[DIY] Moja DRSSTC

Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (ang. Dual Resonant Solid State Tesla Coil). W przeciwieństwie do SSTC rezonans występuje również po stronie pierwotnej transformatora Tesli za sprawą innej konstrukcji obwodu pierwotnego.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

[DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Nadszedł chyba czas żeby się pochwalić osiągnięciami w dziedzinie drsstc. Po przeszło roku walki z tematem mogę chyba stwierdzić że wiem co robię i do czego dążyć w tej kwestii. Pierwsze próby przeprowadziłem we wrześniu zeszłego roku prace zaczęły się jednak dużo wcześniej. Opóźnienie wynikło z długiego czasu oczekiwania na kondensatory do obwodu pierwotnego - sprowadzone z USA. Oczywiście jako początkujący nie do końca wiedziałem jak się zabrać do tematu wzorowałem się głównie na projekcie DRSSTC1 Steve-a Warda. Oczywiście ze względu na moją niewiedzę oraz niedoskonałość tego projektu nie obyło się bez strat materialnych - 3 uszkodzone pół mostki IGBT :cry:. Główne błędy jakie popełniłem to niepoprawne sterowanie tranzystorów - zbyt niskie napięcie bramkowe, nieprawidłowy kształt przebiegów. Niepoprawne strojenie - zbyt wysoka częstotliwość pracy obwodu pierwotnego w stosunku do wtórnego i wreszcie niepoprawne obchodzenie się z ogranicznikiem prądowym. podejrzewam że można by wymienić jeszcze kilkanaście błędów które popełniłem. Po zgłębieniu tajników obchodzenia się z IGBT doszedłem do jednoznacznego wniosku - jedną z najgroźniejszych rzeczy jakie mogą sie przytrafić w tym układzie są szpilki napięcia w momencie przełączania tranzystorów. Postanowiłem je więc całkowicie wyeliminować. Nie Jest to proste zadanie ale na szczęście z pomocą przyszedł Finn Hammer ze swoim genialnym predikterem. Po kolejnych kilku tygodniach poszukiwania udało mi się skompletować wszystkie elementy. Głównym problemem są wzmacniacze operacyjne LM7171 które pomimo niezbyt wygórowanej ceny (ok 10-15zł/szt) są w Polsce dość trudno osiągalne. Znalazłem je w Farellu i już miałem zmawiać kiedy przypadkiem (próbując odszukać stronę z nimi w Farnellu poprzez google) natrafiłem na aukcję z tymi wzmacniaczami ;). Komparatory AD790 można dostać bez problemu w TME są one jednak dość kosztowne niemniej jeden szybki rzut oka na notę katalogową i cena staje się uzasadniona. Reszta elementów sterownika nie odbiega zbytnio od układu Steve-a. Podobnie synchronizacja na 74HC109 i negatory 74HC14 drivery mosfetów UCC w tym przypadku zastosowano jeden dodatkowy negator w związku z czym oba drivery są tego samego typu. Ciekawostkę stanowi sposób zwiększenia wydajności driverów bramek. Zastosowałem w tym celu mostek na "małych" mosfetach sterowany pośrednim GDT który dopiero steruje gigantycznym GDT od tranzystorów głównych. Zapewnia to bardzo małą impedancję drivera oraz dużą wydajność prądowa w impulsie. Nie jesteśmy też ograniczeni maksymalnym napięciem zasilania driverów które dla UCC wynosi 18V. Można dać nawet 70V i GDT w układzie 4:1:1:1:1 co bardzo poprawia parametry sterownika. Ponieważ "transformacji" przez GDT ulega także impedancja strony pierwotnej co oznacza czterokrotne jej obniżenie a to z kolei zmniejsza nie pożądane oscylacje wnoszone przez tę impedancję. W chwili obecnej jednak GDT jest 1:1:1:1:1 a napięcie zasilania to 18V. Puki co wszystko wydaje się działać poprawnie. Nie mam żadnych szpilek na IGBT w trakcie pracy są one praktycznie zimne a przebiegi na bramkach bliskie idealnym. Dołączam zdjęcia i filmiki z pracy. pierwszy filmik został zarejestrowany we wrześniu drugi dzisiaj. Dlaczego z nowym sterownikiem efekt jest słabszy? Ponieważ w zeszłym roku OCD było ustawione na wartość grubo powyżej 1kA o czym nie wiedziałem myśląc że jest to około 500A ... Dziwiłem się tylko dlaczego rurka na pierwotnym tak mocno się nagrzewa :twisted: Oczywiście skończyło się uszkodzeniem mostka. Obecnie OCD jest nastawione na 700A a tesla osiąga ten prąd w siódmym cyklu. jednakże na oscyloskopie widać wyraźnie jak bardzo nie stroi ten układ w obecnym stanie (nie mam zięcia oscylogramu). Czeka mnie jeszcze sporo strojenia i budowa drugiej identycznej cewki potem planuję oczywiście modulator muzyczny :D Koszta ? Nie mam pojęcia jak wysokie przy drugim tysiącu wydanym na ten cel przestałem liczyć. Oczywiście wliczam wszystko - kable elementy rurkę na pierwotne itp. praktycznie nic poza materiałem na podstawę i jedną rurą na wtórne nie miałem.

