Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Witam wszystkich jestem tutaj nowy więc powiem kilka słów o sobie :-)

Elektroniką zajmuję się od kilku lat jednak około rok temu natchnęło mnie na budowę tesli. Jako pierwszą konstrukcję chciałem zbudować jakieś SGTC ale jak to zwykle ja zacząłem od wrzucenia się na głęboką wodę. Kilka miesięcy temu zacząłem budowę DRSSTC. Wszystko ładnie pięknie do czasu aż w miarę dokładnie dobrałem kondensatory od rezonansu po stronie pierwotnej. Wcześniej roboczo było wrzucone 1u a teraz jest 23.5n i nonstop palę tranzystory. Tesla pracuje na około 375kHz. Zauważyłem że z feedbackiem jest problem i zastanawiam się czy nie jest to problem ze rdzeniem. Do nawinięcia trafa feedbackowego użyłem rdzenia 3E25 tak jak do GDT i zastanawiam się czy był to dobry wybór. Może ktoś kto budował teslę ma jakieś złote rady odnośnie rdzenia do feedbacku.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mania-C »

Jest dużo porad na forum wystarczy przeczytać dowolny wątek o DRSSTC i z każdego tematu można deko wiedzy wyciągnąć. Złotych rad niema i powiem szczerze że DRSSTC wcale nie jest dobre na start.
Musisz podać dużo więcej danych może jakieś zdjęcia z konstrukcji itd. aby można było dobrze ocenić co jest nie tak.
Jeśli palą się klucze to dlaczego myślisz że chodzi o feedback ?
Ja bym patrzył na prąd w obwodzie oraz na długość czasu włączenia i tu najpierw był pewien że jest wszystko ok.
jakie klucze dobrałeś do konstrukcji ?

Pozdrawiam
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Tranzystory to IRFP460 całość jest zbudowana w pełnym mostku.
Tesla pracuje na 340kHz. Wszystkie oscylogramy zostały zrobione przy podaniu 1kHz na interrupter i podaniu z autotransformatora ok 50VAC.
Obudowa pochodzi z czasów gdy zaczynałem się zajmować elektroniką i nadużywałem ciepłego kleju. :D Proszę o wyrozumiałość.
Przy podaniu około 140VAC z autotransformatora mosfety się poddają. :(
Po rozwiązaniu problemu z dymiącymi mosfetami mam zamiar przerobić płytkę, usunąć kostki i dać o wiele grubsze kable.
Przerobiłem feedback, teraz działa o niebo lepiej tzn przewinąłem ze 10:100 na 1:100. Myślę że do mosfetów trzeba jakieś snubbery dorzucić bo jak jest pomiędzy D i S widać gołym okiem. Wie ktoś jak wyliczyć pojemność snubberów jeśli chodzi o teslę ?
Załączniki
Tesla
Tesla
Środek tesli
Środek tesli
GDT
GDT
pierwotne GDT
pierwotne GDT
Przebieg na jednym z mosfetów podczas pracy pomiędzy D a S
Przebieg na jednym z mosfetów podczas pracy pomiędzy D a S
Przebieg na jednym z mosfetów podczas pracy pomiędzy D a S (przybliżone)
Przebieg na jednym z mosfetów podczas pracy pomiędzy D a S (przybliżone)
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V1
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V1
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V2
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V2
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V3
Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu Sonda oscyloskopu luźno w powietrzu V3
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Wyjście GDT (przy obciążeniu mosfetami)
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mania-C »

No wiec od początku teraz zupełnie inaczej można porozmawiać :)
Co do konstrukcji eee nie przyczepiam sie sam nieraz spinam coś od niechcenia.
Pierwsza z rzeczy DRSSTC na mosfetach ona niema prawa działać. Nawet jeśli założę że tesla operować będzie na prądzie 40A (bez szału) to wychodzi mi że moc strat odłożona na mosfecie wyniesie 432W. Gwarantuje że wyleci w powietrze gdyż nota katalogowa mówi o tym że maksymalne straty jakie uniesie to 280W. Oczywiście nie doliczam że DRSSTC pracuje w bursie gdzie jeszcze bardziej klucz się nagrzewa gdyż nie jest w stanie oddać tak szybko ciepła z struktury.
Druga z rzeczy kondensatory odprzęgające lepiej dobrać eksperymentalnie , liczenie ich wcale w takich konstrukcjach troszkę niema sensu. Założył bym 1uF na każdą gałąź pół mostka i po problemie.
Trzecia rzecz Dlaczego sygnał z transforma Bramek jest taki dziwny , jakby miał ogromy czas martwy ? co tam jest grane w samym sterowaniu kluczami ?
Przebieg na kluczach chyba ma 50% wypełnienia a na żadnym plocie z oscyloskopu nie widzę sygnału z GDT który ma % wypełniane.
Może to sygnał z interruptora a nie z GDT ?

Czwarta rzecz to co pokazuje zdjęcie " Przebieg na jednym z mosfetów podczas pracy pomiędzy D a S " jest tragiczne w zasadzie wcale bym się nie zdziwił jeśli były by tam duże zwarcia skośne. Jak bardzo gorący jest radiator po pracy przy 30V przez minute ?

DRSSTC powinna pracować na więcej jak 1:100 bo dla 100A(primary) masz ciągle na wyjściu 1A to jest dużo.

Może to nie jest DRSSTC ? tylko SSTC ?

