Pierwsza cewka

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

Witam i pozdrawiam wszystkich forowiczów!

Już od dłuższego czasu badam temat cewek tesli oraz ich rodzaje, gdyż niesamowicie mi zaimponowały. Od kąd je odkryłem, myślałem o zbudowaniu własnej :D. Może DRSSTC nie wydaje się być dobrą jak na pierwszą w życiu (przynajmniej ja tak uważam), lecz budowa wersji z iskrownikiem nie za bardzo mi odpowiada. Przechodząc już do głównego wątku mam dla was kilka pytań i próśb.

1.Do czego służy predikter?
Przypuszczam, iż jest to układ, który jest odpowiedzialny za wysyłanie impulsów tu uzwojenia pierwotnego.

2.Jaka jest różnica między uzwojeniami zestrojonymi na np. 80kHz, a 300kHz? Czy zmienia to moc, rodzaj wyładowań lub różnica jest przy doborze komponentów (np. IGBT)

3.Czym różni się cewka na pół-mostku, a pełnym-mostku?

4.Czy moglibyście podać mi jakiś gotowy, sprawdzony schemat oraz może opis budowy? Interesuje mnie cewka o rozmiarze nie przekraczającym 1m.

I na koniec: czy macie dla mnie jakieś rady podczas budowy? Jakby ktoś pytał, jakie jest moje doświadczenie z elektroniką, to z góry odpowiadam: elektronika to moje hobby i nigdy nie uczyłem się w żadnej szkole związanej z elektronika. Znam podstawowe zasady i typowe elementy pojawiające się w wielu projektach. Od roku bawię się z arduino.

Z góry bardzo dziękuje wszystkim, którzy zechcą poświęcić czas i pomóc komuś tak zielonemu jak ja :)
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Thor »

Na temat budowy DRSSTC można się rozpisywać na wiele stron, więc daleka droga czeka cię jeśli nie wiesz czym różni się mostek od półmostka. Poczytaj i zapoznaj się z tematami na forum na początek...
Jeśli chcesz gotowe PCB do wykonania to udostępnia go OneTesla na samym dole do pobrania:
https://onetesla.com/downloads
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Re: Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

Dobrze, dziękuję ;) Na pewno jeszcze poczytam :D Ale już odkładając na bok wszystko co wcześniej pisałem... Chciałbym się dowiedzieć jak duże znaczenie ma częstotliwość rezonansowa? Znaczy, czy wyznacza się ją tylko, alby dobrze dobrać podzespoły, czy może ma jakieś inne znaczenie?
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Thor »

Bardziej niż częstotliwość ma znaczenie rezystancja obwodu i użytych kluczy. Duże znaczenie to ma częstotliwość ale przy SSTC, gdzie wzrost częstotliwości powoduje wzrost reaktancji cewki...
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Mania-C »

Witamy na Forum

To może przejdę do dwójeczki :D

2.Jaka jest różnica między uzwojeniami zestrojonymi na np. 80kHz, a 300kHz? Czy zmienia to moc, rodzaj wyładowań lub różnica jest przy doborze komponentów (np. IGBT)

"Czy zmienia to moc," - zależy jaka ale ogólnie tak prąd narasta wolniej per cykl niż w cewkach o niskich rezonansach. wynika to z tego że do układu rezonansowego moc dostarczana jest relatwnie krótko i co ciekawe jeszcze bardziej spowalnia wraz z zbliżaniem się do zrównania reaktancji.
"rodzaj wyładowań" - Trochę nie, trochę tak. Z reguły DR pracujące w wyższych częstotliwościach nie rozpędzają sie powyżej powiedzmy tych 300A w pierwotnym co później skutkuje tym że końcowe wyładowania są inne, swoim wyglądem " jakby chudsze" - choć dziwnie to brzmi ale tak można to czuciowo opisać.
ciekawostka: Cewki przy f rez. 80hz już w 3 cyklu potrafią mieć 300A.


