączył do nas kolejny zainteresowany tym tematem. na forum znajdziesz dużo schematów cewek tesli i gotowych urządzeń od wielu ludzi lecz nie może być problem z dokumentacją bo takiej raczej nikt nie robi ale może jakbyś do kogoś napisał to mógł by ci pomóc ja sam pare cewek budowałem, w tym jeden półmostek SSTC ale nie jest skończony bo nie mam oscyloskopu. wsumie większość interrupterów które mogą wypluwać z siebie sygnał MIDI to Arduino więc to problemem nie będzie. Jakbyś chciał się o coś spytać albo się czegoś dowiedzieć to pisz śmiało
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Dzięki wielkie! Póki co ogarnąłem sobie mini cewkę Tesli właśnie bez dokumentacji, ale mam zamiar takową popełnić. Niestety jest dosyć zminiaturyzowana i nawet nie mam zamiaru odkrywać powłoki ochronnej cewki wtórnej.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: Thor »

Niestety jest dosyć zminiaturyzowana i nawet nie mam zamiaru odkrywać powłoki ochronnej cewki wtórnej.
A co chcesz z nią zrobić?
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: M4ti »

jeżeli chcesz coś lepszego to polecam kachera zasilanego z sieci Rosyjskiej myśli technicznej albo np coś klasy E albo HFSSTC to co tu opisuje wykonałem z lepszym lub gorszym skutkiem ale wszystko zadziałało jak chcesz schematy albo o cos spytać to pisz ale więcej na ten temat znajdziesz w necie, filmiki z działania są na moim kanale na Youtube
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: Thor »

Jaki to kanał?
Całkiem dobrym stosunkiem wydajności do prostoty jest ta OneTesla...
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: M4ti »

ten kanał https://www.youtube.com/channel/UCmzdqM ... PXGkDOxO5g

słaba jakość ale coś widać i co najważniejsze są tam schematy
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: Thor »

Efekty marne jak na tego kachera 230V i to jeszcze na IRFP450... Robisz to co wszyscy, czyli realizujesz ten pierwotny ruski schemat z błędami, przez które układ traci wydajność. Zamiast tych dławików daj w szereg do masy drugi IRFP450 czy taki sam jak pierwszy i steruj nim dowolnie czym chcesz. Prawidłowo wykonany kacher da takie efekty jak SSTC na pełnym mostku...
M4ti
Posty: 40
Rejestracja: 28 maja 2020, 13:12

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: M4ti »

no to pochwal się jak ty to robisz wyładowania na poziomie 30cm więc i tak mniej więcej tyle co przeciętne sstc na pół mostku, przecież ta indukcyjność jest po to chyba aby się tranzystor nie zjarał nie? co jeżeli na ten drugi tranzystor podam impuls z zbyt dużym wypełnieniem? czy aby napewno to nie walnie jedyne co robiłem to do tego zwykłego slayera excitera podłączałem 50v przez ten drugi tranzystor a na niego sygnał z interupptera i nawet fajne efekty
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: Thor »

