Proszę o pomoc w obliczeniach

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Witajcie
Ostatnio z racji dużej ilości wolnego czasu postanowiłem zbudować lampową cewkę tesli, jednak analizując schematy nie mogę się doszukać obwodu rezonansowego LC który by pracował z częstotliwością pracy danej cewki. Przechodząc do rzeczy, do obliczenia indukcyjności uzwojenia pierwotnego używam programu Tesla Coil Designer v.1.0 a. A schemat do przeanalizowania wziąłem ze stronki http://danyk.cz/vttc2.html . Na starcie pojawił się problem które uzwojenie jest uzwojeniem sterującym, Ja obstawiałbym że to z 11 zwojami, ponieważ połączone jest z siatką sterującą lampy. No a to drugie uzwojenie, to uzwojenie rezonansowe, no tylko jak ono jest w sumie sterowane? Rozumiem że uzwojenie sterujące nadaje odpowiednią częstotliwość pracy układu, tak więc po co ten kondensator przy uzwojeniu z 13 zwojami? On też oddziaływuje na częstotliwość rezonansową? Z obliczeń wynika że 13 zw na średnicy 16 cm nawinięte drutem o średnicy 1mm ma indukcyjność 50uH, a układ z kondensatorem 470pF tworzy układ pracujący z częstotliwością 1038212Hz no a układ pracuje z z częstotliwością 1 MHz. Dobra potem przeanalizowałem 2 obwód szeregowy LC czyli 22n i 36uH, pracuje on z częstotliwością 168MHz. Więc ja się pytam gdzie ten 1 MHz? Możliwe że w tym obwodzie tak dużą rolę odgrywa uzwojenie wtórne i indukcyjność wzajemna? Mam zamiar użyć parametrów z gotowego układu, i zmienić tylko wymiary uzwojenia wtórnego zachowując taką samą częstotliwość własną uzwojenia. Które uzwojenie pierwotne powinno mieć regulowane odczepy to z 11 zw łączonymi do siatki czy to z 13 zw?
Pozdrawim i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Może angielska wersja opisu będzie łatwiejszą do zrozumienia: http://danyk.cz/vttc2_en.html

470p to kondensator rezonansowy i tworzy układ LC z uzwojeniem 13 zwojów. To uzwojenie powinno mieć więcej zwojów - trzeba eksperymentalnie dobrać umiejscowienie odczepu tak, aby częstotliwości rezonansowe obwodu wtórnego i pierwotnego się zgodziły.

Uzwojenie 11zw steruje pracą lampy, kondensator 22nF służy blokowaniu przepływu prądu stałego przepuszczając tylko sygnał sterujący. Nie ma wpływu na częstotliwość pracy, nie pozwala jedynie na przepływ dużego, zbędnego prądu z siatki do masy.
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Oto efekt mojej pracy, częstotliwość pracy to ok 1,6MHz, schemat standardowy na jednej lamie GU-81, kondensator rezonansowy ma pojemność 1,5nF, troszkę duży, ale akurat taki wyszedł. Zrobiłem okładki z foli aluminiowej a jako dielektryk została zastosowana folia z polietylenu niskociśnieniowego. Dałem chyba 7 warstw folii o grubości 0,2mm i całość zalałem w oleju roślinnym. Sęk w tym że na wejściu zastosowałem od razu za transformatorem z mikrofali mostek Graetza. A nie powielacz jak w innych projektach. Jak ogarnę kondensatory to wprowadzę poprawki. No i teraz moje pytanie jest następujące. Jak ludzie tworzą lampowe cewki tesli o pracy impulsowej. Stawiam że polega to na kluczowaniu, jednak jedyny schemat jaki znalazłem miał wpięty tranzystor IGBT szeregowo w obwód katody. To trochę głupie moim zdaniem, bo ten tranzystor powinien wytrzymać co najmniej napięcie zasilania po powieleniu czyli ok 5KV? mam rację? Jakie są inne opcje kluczowania takiej cewki? Czy ma jakiś sens dawanie za układem prostowniczym kondensatora o większej pojemności by wygładzić napięcie? Ogółem wzorowałem się na schemacie z tej stronki http://danyk.cz/vttc2.html.
Załączniki
P1020305.JPG
P1020315.JPG
P1020323.JPG
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Co rozumiesz przez pracę impulsową? Chodzi o coś takiego? https://www.youtube.com/watch?v=NC67pBkDFzU

To druga prócz większego napięcia zasługa podwajacza napięcia - w jednej połowie cyklu prądu przemiennego jest on ładowany, w a drugiej oddaje napięcie do odbiornika - cewka jest zasilana impulsami prądu przedzielonymi czasem martwym.

Można kluczować tranzystorem na katodzie, ale tego używa się raczej do modulacji audio - szukaj staccatto controller.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Mania-C »

Witam kolegów
dobrą lekcją może być zrozumienie oscylatora Fed Armstrong'a
1.GIF
W sumie to janosik cudów tu niema jak w VTTC to wzmacniacz klasy C
A jak pracuje klasyka C

A no tak:
2.gif
Jakieś wnioski ?

PS dlaczego tak wysokie to uzwojenie zrobiłeś ?