@Thor W drsstc również jest ważna o ile nie najważniejsza.Głównym parametrem doboru elementów w DR jest właśnie Frez oraz założony maxymalny prąd rezonansu p-p


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Re: Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

@Mania-C znaczy, że teoretycznie im mniejsza f tym lepszy "efekt"? A jak ma się to do podzespołów? Rozumiem to mniej więcej tak: podzespoły nie muszą pracować w bardzo wysokich częstotliwościach, ale za to muszą być " wytrzymalsze" (tak jak mówiłeś: "już w 3 cyklu potrafią mieć 300A")

@Thor pytanie pewnie banalne jak 2+2, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi... :/ Czym są klucze? Domyslam się, że może chodzić o tranzystory, lecz jeśli mowie źle, to popraw mnie :P
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Mania-C »

Tak to już z nimi jest im więcej mocy tym więcej mocy im szybszy narost pradu rezonansu tym spektakularniejsze efekty moga być (oczywiscie analizujac ta sama konstrukcje bo kazdy uklad rezonansowy ma swoją wartość absorcji energii). Żebyś mnie źle nie zrozumiał bo cały czas piszemy o częstotliwości a przecież to tylko efekt uboczny dlaczego Tesle pracujace z mniejszą f rez mają na ogól lepsze osiągi. Prawdziwa odpowiedź kryje się jeszcze w dwuch parametrach SOA i Pd (tot). Drsstc która pracuje w wyższych częstotliwościach też się da zestroic tak by prąd szybko rósł. Z tym że to jest trudne do wykonania i opanowania z uwagi na między innymi te parametry które opisałem. Podkreśla też ze analizujemy tylko klasykę drsstc inne odmiany drsstc jak chociaż by qcwdrsstc działają troszkę na innych zasadach i mimo dużej F reż mają spektakularne efekty.

Ps klucze to tranzystory
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Re: Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

Dobrze, dziękuje za odpowiedź. Chciałbym się jeszcze zapytać o jedna rzecz: Jak zasilać cewkę? (chodzi mi bardziej o testowanie) Wiem, że do tego celu można użyć autotransformatora, lecz czy można sobie jakoś poradzić bez niego? Teoretycznie można chyba kupić np. transformator 230v>110v lecz jest to dość drogie rozwiązanie i już chyba lepiej wyszłoby jakby kupić autotrafo, używkę :/ Co na ten temat powiecie?
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Mania-C »

Moim skromnym zdaniem to w złym kierunku patrzysz jak coś jest potrzebne to nie szuka się opcji B do tego :) . A to dopiero początek wydatków z czubka góry lodowej :).
Autotrafo jest dobrane do tego bo jest wygodne w użytkowaniu, niektórzy stosują SCRy (regulatory mocy) ale z tym wiąże sie spore ryzyko że coś "szlak trafi". Inni stosują trafa z odczepami. Rozwiązań dużo ale mało wygodnych.
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Pierwsza cewka

Post autor: IRFP460 »

Trzy pytania do zalozyciela tematu.
1. Jak rozumiem, zwykle SSTC juz budowales, tylko przez skromnosc to przemilczales?
2. Jesli na pierwsze pytanie odpowiedziales przeczaco to nie masz co czytac, ale ja sie kiedys bym chcial zabrac za jakies DRSSTC i od jakiegos czasu sprowadzam elementy. Mam wszystkiego po pare sztuk, bo tak taniej, wiec mozna by polaczyc sily w kompletowaniu czesci tak, by wyszlo taniej.
3. Jaki masz budzet na cala konstrukcje?
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Thor »

Tak klucze to tranzystory.
Jako zamiennik autotransformatora możesz użyć szeregowego regulatora napięcia na triaku, można kupić taki za kilkanaście złotych kupić albo za jeszcze mniej zrobić samemu.
Ja takiego używam i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Re: Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

@Thor to wcale nie jest taki zły pomysł :)


@IRFP460
1. Jak już wspomniałem to moja pierwsza cewka
2 i 3 Jak narazie wszystko jest w fazie planów i przemyśleń. Nie mam jeszcze ustalonego konkretnego budżetu, ani dokladnego planu budowy, także na razie jeszcze się na nic nie porywam. Najpierw muszę to dobrze przemyśleć, zwłaszcza, że budowa nie kosztuje 50zł



Tak swoją drogą, odchodząc od głównego tematu, to rozebralem dzisiaj stary monitor z kineskopem, więc przy okazji wylutowalem z niego flyback, całkiem fajne kondensatory i 2 większe tranzystory, choć jak narazie nie wiem jakie mają "limity" :P
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Yuri »

Thor pisze: Jako zamiennik autotransformatora możesz użyć szeregowego regulatora napięcia na triaku, można kupić taki za kilkanaście złotych kupić albo za jeszcze mniej zrobić samemu.
Ja takiego używam i jestem zadowolony.
Świetny pomysł, ale do regulacji żarówki... :) Przecież najprostszy regulator fazowy nic nie da - takowy otwiera triaka przed szczytem sinusa więc kondensator i tak dobije do napięcia szczytowego sieci, nie nastąpi uśrednienie wartości skutecznej. Musiałbyś dodać jeszcze filtr w postaci bardzo masywnego dławika (można by od razu wykorzystać prostownik tyrystorowy), ale czy jest sens..?

