Kondensator rezonansowy z magnetronu

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Przeglądając różnego rodzaju strony dotarłem do TU
Co sądzicie, czy ten kondensator z pinów zasilających magnetron ma jakąś rację bytu?
Napisałem już do autora, ale też czekam na wasze opinie.
Moja wersja takiego kondensatora ma 560pF więc już jest coś, kilka takich ze złomu to nie problem.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: Mania-C »

Kondensator jak kondensator w tej funkcji jaką tam pełni może on być a dlaczego autor ich użył prawdopodobnie dla tego że jest to jeden z najprościej dostępnych kondensatorów filtrujących wysokie napięcie.
BTW 560pF to tyle co nic wiec napięcia nie wygładzi.

Pozdrawiam HVtowców
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Ale tu nie chodzi filtracje, tylko o układ LC uzwojenia pierwotnego, z moich wyliczeń wychodzi że potrzebuję kondensatora ok 4nF (minimum) do poprawnej pracy.
Dostęp do złomu mam więc załatwić sobie 8szt takich przejściówek to nie jest problem, lecz czy one się spiszą przy kilku kV AC i na dodatek w.cz.?
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: Mania-C »

100% że się usmaży bo nie jest to kondensator przystosowany do pracy w wysokich częstotliwościach.
Budowa MOCa przypomina budową ruski kondensator PIO a te pracują najlepiej w setkach hz
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Nie wiem czy się rozumiemy, MOC ma najczęściej ok 1uF i 2kV a mi chodzi takie coś jak na zdjęciu:
vttc1_19.jpg
Jest to przejście pinów w magnetronie.
Danyk na swojej stronie opisał że niby można zastosować jako kondensator rezonansowy ale chciałbym też inne opinie.
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: Mania-C »

A o to cudo chodzi :| hmm no ale jak wykorzystać przejście pinów jako kondensator to jakaś wyższa matematyka chyba, której nie ogarniam :D
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Danyk napisał że takie piny mają ok 2x400pF, ja zmierzyłem swoje i mam 562pF z obu (błąd pomiaru albo odchyłka), a do mojej VTTC potrzebuje ok 4nF czyli 8szt takich "kondensatorów".
Gdyby ktoś miał na stanie VTTC i taki "kondensator" i sprawdził jak się zachowuje jako kondensator rezonansowy to byłbym wdzięczny.
Ale tak też myślę sobie, magnetron ma 2,4GHz częstotliwość pracy, w swojej konstrukcji ma dławiki, ale i przez ten "kondensator" będzie płynął jakiś prąd, bo dławiki nie odetną całego prądu 2,4GHz tylko część, takie są moje spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: lodzik1990 »

Zwin sobie kondensator z folii paroszczelnej i aluminiowej i po problemie. A tak wogole to ciezko jest znalezc gotowe rozwiazanie. Po pierwsze ceny sa kosmiczne.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Ale nawet gdzieś na tym forum była mowa o tym że wraz ze wzrostem częstotliwości będą rosły straty w dielektryku (folia) i że będzie się taki kondensator grzał.
A co sądzicie o TYCH kondensatorach, dadzą sobie rade przy 340kHz? Tyle mi wyszło jak liczyłem cewkę przez kilka programów oraz na piechotę.
Przy 10nF potrzebowałbym 22uH dla rezonansu a to daje 13 zwojów.
Tylko czy ten kondensator da rade przy takiej częstotliwości i takich napięciach.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: lodzik1990 »

Ja w swojej VTTC montowałem kondensator ceramiczny 1nF 40KV DC i jakie były efekty? a no grzał się :)
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

No to jak ceramiki się grzeją to co wstawić?
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: lodzik1990 »

cygan_elektryk pisze:No to jak ceramiki się grzeją to co wstawić?
Nie miałem na myśli tego, że kondensator nagrzewał się aż do tego stopnia, że dalsza praca VTTC była niemożliwa:).Patrz: http://img.directindustry.com/images_di ... 822911.jpg Owszem miał te 35 stopni. A co do kondensatorów ceramicznych typu pastylka to niestety one to dopiero gotują się. Patrz: http://www.conrad.de/medias/global/ce/4 ... PS_250.jpg Tych nie polecam stosować.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
admin

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: admin »

Są ceramiczne kondensatory i są ceramiczne kondensatory. Z ruskich przynajmniej dwa typy, choć podobne z wyglądu to skrajnie różne w parametrach. Miałem gdzieś link do rosyjskiej strony, były tam opisane rosyjskie kondensatory i ich przydatność do budowy tesli, jak znajdę to wrzucę.

EDIT:

http://teslacoil.ru/detalki/kondensatory/
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Pisałem do pewnej polskiej firmy zajmującej się produkcją kondensatorów HV, i odpisali że do HV i w.cz. najlepiej będzie zastosować kondensatory mikowe.
No więc co sądzicie o próbie wykonania własnego kondensatora z miki dostępnej na allegro jako płytki mikowe do mikrofalówek oraz dwóch dysków z HDD które mają 9,5Cm średnicy i otwór na środku 2,5cm co daje łącznie 66cm^2, nie mam tylko przenikalności elektrycznej dla miki to bym sobie policzył pojemność.

EDIT:
Znalazłem εr dla miki i wynosi 7, co dla kondensatora z mojego pomysłu daje ok 0,8nF.
Awatar użytkownika
lodzik1990
Posty: 316
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:33
Lokalizacja: GG 28328507 T:796782195

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: lodzik1990 »

Hmm. Widziałem, że co niektórzy kondy robili z szyb, taki przekladaniec z arkuszami aluminiowymi.
Kolego kondensator mikowy dużo wynioslby cię. W naszym kraju istnieje firma, która zajmuje się produkcją kondensatorow, zwie się MITRA. Widziałem,że tam mają kondy do Tesli.
Wykonam uzwojenia wtórne na dowolny wymiar od 0.125mm.
lodzik1990@gmail.com / BBM: 2C163574
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

No właśnie do tej firmy pisałem, ale kondensator 4nF 15kV mikowy kosztuje u nich 2149zł.
Nawinę nowe uzwojenie wtórnie, bo to przez nie mam problem. Mam 340kHz rezonansu, nawinę takie na 1-1,2MHz
Awatar użytkownika
Mania-C
Moderator
Posty: 820
Rejestracja: 2 paź 2010, 12:47

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: Mania-C »

swego czasu próbowałem zrobić jakiś interes z mitrą no i za 10nF 15kV chcą 4900zł trochę dużo ale wiadomo wysoka półka (okładziny są posrebrzane).
Kup z aledrogo kondensator ceramiczny ruski i będziesz miał po problemie
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Kondensator rezonansowy z magnetronu

Post autor: cygan_elektryk »

Sam sobie odpowiem na pytanie z pierwszego postu.
Złożyłem VTTC na kondensatorze z magnetronu, działać działa lecz iskra przy zapłonie ma ok 10cm, a po ok 1min pracy ma tylko ok 5cm, a ten kondensator jest wtedy strasznie gorący, co oznacza że nie nadaje się na takie projekty.
ODPOWIEDZ