Wyładowania w gazach.

Wszystko inne związane z wysokimi napięciami a nie pasujące do powyższych kategorii np.: wyładowania, lampy plazmowe, liftery, bezpieczeństwo i inne.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Wyładowania w gazach.

Post autor: slu_1982 »

Jak wiadomo są migomaty z spawaniem pod osłoną argonu. Argon spełnia tutaj dwie funkcje, jedną- ułatwia zapalanie łuku, oraz zapobiega utlenianiu elektrody i spawanych przedmiotów podczas spawania. Argon ma to do siebie iż w zwykłym ciśnieniu przy 30KV wyładowanie ma długość około pół metra między elektrodami w rurze wypełnionej tym gazem :) Wyładowania przybierają biały kolor, są strasznie długie, sam argon łatwo jonizuje.
BP-ME-AUG11-04-2.JPG
Zachęcam do zabawy bo ja na razie nie mam dostępu do argonu.

Ps. zdjęcie methyla ;)
argonwbutliodwina3mz.jpg
Zwykłe ciśnienie atmosferyczne, butelka po winie.
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
piglet11
***
Posty: 278
Rejestracja: 24 maja 2010, 18:31
Lokalizacja: Jasło Rzeszów

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: piglet11 »

Wyładowania bardzo łądne, pasowało by się pobawić coś, póki co to mam dostęp tylko do dwutlenku węgla, wujek ma butlę z argonem :D, ale w praktyce tylko TIGiem spawa się w osłonie argonu, a migomatem w dwutlenku węgla lub corgonu ( mieszaniny argonu z dwutlenkiem węgla)
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: slu_1982 »

Musi być sam argon, zrób może tak jak ja sobie wymyśliłem. Nakładasz wężyk igelitowy na zawór, puszczasz gaz i po jakimś niedługim czasie zatykasz rurkę elektrodą, zdejmujesz z zaworu i to samo. Albo zrób jak koleś ze zdjęcia czyli napełnij akwarium :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: Dżejwor »

Ja się ostatnio bawiłem z odpompowywaniem i zatapianiem rurek szklanych. Efekty ciekawe wewnątrz rurki mam półmetrowy piorun z SSTC :D Elektrodami są paski folii AL przyklejone na rurkę - szczelne połączenia szkło-metal to nie taka prosta sprawa bez folii też działa ale łatwo sobie taką rurkę przepalić :D Zamierzam w najbliższym czasie wypróbować Hel i skombinować butlę z mieszanką spawalniczą - argon+CO2 na szczęście CO2 łatwo oddzielić puszczając gaz przez kilka płuczek ze stężonym roztworem KOH. Czy ta butelka nie jest aby napełniona kryptonem ? Bo dziwi mnie ze argon takie wyładowania daje.
Awatar użytkownika
slu_1982
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 5 kwie 2010, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: slu_1982 »

A weź no foto cyknij :D
Na Gadu-Gadu nie udzielam żadnych porad związanych z elektroniką ani chemią.
Do tego służy forum !!
goommis
Posty: 9
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:21
Lokalizacja: Przeczyca

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: goommis »

Rura z pleksi się nada? Na allegro 23 zł za metr.http://allegro.pl/rura-rury-z-plexi-ple ... 54289.html
cygan_elektryk
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2013, 14:56

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: cygan_elektryk »

Przepraszam, że piszę po ponad 2 latach ale ciekawi mnie jak by się zachowywało wyładowanie w wodorze, i jakie napięcie byłoby potrzebne aby zjonizować gaz na odległości 20cm przy ciśnieniu atmosferycznym.
Awatar użytkownika
krzysztof09876
***
Posty: 142
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: krzysztof09876 »

Co do wodoru można wziąć rurkę Pluckera z wodorem,
Zapraszam na moja stronę...

http://www.moje-laboratorium.pl
tsiu
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2013, 17:18

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: tsiu »

z wodorem trzeba uwazac bo moze wybuchnac, jedyny plus ze mozna go otrzymac w warunkach domowych.
Aha no i jako ze czasteczka wodoru jest najmniejsza to zauwaz ze bedzie uciekac z pojemnika w ktorym go zamkniesz.

w sumie tez mam pytanie - czy gaz typu argon z foto na poczatku wcisniety np do takiej butelki po winie ma szanse z niej uciekac?
Awatar użytkownika
Dżejwor
Moderator
Posty: 397
Rejestracja: 7 kwie 2010, 15:36

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: Dżejwor »

Wyładowanie w wodorze wygląda prawie tak samo jak wyładowanie w powietrzu ... Skąd wiem ? Bo swego czasu postanowiłem napełnić rurkę helem i bardzo mocno się zdziwiłem że mój hel pochodzący z balonu nie daje wyładowań w okolicy żółto pomarańczowego tylko zwykłe fioletowe. Po sprawdzeniu okazało się że mój "hel" się pali ... i to całkiem wybuchowo. Wniosek? Uważać na sprzedawców balonów bo napełniają je tanim wodorem.
Awatar użytkownika
lechoo
****
Posty: 65
Rejestracja: 10 lip 2012, 14:10
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyładowania w gazach.

Post autor: lechoo »

Dżejwor pisze:Uważać na sprzedawców balonów bo napełniają je tanim wodorem.
Może się to skończyć takim wypadkiem:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-eNOWTm0LQk[/youtube]
ODPOWIEDZ