@trans1x2d: Autotrafo to mniejsza, masz chociaż oscyloskop?
Ogólnie, wybrałeś sobie ekstremalnie nieodpowiedni układ jak na początek. Raczej wiedza którą nabyłeś przy zabawie z Arduino przyda Ci się po zbudowaniu DRSSTC. Przy urządzeniu tego typu podstawy z zakresu elektroniki to o kilka lat nauki za mało. :)
trans1x2d pisze:I na koniec: czy macie dla mnie jakieś rady podczas budowy?
Najlepszą radą byłoby zacząć od innej konstrukcji. ;)
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Thor »

Jest sens... daje radę do regulacji napięcia przy DRSSTC jeśli nie ma nic lepszego pod ręką.

Racja, że kolega sobie wybrał zbyt ekstremalny projekt jak na pierwszy raz, no chyba, że może kupić sobie gotowy zestaw DRSSTC do samodzielnego montażu. Są tam gotowe PCB, zestaw części, instrukcje obsługi itp. Więc jeśli podstawy elektroniki ma opanowane może spróbować złożyć taki zestaw na sam początek.
Awatar użytkownika
trans1x2d
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2016, 14:34

Re: Pierwsza cewka

Post autor: trans1x2d »

Myślę, że możecie mieć racje :( Więc w takim razie co byście mi polecili? Zwykłą SG?


A co do tych gotowych zestawów, to myślę, że niektórych z nich ceny są troszkę przesadzone. Choć z drugiej strony patrząc to cena i tak wyszłaby podobna, z powodu kupowania elementów u różnych sprzedawców i ściągania ich. No cóż w takim razie będę się musiał wstrzymać, zwłaszcza, że gotowy zestaw nie zadowoli mnie na pewno, tak jak coś zbudowane własnoręcznie.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 283
Rejestracja: 23 paź 2014, 08:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza cewka

Post autor: Thor »

Co poniektórzy to śpiewają sobie kosmiczne ceny, ale jest całkiem ciekawy zestaw za 300 dolarów, który oprócz całej elektroniki zawiera nawiniętą cewkę i toroid:
http://easternvoltageresearch.com/drsst ... brute.html
Zestaw nie tak aż gotowy, gdyż trzeba go zmontować i uruchomić i myślę, że i to będzie całkiem dobrym wyzwaniem jak na początek. SG bym odradzał, ze względu na koszta i problemy jakie generuje. Gotowa cewka i toroid to też plus, gdyż te elementy też kosztują sporo pracy przy wykonaniu....
IRFP460
Posty: 203
Rejestracja: 28 wrz 2015, 13:23

Re: Pierwsza cewka

Post autor: IRFP460 »

Ja bym proponował SSTC, półmostek, najpopularniejszy schemat, docelowo zasilane z sieci. Jeśli byś się zdecydował to bym mógł Ci pomóc cały projekt doprowadzić do końca oraz odsprzedać znaczną część potrzebnych części (z reguły zamawiam po więcej sztuk z chin, do tego też w TME kupowałem po przecenie odpowiednie rdzenie na GDT).
Zostałaby kwestia płytek, czy byś je sam wytrawił i zlutował, oraz uzwojeń (jeden z forumowiczów tutaj podobno okazyjnie nawija, ja nie miałem okazji korzystać z jego usług, ale możliwe, że jednak niedługo skorzystam, bo uzwojenie które mi wcisnął za pomoc @wymoderowano zadymiło po 30 sekundach pracy cewki - tam był drucik na drucie).
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Pierwsza cewka

Post autor: lodzik1990 »

Jak będzie taka potrzeba to się uzbroi rure w drut miedziany:-)
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
ODPOWIEDZ