[WIP] vttc GU81- nie żyje

Lampowa cewka Tesli (ang. Vacuum Tube Tesla Coil). W przeciwieństwie do klasycznego transformatora Tesli pierwotny obwód rezonansowy kluczowany jest lampą elektronową, a nie iskrownikiem.
jay.c
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:18
Lokalizacja: Polska Stolica Wikliny

[WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: jay.c »

Witjcie !!

Kilka dni temu zakończyłem budowę cewki Tesli na lampie GU81 do której to szykowałem się około roku, zbierałem materiały czytałem itp. Projekt wzorowałem na tym : http://elektrolab.wz.cz/?vn=vttc_8 .
Poskładałem wszystko według opisu włączyłem i... nic, żadnych wyładowań, rezystor w postaci żarówki nie świeci buczy tylko MOT i trafo do żarzenia. Po jakimś czasie i kilku przeczytanych artykułach na temat TC zauważyłem że uzwojenia nie są zgodne w fazie ze sobą- przewinąłem więc uzwojenie pierwotne i sprzężenia w tą samą stronę co wtórne, sprawdziłem i nadal brak efektów. Radziłem się kolegi co z tym fantem ale nic nie pomogło. Cóż na początku jako diodę prostowniczą zastosowałem pojedynczą diodę z mikrofali, na niej przeprowadzałem różne próby "ożywienia" cacka; przepinałem odczepy na pierwotnym, zamieniałem początki i końce uzwojenia i nic. Dodam że przed MOTem zastosowałem autotrafo. Wyczytałem gdzieś że dla sprawdzenia czy pojawia się napięcie na wtórnym można przyłożyć neonówkę no końca uzwojenia. Tak też zrobiłem, i przy przełączaniu odczepów dwa razy zapaliła się bardzo słabym, ledwo widocznym światłem. Dzisiaj zamiast pojedynczej diody z mikrofali zastosowałem 20 połączonych szeregowo diod 1N4007/6/1, lecz po zmianie nadal nic. Zmierzyłem jeszcze że MOT pobiera około 3,6A jak włączę cewkę. Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić dlatego zwracam się do Was o pomoc... Poniżej kilka fot mojej TC

Pozdrawiam
IMAG0104.jpg
IMAG0107.jpg
IMAG0109.jpg
IMAG0115.jpg
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: krzysztof09876 »

Należało by sprawdzić czy trafo daje te 2100V zrobić łuk czy coś...
kwestia okablowania jak najkrótsze połączenia,
żarówka czy nie jest przepalona...
ceramiczne kondensatory rezonansowe czy na pewno są dobre odpowiednie pojemności?
Spróbować podnieść rurę z uzwojeniami pierwotnymi nieco wyżej,
czy koniec wtórnego jest podłączony do L2 na dole?
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
jay.c
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:18
Lokalizacja: Polska Stolica Wikliny

Re: [WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: jay.c »

Ponownie dzięki Krzychu za zainteresowanie tematem !

Więc tak:

1. Trafo sprawne, daje łuk jak trzeba
2.Co do połączeń to czy mają aż taki wpływ na rezonans ?
3.Żarówka sprawna, 100 %
4.Co do kondensatorów to różnią się pojemnością nieznacznie od tych na schemacie
5.Próbowałem, nie nie pomaga jeżeli nie pogarsza
6. Wszystko jest podłączone

Co zauważyłem że po pomiarze pojemności kondów wyszło mi że rezonansowy od uzw. pierwotnego miał pojemność mniejszą o jakieś 100pF więc dołożyłem tyle <co ciekawe pojemność obliczeniowa była idealna jak na schemacie> . Po włączeniu cewki i zabawie z przełączaniem odczepów pierwotnego zanlazłem miejsce gdzie neonówka świeci trochę jaśniej niż wcześniej.
Cóż dalej z tym fantem ?
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: krzysztof09876 »

Ja obstawiam uszkodzoną lampę GU-81...
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: slu_1982 »

Głupie pytanie, żarzenie działa ?
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
jay.c
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:18
Lokalizacja: Polska Stolica Wikliny

Re: [WIP] vttc GU81- nie żyje

Post autor: jay.c »

Tak, owszem żarzenie działa lampa nie posiada widocznych uszkodzeń mechanicznych, getter jest, w środku nic nie " lata ", siatka hamująca połączona elektrycznie z czapką. Lampa ponoć pochodzi z zapasów magazynowych.
ODPOWIEDZ