Sterownik w pełni cyfrowy

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Sterownik w pełni cyfrowy

Post autor: Thor »

Przeglądając zasoby internetowe zauważyłem, że w sprzedaży pojawiają się sterowniki pod DRSSTC, których sercem jest już cyfrowy mikrokontroler. Oczywiste zalety to pewnie większy poziom zintegrowania, dostępność mikrokontrolerów, prostsza obsługa.
Podejrzewam co jeszcze takie konstrukcje oferują...
Podejrzewam, że przy pomocy w pełni cyfrowego układu, sprzężenie nie jest już potrzebne bo jeśli ma to służyć do zasilania cewki, a nie nagrzewnicy indukcyjnej, to parametry obwodu pierwotnego pozostają niezmienne. Wystarczy obliczyć na podstawie L i C częstotliwość rezonansową obwodu, ustawić sterownik na daną częstotliwość, ustawić czasy martwe zboczy opadających i narastających, tak aby w zerze dochodziło do idealnego przełączenia na bardzo niskim napięciu zasilania i cała sztuka...
A tak to ktoś rozważał taką możliwość wykonania sterownika w pełni cyfrowego?
s-l16002.jpg
s-l1600.jpg
5.jpg
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Sterownik w pełni cyfrowy

Post autor: Yuri »

Nie procesora, ale raczej CPLD/FPGA, czasem procesora z wbudowanym CPLD. :D

Mieliśmy taki projekt na warsztacie z D3211, ale na razie wypadł z listy priorytetów, może do niej wróci.

Niestety, ale sprzężenie jest konieczne. Pierwotny układ rezonansowy nie zachowuje się całkiem stabilnie - jest w końcu sprzężony z układem wtórnym i jego obciążenie powoduje przestrojenie, czasem jest to na tyle widoczne że długość okresu zmienia się w poszczególnych częściach cyklu pracy cewki. Nie są to duże zmiany, ale przy prądach jakie występują w DRSSTC może być zabójcze.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik w pełni cyfrowy

Post autor: Thor »

Zgadza się, że nie trzeba wkładać żadnego żelaza czy rdzenia w uzwojenie pierwotne aby jego częstotliwość rezonansowa uległa zmianie. Wystarczy umocować uzwojenie wtórne i już się zmieni f rezonansowa, zarówno pierwotnego jak i wtórnego...
Czy tak samo podłoże czy to sklejka czy tworzywo sztuczne, wszystko ma odmienną charakterystykę elektryczną, wpływającą na f rezonansową... Rozumiem, że chodzi tu o dryf częstotliwości (jitter) podczas pracy cewki, że przy wyładowaniach zmienia się charakterystyka uzwojenia wtórnego i ta sprzężona indukcyjnie przenosi ten dryf częstotliwości do uzwojenia pierwotnego?
Chyba o to chodzi?
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Sterownik w pełni cyfrowy

Post autor: Yuri »

Tak, w dużej mierze tak. Nawet samo przeniesienie cewki do innego pomieszczenia może powodować ten efekt. Im mniejsza cewka, tym gorzej.

Za to strojenie wyprzedzenia fazowego można zaimplementować w sposób jednorazowy - nie wymagający korekty przy każdej korekcji częstotliwości pracy układu rezonansowego, oczywiście nie w nieskończonym zakresie.
ODPOWIEDZ