Załączniki
test[1].JPG
DSCN5664[1].JPG
TX58[1].JPG
DSCN5120[1].JPG
ringup[1].JPG
oldvsnew[1].JPG
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Po wczorajszych próbach informuje że mam już dwie pełnosprawne DRSSTC ;) załączam film i fotkę:
twoDRSSTC.JPG
Mam nadzieję że już niebawem usłyszę pierwsze melodie wygrywane na tych cewkach.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Ładnie to wygląda ale też wygląda na to że nie działają tesle w przeciw fazie tylko w fazie a co za tym idzie wyładowania nie łączą się. Ja bym jeszcze próbował zmniejszyć ich odległość do 3 metrów. Chciałbym tez zobaczyć co się dzieje na pierwotnym uzwojeniu- przebieg prądowy kiedy łączą się dwie iskry. Jak przełożysz kable uzwojenia pierwotnego to pamiętaj o przełożeniu przekładnika ;) tzn. odwróceniu go.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Moja DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Jak wygląda kosztorys dla DRSSTC ?
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Pisałem że nie liczyłem... 1500zł to wydaje sie minimum ... w praktyce więcej
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

No wreszcie cewki działają jako twin :) Załączam film i kilka "fotek" - wyciętych pojedynczych klatek z filmu.
spark 6.jpg
spark 4.jpg
spark 3.jpg
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Moja DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Wszystko nadal działa jak należy ? Mógłbyś wstawić jakąś szybę między dwie tesle?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Nie licząc jednego IGBTka rozwalonego przez głupotę i słabą baterie w innterrupterze wszystko działa. Szyba ? a po kiego ??
szkielet-s1

Re: Moja DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Szyba po to by wyładowania przybrały kształt przeszkody czyli szyby.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Moja DRSSTC

Post autor: piglet11 »

Widzialem taki efekt w laboratorium wysokich napiec w AGH. Tylko, ze tam przypozyli wysokie napiecie z generatora. Najbardziej podobal mi sie generator GU-400(zmodyfikowany Marx), jak strzelil to az ciarki po plecach przeszly :D.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Tesla to nie jest właściwe urządzenie do takiej zabawy lepszy marx.
szkielet-s1

Re: Moja DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Szkoda, że na vischay nie ma Sample request przy IGBT GB100TS60. Skąd proponujecie abym dostał te igbt?.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Ebay/allegro innej taniej drogi niema. Sampli IGBTków nie wysyłają już.
szkielet-s1

Re: Moja DRSSTC

Post autor: szkielet-s1 »

Dżejwor może masz namiary na takie igbtki?
Mnie zależy najbardziej na zdobyciu tych tranzystorów oraz kondensatorów.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Wreszcie udało się zrobić jakieś udane zdjęcia wyładowań. Pozdrowienia i podziękowania dla Krokusa za nie ;)
Załączniki
IMG_1326.jpg
IMG_1323.jpg
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Nowy sezon nowy filmik. Sorry za złą jakość ale w sumie iskra wszyscy wiedzą jak wygląda proponuję skupić się na dźwięku ;) [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FLjppQjcj8s[/youtube]
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Wreszcie mogę się pochwalić prawie poprawie działającym interrupterem ;) Jakość dźwięku nie najlepsza bo nie udało się nagrać kamerą :/ Musiałem aparatem.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dQlmnHltuIc[/youtube]
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: slu_1982 »

Noo właśnie, ale coś tam widać. Szkoda że nie ma fotki z dnia bo wszystko dookoła też jest ciekawe :D Mam nadzieje że telathon wyjdzie i zobaczymy je wszyscy na żywo !
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Midi skończone, tesle skończone nic tylko się bawić :) i budować kolejną :P Załączam filmik. Tesle podświetlone reflektorami diodowymi - wreszcie coś widać :D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KjCrDxPe ... ideo_title[/youtube]
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: [DIY] Moja DRSSTC

Post autor: Dżejwor »

Ostatecznie stało się to czego się obawiałem przez ostatnie 2 lata - moje MMC okazały się najsłabszym ogniwem :( czeka mnie wymiana na coś mocniejszego. Niemniej jednak fotki i filmik do obejrzenia ;)
DSCN8752.JPG
DSCN8750.JPG
DSCN8751.JPG
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qzbe1MAN ... ature=plcp[/youtube]
ODPOWIEDZ