Pozdrawiam
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Co do uzwojenia, to akurat taką rurkę miałem pod ręką, a by uzyskać niższą częstotliwość pracy, musiałem nawinąć długie uzwojenie. Wolałem tą opcje niżeli ruszyć się z domu i kupić inną rurę. A co do przerywanej pracy to chodziło mi o coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=51BpFCSr6Fk
Myślę że to polega na tym że kondensatory zasilające są o kurzej pojemności, ładują się podczas przerwy w pracy, a po załączeniu tranzystora kluczującego oddają zgromadzoną energię w krótkim czasie. Co do przetwornicy którą przedstawiłeś, to zasadę działania rozumiem. Chodziło mi o taki projekt. Dobrze liczę częstotliwość rezonansową?
http://danyk.cz/vttc2.html
Ten układ działa ponoć z częstotliwością 1MHz, Policzmy częstotliwość układu rezonansowego przy lampie(pierwotnego). Mamy tam kondensator 470pF, z moich obliczeń wynika że 13 zwojów na średnicy 11cm będzie posiadało indukcyjność 32uH. Podstawiając do wzoru 1/(2*pi*(L*C)^(1/2)) otrzymujemy 1,3MHz. Dobrze liczę? Nawet dość precyzyjne te obliczenia.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Mania-C »

odpowiedz tkwi głębiej przy pracy wszystkich cewek tesli jakie są na tym świecie zmienia (zwiększa) się pojemność doziemna wraz z wzrostem korony a to znaczy że częstotliwość spada. VTTC tak jak QCW pracują zwykle w połówkach sinusa co znaczy że mamy dłuższy czas włączenia w którym rezonans się wzbudza tworząc coraz to większe wyładowania. i tym sposobem częstotliwość spada aż doooo "x"
kolejna sprawa że to co policzyłeś to uzwojenia bez sprzężeń gdy uzwojenia są sprzężone to pojemność też wzrasta.
Błędy w nawinięciu(nierównomierności).

dużo detali a wiec odpowiedz brzmi tak to może w oryginale być 1mhz i dobrze liczysz

Podesłałem zdjęcie bo pytałeś do czego służy RB i CB według mojego schematu w VTTC tez to występuje

Pozdrawiam
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Dobra to teraz tylko zostaje niewyjaśniony temat cewki z filmiku który przedstawiłem powyżej (ten na GU-50). Jest to małą lampa, a na filmiku udało się osiągnąć niesamowity efekt. Chciał bym po prostu zerknąć na schemat jak wygląda takie sterowanie.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Szukaj staccatto controller - przy połączeniu z zasilaniem VTTC z potężnego źródła pozwala przez chwilę pompować przez lampę dużo większy prąd dając mniejszą ilość wyładować, ale większych.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: lodzik1990 »

Jak jestes chetny na staccatto controller no to takowy posiadam: http://obrazki.elektroda.pl/7741678500_1426262213.jpg do tego jest transformator 2x14V
Zamieszczam schemat na podstawie ktorego stworzony zostal sterownik: http://4hv.org/e107_files/public/137819 ... roller.gif
W podstawkach precyzyjnych brakuje dwoch NE555. Jak bedzie taka potrzeba to wroca tam:-)
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Na dodatek tu przydatny zestaw informacji o VTTC (po angielsku): http://www.stevehv.4hv.org/VTTCfaq.htm

Tu napisze sprostowanie, myliłem się, kondensator 22nF służy do podtrzymania ładunku polaryzującego siatkę lampy.
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Dobra, idee sterowania rozumiem, jednak mając lampę gu81, i zasilanie tej lampy z prawie 5000V, jakiego elementu użyć do sterowania tego? Tranzystory produkuje się na góra 1000V. Zna się może ktoś z was na technologii lamp? Tak by zastąpić klucz tranzystorowy/tyrystorowy, lampą elektronową? Inną opcją jest połączenie paru półprzewodników szeregowo i sterowanie ich za pomocą trafa separującego. Ten link do stronki 4hc.org nie działa. Więc jeśli dało by radę prosił bym o wstawienie bezpośrednio schematu. I oczywiście dziękuję za dotychczasową pomoc:).
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Link do staccatto: http://stevehv.4hv.org/staccato.htm


Z tego co widzę, steve używał zwykłego triaka 400V przy napięciach zasilania sięgających 5kV.
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Czyli sugerujecie że element kluczujący nie musi posiadać wytrzymałości odpowiadającej napięciu zasilania? Tylko to mnie teraz trapi, a odnośnie mojej VTTC, to spróbuję skonstruować zwykły generator impulsu prostokątnego, jako sterowanie. A na zasilaniu cewki dam baterię kondensatorów. Układ ten się sprawdzi jeśli kluczem będzie mosfet/IGBT. Ogółem to chciałem uzyskać impulsy co 0,5-1s. Więc nie ma sensu stosować układu na 2 ne555. Jestem ciekaw czy półprzewodnik na 800V wytrzyma podłączony pod katodę lampy i masę. Kondensatory zasilające lampę zapewne będą się ładowały do napięcia 2100*(2^0,5)*2. użyję 14 kondensatorów po 220u/400v połączonych szeregowo. 16u przy 6000V to już całkiem spora energia, a jeśli to nie będzie zadowalające to podwoję baterię kondensatorów. Mówicie że to może się udać?
mariusz784
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:09

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: mariusz784 »

Choć po przemyślnie sprawy, układ przez was przedstawiony, jest tani i dość prosty, chyba zdecyduję się jutro taki złożyć.
Awatar użytkownika
Yuri
Administrator
Posty: 760
Rejestracja: 22 mar 2013, 20:12

Re: Proszę o pomoc w obliczeniach

Post autor: Yuri »

Pamiętaj aby dać równolegle do każdego kondensatora w baterii rezystor. Pozwoli to wyrównać rozłożenie napięcia na szeregu (zmniejszając ryzyko zniszczenia kondów) oraz usunąć resztkowy ładunek po odłączeniu zasilania (chroniąc Cię przed porażeniem).
ODPOWIEDZ