Kopia kopii Diamond X-50. Antenan a pasmo 2m i 70cm

Zjawiska fizyczne, chemiczne i tym podobne.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Kopia kopii Diamond X-50. Antenan a pasmo 2m i 70cm

Post autor: slu_1982 »

Po wymianie rurki osłaniającej wnętrze anteny. Poprzednia była za krótka...
Po wymianie rurki osłaniającej wnętrze anteny. Poprzednia była za krótka...
alka1.jpg
Cześć!
Po ostatnich rozmowach z kilkoma użytkownikami z tego forum stwierdziłem, że nie tylko ja się bawię w nasłuch za pomocą SDR-a. Tak więc postanowiłem zamieścić swoją konstrukcję anteny Diamond X-50. Jest to antena dwupasmowa na 145Mhz i 450Mhz. Dokładny bandplan tych pasm jest dostępny na wiki, wystarczy wpisać w google "pasmo 2m" i mamy :D Zdecydowałem się na taką antenę, gdyż przy pasmie 70cm nadaje policja (460Mhz), przy częstotliwości ok. 430Mhz jest wiele przemienników i jest to jedno z pasm amatorskich. Ponad to na 433Khz pracuje wiele urządzeń przenośnych, a nawet podsłuchy. Jeden nawet znalazłem, gdzieś u sąsiadów :D Stwierdziłem że pasmo 2m pozwoli mi na nasłuch pogotowia, straży miejskiej, PKP oraz taksówek i tak się stało. Udało mi się również odebrać dobrej jakości sygnał na paśmie lotniczym. Antena służy również do nadawania, ale tym się zajmę jak zdam odpowiedni egzamin i dostanę swój znak :)
Konstrukcja anteny jest bardzo prosta. Zacząłem najpierw od przylutowania przeciwwag, są to przycięte ocynkowane pręty do podwieszania sufitów podwieszanych i płyt kartonowo gipsowych o średnicy 5mm i długości 52mm po przycięciu. Wlutowałem je do dwóch redukcji (?) Cu które najpierw ze sobą skręciłem potem nawierciłem otwory. Przed wlutowaniem ocynkowanych prętów warto je pobielić cyną w miejscach przycięcia. Po włożeniu prętów całość trafiła na palnik gazowy na kuchenkę. W tych zwanych prze zemnie redukcjach umieściłem nakrętkę od złącza BNC aby można było je potem wkręcić.
lutowanie.jpg
lutowanie2.jpg
Przepraszam za syf na kuchence, ale sprzątnięcie jej zostawiłem na czas po zlutowaniu prętów do redukcji 8-)
Po zlutowaniu wygląda to już tak:
zlutowane.jpg
zlutowane2.jpg
Następnym krokiem jest zrobienie trzech cewek i kondensatora z rurki miedzianej. Wkręcamy BNC i lutujemy do środkowego wyprowadzenia kondensator 8.2-8.5pF. Lutujemy też pierwszą cewkę do redukcji. Użyłem złącza BNC którego obudowa jest masą, więc po wkręceniu go w nakrętkę redukcja staje się naszym uziemieniem, tak więc przeciwwagi też są elektrycznie podłączone do uziemienia. Drut wchodzący do rurki nie łączy się z nią elektrycznie. Jest tam wciśnięty za pomocą kołka rozporowego i gorącego kleju. Okleiłem to brzydko taśmą ale tego nie widać :D Schemat elektryczny anteny pożyczyłem z opisu Alfreda Borysewicza.
Autorem schematu jest Alfred Borysewicz
Autorem schematu jest Alfred Borysewicz
in2.jpg
in3.jpg
in5.jpg
in7.jpg
W sklepie budowlanym znalazłem fajny kawałek przejściówki PCV z jednej strony nagwintowany i pasujący do redukcji miedzianej. Łączy on obudowę promiennika czyli tych trzech cewek:
in1.jpg
W miejscu łączenia trzeba użyć trochę kleju epoksydowego bądź nakleić trochę taśmy izolacyjnej by rurka- obudowa promiennika ciasno weszła na te łączenie. Potem jeszcze zakleiłem to dodatkowo taśmą. Dolna część redukcji Cu służy jako montaż anteny do rury zamocowanej np. na dachu. W środku rury trzeba pościć kabel antenowy.Moim zdaniem jest to wygodne rozwiązanie. Wygląda to tak:
złącze1.jpg
złącze2.jpg
montar1.jpg
monta2.jpg
monta3.jpg
Antenę można łatwo i szybko ściągnąć i rozmontować. Mam nadzieję że zachęcę was do budowania swoich anten. Następną anteną będzie discone- typ anteny szerokopasmowej. Standardowo jest to od 25Mhz do 1200MHz 8-)
Pozdrawiam !
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
ODPOWIEDZ