Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Aztek »

Witam.

Jestem nowy i mam pytanie. Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81? Jego typ to MD-801EMR-1 Korzystam ze schematu ze strony http://www.otostrona.pl/moje.laboratori ... C-na-GU-81 Mam kondensatory na 2100V czy nic im się nie stanie? Są z mikrofali.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Załączniki
Trafo mikorfali.jpg
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

Pewnie, że ten mot się nada.Tylko usuń to uzwojenie, które jest nawinięte tą czerwoną żyłką. oczywiście, że musisz zastosowac kondensatory z mikrofalówki bo do tej pory większośc ludzi je wykorzystuje do vttc.
Ostatnio zmieniony 29 cze 2010, 14:00 przez szkielet-s1, łącznie zmieniany 2 razy.
admin

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: admin »

Spokojnie powinien wystarczyć. A kondensatorom pracującym w układzie jak na schemacie nic się nie stanie. Pozostałe kondensatory ceramiczne, ale dużej mocy (bywają produkcji ZSRR).

Uzwojenia czerwonego nie musisz usuwać, ale ważne by nie zostało zwarte.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Aztek »

Aha dzięki pytałem też na elektrodzie, ale tam mówili że nie bardzo się nada ten transformator chociaż ja też nie widzę przeszkód w jego użyciu do transformatora tesli. Link do tematu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1705602.html
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

Na elektrodzie piszą ,że chyba się nie nadaje do vttc bo się nie znają na tego typu sprawach. elektrodowicz tak piszę ze względu na niebezpieczeństwo jakie niesie ten transformator.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Aztek »

Wielkie dzięki za waszą pomoc. Temat można zamknąć albo usunąć.
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

tutaj tematów się nie zamyka ani nie usuwa bo te informacje mogą posłużyc innym konstruktorom, którzy będą mieli chęc zbudowac cewkę tesli.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Dżejwor »

Dodam tylko ze praktycznie każdy MOT nadaje się do VTTC bez względu na to czy ma jakieś dodatkowe uzwojenia czy niema (zawsze ma jedno spotkałem takie co miały więcej). Lepiej tego uzwojenia na siłę nie wypruwać z trafa bo można przy tym uszkodzić izolację pozostałych uzwojeń.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Aztek »

Dzięki za dobrą radę, bo miałem zamiar usunąć całe uzwojenie z tego czerwonego przewodu.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: slu_1982 »

Są tacy cwaniacy co zmieniają te czerwone uzwojenie na takie by dało 12v i z jednego transformatora mamy żarzenie i 2kv :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

No ale trzeba wiedziec ile zwojów jest na 1 volt. Pewnie eksperymentalnie to robią.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: slu_1982 »

Tak, nawinąć 1 czy dwa zwoje i zmierzyć multimetrem nie jest trudno. Około 0.95V/zwój
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: piglet11 »

Mnie udało się dziś za darmo od kolegi dostać takiego MOTa z kondensatorem :D
Koniec uzwojenia wtórnego biorę z blach?
Załączniki
mot.jpg
Ostatnio zmieniony 5 lip 2010, 06:39 przez piglet11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Dżejwor »

jak nie wiesz skąd koniec uzwojenia to sie lepiej tym nie baw jest na świecie bardzo niewiele osób które mogą opowiedzieć jak to kopie - chyba wiesz co mam na myśli ...
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: piglet11 »

Z tego co patrzyłem na niego to są normalnie wyprowadzenia do pierwotnego, a z wtórnego jeden wychodzi normalnie, a drugi jest podłączony do do blachy więc się pytam, żeby błędu nie popełnić, a i tak gdybym to podłączył to rąka tam bym nie pachał, zachowanie bezpieczeństwa to podstawa.
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

Jedna końcówka uzwojenia wtórnego jest połączona z rdzeniem w celu uniknięcia przebic. a ja się zastanawiam jeżeli tak jest połączone
z rdzeniem to czy można uziemienie razem z rdzeniem połączyc.
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: piglet11 »

Czyli tak jak myślałem ma być podłączone? Bo nie widzę innej opcji ani żadnego innego wyprowadzenia.
Co do uziemnienia to powinno chodzić jeśli tak pracuje w mikrofalówce, a transformator normalnie dotyka obudowy.


Chciałbym się wszystkiego dokładnie dowiedzieć, żeby potem w stanie zwęglenie mnie nie znaleźli.
Aztek
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2010, 13:28

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: Aztek »

Kupuje trafo toroidalne do żarzenia GU-81 i chcę się was zapytać czy transformator 175VA wystarczy?
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: slu_1982 »

Tak. Będzie dobry. 12V zasilania razy 10A to 120W a zapas zawsze jakiś musi być :)
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
szkielet-s1

Re: Czy ten MOT nada się do transformatora Tesli na GU-81?

Post autor: szkielet-s1 »

Aztek pisze:Kupuje trafo toroidalne do żarzenia GU-81 i chcę się was zapytać czy transformator 175VA wystarczy?
Znajdz sobie stary transformator o podobnej mocy 175VA i zlec komuś aby nawinąc nowe wtórne o napięciu 12,5V , J= 10,5A albo sam rozbierz rdzeń i próbuj coś robic bo na pewno taniej wyjdzie cię tak zrobic jak napisałem.
Ja tak właśnie zrobiłem. Miałem na zbyciu unitrowskie trafo i wujek za darmo mi zmienił uzw. wtórne no i pierwotne bo drut był ciut za cienki i bez problemu zasila lampkę GU-81.
ODPOWIEDZ