[DIY] Lampa wyładowcza po najmniejszej lini oporu...

Wszystko inne związane z wysokimi napięciami a nie pasujące do powyższych kategorii np.: wyładowania, lampy plazmowe, liftery, bezpieczeństwo i inne.
Michal_Blady
Posty: 3
Rejestracja: 17 sie 2010, 22:35

[DIY] Lampa wyładowcza po najmniejszej lini oporu...

Post autor: Michal_Blady »

Po podłodze mojego pokoju walały się dwa kineskopy ze starych monitorów. Przed ich zutylizowaniem wpadłem na pomył wykonania przy ich pomocy lampy wyładowczej.

Niestety o obróbce termicznej szkła nie mam zielonego pojęcia i dlatego wszelkie uszczelnienia itp są robione na klej.

W kineskopach w punkcie, gdzie podłącza się wysokie napięcie z trafopowielacza, próżnię i atmosferę oddziela tylko dosyć cienka blaszka którą można łatwo przebić gwoździem lub odpowiednio małym punktakiem. Do wykonania samej lampy wyładowczej wykorzystałem szklaną rurkę fi=10mm o długości 22cm. W jeden koniec rurki wstawiłem drut i zakleiłem poxipolem, drugi koniec wsadziłem w przyssawkę przez którą jest podawane WN na kineskop i uszczelniłem butaprenem. Wewnętrzną stronę przyssawki także posmarowałem klejem.

Po przebiciu blaszki do wnętrza lampy zaczyna być zasysane powietrze dlatego trzeba jak najszybciej przyłożyć do dziury posmarowaną klejem przyssawkę.

Niech zdjęcia (niestety bardzo niskiej jakości) mówią same za siebie...

Co do zasilania to służy mi tu przetwornica przeciwsobna na tranzystorach mosfet dająca na wyjściu około 20kV

Zachęcony wynikiem eksperymentu jestem w trakcie wykonywania następnej lampy.

Obrazek Obrazek Obrazek


Po jakimś czasie...
___________________________________________________________


W końcu nadszedł czas na dokończenie drugiej wersji lampy.

Technologia ta sama. Szklana rurka 20cm, za elektrody posłużyły anody z uszkodzonych EY86, uszczelnienie elektroda-rurka na poxipolu przeźroczystym.

Problemem było odłączenie lampy od kineskopu. Rozwiązałem to w następujący sposób:

Kineskop z lampą połączyłem cienkościenną mosiężną rurką pochodzącą z anteny radiowej. Wykonałem na niej dwa zwężenia a między nie wsypałem fragmenty kleju na gorąco (tak jak na poniższym rysunku poglądowym). Po wyrównaniu się ciśnień miejsce w którym był klej podgrzałem płomieniem i zacisnąłem obcęgami. W ten sposób otrzymałem szczelne zakończenie lampy. Nadmiar rurki odciąłem.

Obrazek

Długość wyładowania w rurce wynosi ~175mm. Kolor wyładowania to jasny fiolet/błękit.
Zasilanie takie samo jak we wcześniejszym eksperymencie. Niestety okazało się dużo za mocne dlatego ograniczyłem prąd rezystorami. Mimo tego po 10 sek. pracy lampa jest bardzo gorąca (rezystory jeszcze bardziej).

Pierwsze zdjęcie z moją lampą i z ECC83 dla porównania wielkości.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