Jak sprawdzić lampę QBL5 ?

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
Awatar użytkownika
R.M.
***
Posty: 69
Rejestracja: 30 lis 2011, 02:00

Jak sprawdzić lampę QBL5 ?

Post autor: R.M. »

Podczas sprzątania w warsztacie znalazłem zbunkrowaną lampę QBL5/3500 :) Pomyślałem o VTTC ale jeśli jest uszkodzona to narobię się na próżno. Pytanie jak w temacie - jak w prosty sposób sprawdzić czy w lampie jest próżnia (brak widocznego getteru) i czy nadaje się jeszcze do czegoś poza przyciskiem do papieru ;) . Wygląda na mało używaną.
Załączniki
qbl.JPG
qbl1.JPG
admin

Re: Jak sprawdzić lampę QBL5 ?

Post autor: admin »

Stłuc bańkę, jak pierdyknie znaczy, że była próżnia :D A na poważnie, nic innego jak przetestowanie w prostym układzie (oscylator, wzmacniacz, prostownik) bądź potraktowanie wysokim napięciem nie przychodzi mi do głowy...
Awatar użytkownika
R.M.
***
Posty: 69
Rejestracja: 30 lis 2011, 02:00

Re: Jak sprawdzić lampę QBL5 ?

Post autor: R.M. »

Test próżności lampa zaliczyła :) . Była żarzona przez 30minut czyli rozszczelniona nie jest.
żarzenie - 6.3v, 32A kabelki zmiękły. Teraz już będzie trudniej- według wujka Google do
zmierzenia emisyjności lampy muszę zrobić zasilacz anodowy 1000v i przynajmniej 1A
wydajności. Dodatkowo drugi zasilacz najlepiej stabilizowany 800V/150mA do zasilania siatki
ekranującej. Według noty katalogowej bez zasilania siatki sterującej przy 1000v anodowego
powinien popłynąć 1A prądu anody. Jeżeli jest znacznie mniej to lampka jest wypalona. Dodam
tylko że ta tetroda ma 4KW mocy ciągłej i 8KW w impulsie więc może być z tego ładna vttc .
Załączniki
ZAZENIE_369x276.jpg
ZAZENIE_369x276.jpg (34.36 KiB) Przejrzano 3741 razy
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak sprawdzić lampę QBL5 ?

Post autor: slu_1982 »

http://www.drsparksite.com/LP.htm od razu z tym mi się skojarzyło :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