Pozdrawiam
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Konstrukcja działa na takiej zasadzie jak OneTesla. Zastanawiam się nad zmianą MOSFET-ów na IGBT-y. Jak tylko znajdę chwilę to zacznę eksperymentować ze snubberami. Radiator nawet po dłuższej pracy (przy podaniu 100V) nagrzewa się najwyżej o kilkanaście stopni. Bardzo mnie to zdziwiło ale mógłbym użyć znacznie mniejszych radiatorów a przy krótszej pracy mogły by być nawet chłodzone pasywnie. Zdjęcia które dodałem to rzeczywiście oscylogramy z GDT. Postaram się w najbliższym czasie dodać jakiś filmik na którym widać jak moja tesla pracuje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mania-C »

No tak tylko "ŁAN-TESLA" nie jest oparta o MOSFETy :). Jej punt pracy to bodajże około 200Ap-p.
Aaaa z tym ciepłem to głupie pytanie napisałem, zapytałem o ciepło równocześnie mając w pamięci że nie nadąża go oddawać. Wiec co ma się nagrzać :P
To ciepło jest gigantyczne tylko w bardzo krótkim czasie mimo to na tylko długo że uszkadza strukturę mosfeta.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Thor »

Konstrukcja One Tesla nie zapewnia niestety przełączenia w zerze prądowym, tam tylko przerzutnik D pilnuje tego by zawsze były pełne paczki. Część mocy to półmostek, zaś cewka u nich jest małych wymiarów, stąd dlatego to chodzi. Do tego tylko IGBT się nadaje no i musiałbyś przerobić konstrukcję na półmostek, albo zmienić sterowanie...
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Thor pisze:Konstrukcja One Tesla nie zapewnia niestety przełączenia w zerze prądowym, tam tylko przerzutnik D pilnuje tego by zawsze były pełne paczki. Część mocy to półmostek, zaś cewka u nich jest małych wymiarów, stąd dlatego to chodzi. Do tego tylko IGBT się nadaje no i musiałbyś przerobić konstrukcję na półmostek, albo zmienić sterowanie...
Przez zmianę konstrukcji masz na myśli wpakowanie do tesli prediktera lub UDriver ?

PS: Tak przy okazji to gdzie znajdę linki do pobrania plików od UD ?
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Thor »

Tak, bo innej opcji nie ma... chyba, że sam coś wymyślisz :)

http://www.loneoceans.com/labs/ud27/
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Wracając do pytania z tematu: Czy te rdzenie: https://www.tme.eu/pl/details/tx42_26-3 ... 2613-3e25/ będą nadawały sie na OCD i feedback do prediktera ?
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mania-C »

oczywiście że tak, niemal wszyscy z forum je stosują.
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Mam takie pytanie. Jako że buduję małą DRSSTC więc przekładnik prądowy zrobiłem 10mV/1A (100zw na 3E25 i rezystor 1R). Czy przekładnik do detekcji przebiegu napięcia też ma zostać zbocznikowany rezystorem lub nawinięte tylko kilka zwojów czy po prostu podłączyć pod predikter(tzn: PAD15 i PAD13) ? Domyślnie chciałem nawinąć trafo do detekcji napięcia po prostu 100zw i podłączyć bezpośrednio pod predikter. Drugie pytanie to czy mam dać parę UCC37322 i 37321 czy 2 takie same ? na płytce od prediktera widzę że jeden jest osobno po przerzutniku schmitta więc chyba dwa takie same.
Pozdrawiam
Mr. Meeseeks
Posty: 9
Rejestracja: 9 sty 2018, 21:13

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mr. Meeseeks »

Cześć mam mały problem z predikterem. Po podłączeniu go do napięcia działa ok(może nie do końca) słychać na GDT częstotliwość którą ustawiłem w interrupterze. Po chwili tak jakby sygnał zaczyna się dusić, jakby coś się wzbudzało. Gdy ustawiam R1 wyżej niż masa to wtedy działą stabilniej. wyjścia od transformatora feedbackowego podłączałem w obydwie strony, dobierałem różne rezystory (od 0.5R DO 100R) i nic. Wydaje mi się że trafa nawinąłem prawidłowo ale umieszczę ich zdjęcie. Po obserwacji napięcia między E i C dowolnego tranzystora na mostku widać krótko mówiąc syf. Testowo zrobiłem mostek z IRGPC40 (tylko takie miałem i niedługo kupię inne) jednak wyładowania to około 1-2mm i to dopiero po zbliżeniu kabla od uziemienia. Zauważyłem też że na oryginalnym schemacie z forum nie ma połączenia 2 nóżki układu GD1 więc naniosłem u mnie poprawkę. Wydaje mi się że sygnał z gdt dziwnie wygląda(rdzeń 3E25). Chciałbym się też upewnić że dobrze rozumiem ten układ. Proszę potwierdzić/skorygować moje "obserwacje".
-Napięcie na potencjometrze R1 należy zrównać z napięciem masy
-Potencjometry R5 i R6 są od ustawienia zboczy opadających i narastających
-Potencjometry R7 i R8 są od ustawienia czasów martwych i jeżeli stosuję GDT to ustawić jak najniższą rezystancję.

Jak myślicie czy jest możliwe żeby była to wina mosfetów których użyłem do testu?
Załączniki
Predikter.png
Trafa feedback
Trafa feedback
Całość
Całość
Sygnał GDT nieb-za kondensatorem żół-przed
Sygnał GDT nieb-za kondensatorem żół-przed
Sygnał GDT przybliżenie
Sygnał GDT przybliżenie
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Jaki rdzeń do trafa feedbackowego

Post autor: Mania-C »

gdzie są rezystory bocznikujące dla GDT ? jakiej są wartości ?
ODPOWIEDZ