Drugi tranzystor steruj generatorem przebiegów monostabilnych tak aby czas jego otwarcia zawsze był sztywno taki sam na przykład kilkadziesiąt uS na początek. Od długości wyładowań zależy też rezystancja użytych kluczy im niższa tym wyższe wyładowania ale schodzić poniżej klucza 500Vds nie ma sensu bo go przebije w tym wariancie. Od wyładowań zależy też konstrukcja cewki czyli ilość uzwojeń pierwotnych i tu nawet 3-5 zwoi wystarczy jak i wtórnych i toroidu. Zasadniczo to wszystko ma wpływ. W sumie jeśli podajesz 50V zasilania nie więcej to wszystko jasne, że takie są efekty. Ja podłączam 320V tyle ile z sieci max można osiągnąć i jest znacznie lepiej. Te dławiki wywal i zrób jak napisałem jak nie możesz przekroczyć 50V zasilania..
I jeszcze ważne trzeba dać snubbery między ds jak najbliżej klucza. Wystarczy kilka do kilkunastu nF i nie muszą być to jakieś specjalnie supermocne kondensatory. Przy podaniu 320V przez prostownik IRFP450 przebija, ale jak da się to co wspomniałem to dają radę. Oczywiście najbliżej ds jak się da warto je wstawić...
Kusi mnie jeszcze aby sprawdzić co się dokładnie dzieje na uzwojeniu pierwotnym oscyloskopem, czy te strzały samoindukcji są duże, ale tu z uwagi na wysokie napięcie uzwojenia wtórnego i możliwość wystąpienia jakiegoś sprzężenia boję się poświęcić na tą chwilę oscyloskopu...
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Wróciłem do mojego tematu. Postanowiłem wykonać jednak cewkę SSTC bez podwójnego rezonansu, ponieważ jestem jeszcze zbyt niedoświadczony. Wybaczcie za braki i w ogóle ale poprzez ten projekt chę nadrobić braki w dziedzinie elektroniki. ZCewka zasilana bedzie na 230 V.
Mam już przygotowany karkas, średnica cewki będzie wynosić 75 mm, drut 0,2. Ogarnąłem już tranzystory IRF460.
Mam ich 4 ale chcę robić półmostek, więc 2 będą w razie W :D Arduino mam nawet dwa egzemplarze - nano i uno.
Teraz pytanie mam takie: jakie polecacie użyć Drivery MOSFET? Chciałbym też się dowiedzieć jak odpowiednio zaprojektować interrupter wykorzystując arduino. Poszukuje schematu, ale jakoś nie mogę znależć odpowiedniego. kopie w tym internecie bez końca. Znalazłem też taki schemat:
https://kaizerpowerelectronics.dk/wp-co ... driver.gif
Tutaj jest bez modulacji muzycznej, ale myslałem, żeby troche się nim posiłkowqać. Nie rozumiem do konca lewej częsci schematu. Do czego służy ta antena, a co do przerywacza, to domyślam się, że timer przerywa sobie w jednej określonej modulacji? Czy powinien zostać tam? czy wszystko zrealizuje za pomocą arduino?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Antena pełni funkcję sprzężenia zwrotnego, tzn. zbiera ona częstotliwość z rezonatora i powoduje to, że cewka sama się dostroi do częstotliwości. Jeśli chodzi o drivery to seria UCC oraz TC. Istnieją też drivery z serii IR. Osobiście używam UCC37321 prąd Ucc37322. W postach o SSTC możesz znaleźć budowle z różnymi driverami. Z arduino nie jestem w stanie pomóc. Jeśli chodzi o przerywacz to funkcja enable w driverze umożliwia Ci wyłączenie drivera przy podaniu stanu wysokiego na ten pin, czyli możesz użyć co tam tylko chcesz co jest w stanie podać stan wysoki.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

O dzięki :D To w sumie chyba byłaby taka możliwość. Tylko, że arduino jest na 5V, więc żeby uzyskać ten stan wysoki wystarczyłaby przetwornica?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Nie trzeba przetwornicy aby wysterować za pomocą arduino wejście ENABLE.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Faktycznie, dopiero zauważyłem w datasheet.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

https://kaizerpowerelectronics.dk/wp-co ... bridge.gif Czy tu nie powinna by© gdzieś zastosowana dioda shotkiego?
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Można ją wstawić na drenie katodą do tranzystora.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Co do drivera ciężko o znalezienie tego typu UCC. Zamówilem IR2184 338P i przeglądając schematy z wykorzystaniem tego drivera nie mogę zrozumieć, czemu nie jest podłączony do GDT. Czy on tego nie wymaga? Czytałem tutaj na forum, że podobno sam w sobie nie posiada separacji galwanicznej.
DarthSidious
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2019, 13:34

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: DarthSidious »

Drivery IR nie muszą mieć GDT. Są o tyle fajne, że mają wbudowany "Deadtime", który pozwala na bezpieczną pracę tesli. Osobiście zauważyłem, że GDT daje się do driverów bez deadtime, w których dla bezpieczeństwa wymagana jest separacja. Przy driverach IR nie trzeba się martwić o zwarcia skrośne i ogólnie te drivery nie wymagają tyle pracy przy nich co UCC czy TC. https://www.youtube.com/watch?v=iap-Hcj ... deGoneWild
Podsyłam ci filmik, w którym gostek projektuje, tworzy i wykonuje pomiary na bieżąco. Dużo można się nauczyć z tej serii filmików.
korbi102
Posty: 27
Rejestracja: 14 lis 2020, 10:40

Re: Akustyczna Cewka Tesli

Post autor: korbi102 »

Juz oglądałem i ogólnie jest okej, ale jak nagryzdał po tym schemacie, to aż się pogubiłem. Drivera IR zostawiłem na następny projekt. Mam już UCC37321P i 22P, Rdzeń TN29. Pytań jeszcze mam parę, pewnie szybciej mi odpowiecie niż promotor - Ta antena jak ona ma być połączona? Ma sobie być wolnym przewodem przybliżonym do rezonatora, czy jak? Co do wyzwalaczy Shmitta posiadam SN74AC14N - Będzie to dobry odpowiednik? Nie wiem też jaki powinienem zastosować kondensator wygładzający po mostku do Gretza zasilający półmostek. Widziałem gdzieś na forum, że min 1500 uF dla cewek muzycznych, ale czy to jakaś wąska granica?
ODPOWIEDZ